nagyszekely
Men
 
Pontos id
 
Ltogat
Induls: 2007-02-02
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 
Trtneti ttekints
Trtneti ttekints : I.

I.


NAGYSZKELY TRTNETE

 

 AZ ELS

 

BETELEPTSEKIG

 

(1720-1721)

 

 

 

 

-Rszletek -

 

 

 

Nagyszkely hatrban feltrt vltozatos bronzkori telepek korai benpeslsre utalnak. Els laki a tolnai keltk voltak. A Lrincz fel vezet t horgosnak dombjn kelta, a bni vlgyben pedig avar srokat is felleltek. A mai Tolna megye terlete, kedvez termszeti adottsgai rvn mr a rmai korban is lakott volt. Itt volt a X. paksi Aquila-lginak az egyik rllomsa.

A megye terlett a Hercuniates trzs tartotta uralma alatt, f kzpontjuk a reglyi fldvr krl volt. Itt grg mintra pnzt is vertek. A kelta trzsi nemessg a Kr. e. I. szzad vgn kiegyezvn a rmaiakkal, gyakorlatilag harc nlkl adta t a Dunntlt. A katonai megszllst kvet kzigazgats megszervezse mr a Kr.u.I. szzad els felre esett. Az ezzel egytt jr thlzat s teleplsszerkezet kialaktsa a mai napig meghatroz szereppel br a jelenlegi megyben is. A teleplsek gazdagsgra utal Tamsi-szlhegyen elkerlt kis bronz Concordia Augusta szobor (Wosinsky Mzeum, Szekszrd), ami az egyetrts s bke istennjnek egyhzi szentlyben llhatott

A honfoglalst kveten a mai Nagyszkely s krnyke tovbbra is lakott maradt. rpd korban a Csk nemzetsg tulajdona volt ez a vlgy. Igaz, hogy a szomszdos teleplsek trtnett pontosabban rekonstrulhatjuk a honfoglalst kvet vszzadokban, de a tle sugarasan elhelyezked te-leplsek lte – Miszla, Udvari, Plfa, Kisszkely, Pincehely - is azt bizonytja, hogy a megkzeltleg a kzppontban ll mai Nagyszkely is meg-hatroz telepls volt.

Az rpd-kori kirlyi-hercegi udvarhely emlkt ill. valsznsthetsgt pedig a nagyszkelyi Basahalom fennmaradsa is felttelezi, annak ellenre, hogy az sats eredmnye – nem teljes feltrs – minden ktsget kizrlag nem erstette meg.

A telepls s krnyke ksbb a pcsi pspksg birtokba kerlt.  Nagysgt, llekszmt nem ismerjk, de nem jelentktelen telepls lehetett, erre utal a megptett templom nagysga, melynek alapterlete meg-kzeltleg megegyezett a ma is meglev ptszeti rksgnkkel.  Egy 1471-ben kelt oklevl rgi templomrl tesz emltst. (Kammerer rgsz szerint) A romnkori falusi templomokat csak a nagyszkelyi templom s az eszter-pusztai rom kpviseli a krnyken!

 

 A Vradi Regestrum (1217) egy, a vradi kptalan eltt 1208–1235 kztt lezajlott joggyletek kapcsn emltette a Tolna megyei Secul teleplst.

 

Ez a ksbbiekben tbb tves kvetkeztetsre is okot szolgltatott, ugyanis kt Secul telepls is ltezett egyidejleg: a mai Kisszkely s Nagyszkely teleplsek.

 

Sajnos arra mr nincs utals, hogy melyik teleplsrl van sz, ezrt minden bizonyossggal csak ebbl megllaptani, hogy a mai Kisszkelyrl vagy Nagyszkely teleplsekrl van sz, nem lehet. A kzsg mellett szl az a tny, hogy a pcsi pspksg XIV. szzadi irataiban Zecul telepls egyrtelmen beazonosthat a mai teleplssel, Kisszkely ezekben az iratokban a kvetkez formban szerepel: Paraszekul, Parazekul. Ha helyt adunk a korabeli dokumentumok hitelessgnek, akkor ez az oklevl

                            

a telepls trtnetnek els rsos emlke

          

Ennek alapjn helytelen azt lltani, amivel Kisszkely trtnelmt bemutat anyagokban tallkozhatunk:

„Els rsos emlts 1220-bl val (Zecul). 1324-1538-bl szrmaz oklevelek Parasztszkely nven emltik, mint Simontornya vrnak tartozkt.”(Kisszkely – Wkipdia, 2007.)

Vagy:

„Kisszkely Tolna megye szaki rszn, a Hegyht vonulatban dombok kztt terl el. A telepls nevnek Szkely tagja 1220-ban fordul el elszr Zekul alakban, ami a szkely npnvre megy vissza, de a telepls nevt szemlynvrl, egy Szkely vagy Szkelyi csaldrl is kaphatta.” (http://tamasiportal.hu/)

 

Az egykori Zekul s a mai Nagyszkely telepls azonossgt bizonytja az 1892-ben megjelent „Magyarorszg egyhzi fldlersa a XIV. szzad elejn” c. m is, amelyik korabeli oklevelekre val hivatkozssal az albbiakat rgztette:

 

„89. Zecul, Zecul = Szkely  Tolnamegyben, azaz Nagy-Szkely, ma Kis-Szkely fikja a simontornyai kerletben.”

 

A kt egyidejleg ltez telepls rszleges birtokviszonyait a mr idzett 1428. vi oklevl rgztette: (Kelt: 1428-01-20. Kiad: ZSIGMOND KIRLY Rgi jelzet: Q 73 / 2 G 2 Fennmaradsi forma: trs 1429.)

A telepls folyamatos lakottsgra s jelents nagysgra – azaz sajt templommal s plbnival rendelkezett - kvetkeztethetnk azokbl az adatokbl is, melyek a pcsi pspksg XIV. szzadi sszersban fennmaradtak, st Nagy s Kiszkely katolikus papjait nvszerint is megnevezi:

1333:  Paulus Sacerdos de Zewkul

1334: Fabianus de Zekul Episcopi s Joannes de Paraszekul

1335: Paulus de Zecul

A 15. szzadban a krnyk egy rsze a magyar kirlynk birtoka volt, gy Mtys kirlyn zvegynek Beatrixnek is birtoka volt, aki Pincehelyen lakott.

 

*

 

Az orszg hrom rszre val szakadsa utn a megye jelents rsze trk megszlls al kerlt. Tolna vrmegye terlete a mohcsi vsz eltt nagyobb volt a mainl s 500-nl is tbb magyar falut szmllt. Nagyszkely, s a krnyez teleplsek korabeli nagysgra a fennmaradt trkkori sszersokbl kvetkeztethetnk, a telepls kzigazgatsilag a simontornyai szandzskhoz tartozott. A meghdtott Tolna vrmegyben hrom szandzskbg szkelt: Szekszrdon, Koppnyban s Simontornyn. Pspk Szkely a trkkorban a simontornyai szandzsk 1563. vi augusztus 20-n kelt fejad sszersban az els helyen llt, a szandzshoz tartoz 930 hzbl Nagyszkely 45 hz utn fizetett adt!

 

[…]

Ketts tulajdoni viszonyokat sejtet az a tny is, hogy egy vvel ksbb, 1564-ben a pcsi pspksg birtokainak  sszersnl Pspk Szkely ugyancsak szerepelt.

Az elzekben felsorolt fejadk vagy kapuadk kiszmtsa – melyekbl a telepls npessgre kvetkeztethetnk - az albbiak szerint trtnt:

Vagy npszmllst tartottak a kdik, vagy egyezsget ktttek az rdekelt kzsgekkel, hogy hny „harcsot”, azaz mekkora sszeg adkat fognak fizetni. A trk adzsi rendszerben a jobbgy nagyobb teherknt llandan a fejadn, tizedeken, a fa- s sznaadn kvl mst nem viselt, de ktsgtelen, hogy a tnyleges terhek a felsoroltaknl slyosabbak voltak. A simontornyai szandzsban igen komolyan s szigoran vehettk az sszersokat, az adk megllaptst, errl tanskodik egy korabeli feljegyzs, mely szerint:

„III. Murd szultn 1581-ben a Simontornyai birtoksszerhoz intzett rendeletben pldul gazdagon megjutalmazza Dzsfer-oglu Mehemedet.”

A „hitetlenek” fejad deftere szerint a simontornyai szandzskban 1563-ban 1 hz utn50 „akcse”-t fizettek. Volt id mikor egy j magyar arany 60, st 120 akcset rt. A vrmegye terletn 1582-ben 163 vros s helysg, 4764 adfizets al es hz, mely utn 240.000 akcse, azaz mintegy 42.800 korona fejadt fizettek Ha a ksbbiekben hozzvesszk mg a folytonos harcokat, a szemly s vagyonbiztonsg teljes hinyt, a rendkvli ketts adkat, robotokat, a magyar fldesurak ltal kvetelt befizetseket, a csszri hadak garzdlkodsait, tisztviselk zsarolsait, a sarcokat, akkor rthet a nagy pusztasg, ami a trk hdoltsg utn maradt.

 

 Visszatrve a pcsi pspksg uradalmainak 1564. vi sszersra, akkor lthatjuk, hogy mr 1563-ban a pcsi pspksg nem gyakorolhatta uradalmi jogait, hiba emlti meg az elz vi sszers, mint a pspksg tartozkt, a magyarzat az lehet, hogy a telepls gyakran vltogathatta gazdit, tartsan egyik r fennhatsga al sem tartozott.

Ezt ltszik altmasztani az a tny, hogy Pspk Szkely telepls s Miszla nevvel nem tallkozunk az 1583-ban keltezett sszersban, de a krnyez teleplsek - Plfalva, Nmeti, Paraszt Szkel, Pincehely, Udvari, Uzd, - fejad hnyadait pontosan lerja.

rdekes mdon az 1571-1572-ben keltezett sszers nagymrtk npessgnvekedst (!) mutat ki, 17 lakott plettel tbb utn hatroztk meg az adt, ez kzel 30%os nvekedst jelentett, azaz jelents szm betelepls trtnt. Tolna vrmegye sszlakossgt az 1570-es vekben kb. 50 000 fre tehetjk, Tolna nagysga a legnagyobb vrosokval vetekedett, 1570-ben 4700 ft rtak ssze!

Az 1580-tl kezdd folyamatos csatrozsok - Nagyszkely s krnykn - az elnpeseds elsdleges okaknt jellhet meg, nem pedig a trk hdoltsg hatsa, amit nagyon sok lersban kihangslyoztak!  

Mint a vgeken fekv telepls, nmi stratgiai jelentssggel is brt. Erre hzdott ugyanis a trk hdoltsgi terletek vltakoz hatra, itt olvadtak egybe a kirlyi s a trk ltal megszllt terletek Az itt l jobbgyoknak teljesen mindegy volt, hogy kinek fizetik adjukat, azt mindenkpp fizetni kellett, a trk hdtknak pedig elsdleges rdekk fzdtt ahhoz, hogy minl tbb porta utn szedhessk fejadkat! A gyakori portyzsok magyar rszrl, azaz jvedelemszerz kiruccansok okozta tbbletterheket, a ketts adzst mr nem viselhettk el, termszetes kvetkezmnyeknt igyekeztek elvndorolni ezekrl a hatrterletekrl.

 

„Nincs orszg – rjk a vgbeliek – ahol a kzd vitzekkel oly keveset trdnnek, mint nlunk. Ausztria furainak vadllatjait – rja Lippay rsek – jobban lelmezik, jobban gondozzk, mint a vghzak hadinpt.

Tudott dolog, hogy a magyar gyalogosnak havi kt forint, a huszrnak havi hrom forint volt a fizetse. Ebbl kellett ruht, fegyvert szereznie, ebbl kellett magt csaldjt s lovt tartania. Amg egy j magyar lovas havi hrom forintot (s azonkvl semmit se) kapott, addig a csszri lovasnak (kraszirnak) havi tizent forint s lelem jrt. Pedig a csszri nehz lovasnak a trk ellenben alig vehettk hasznt. Volt id, mikor egy csszri gyalogos annyiba kerlt, mint ht j magyar hajdu. Volt id, mikor a nagy trk hboru alatt puszta kenyrrt is magyar katont lehetett kapni.” (Takts Sndor: Szegny magyarok - rszlet)

 

[…]

 

Ki volt a jobb, ki volt a rosszabb?

 

A hdoltsgi terletek letrl a plfai  Ulrich Gyrgy gy rt:

A trkk a behdolt lakossggal lassanknt megbartkoztak. Sok helyen ltjuk, hogy szinte jakarattal igyekeztek a magyarok boldogulst elmozdtani. Voltak jindulat bask is; pl. Mehemet simontornyai, aki 1668. jlius 31-n levelet rt Eszterhzy Pl ndornak Kismartonba a jobbgyok oltalma gyben. Jelentst tett a simontornyai tartomnyban lev 11 falu lakossgnak szomor sorsrl…[…] Ebben szemre veti, hogy tbb jobbgy nyomorban l s el is pusztult. Biztostja, hogy trk rszrl nincsen semmi bntdsuk. Felhvja, hogy oltalmazza jobbgyait, mint atyjuk!”

A magyar foglyokkal embersgesen bntak, sokkal jobban, mint nmely vrkapitny. A rendre s j erklcsre gyeltek. A lopst is szigoran bntettk. Ali basa 1616-ban Simontornyn krlopsrt 6 trkt felakasztatott. Akrmilyen javulst mutat a magyar s”trk” lakossg viszonya, mgis a trk uralom vgre a magyar lakossg nagy rsze elpusztult, vagy sztszrdott. Tallkozhatunk ellenpldkkal is, mikor trk ltal megszllt terletrl szkdstek el az emberek, pldul Simontornya 1546. vi eladott ingatlanjainak felsorolsakor:

„ 2. Pter pap szl-kertje. A nevezett pap eltnt, hzt s kertjt az M….aga csapatba tartoz Hszein besl odabsi – szakaszvezet - tartotta meg 6000 a.-rt; zsoldjbl fizetendi, ha gy akarja Allah.”

„3. Pcsi Lszl szlleje. E hitetlen eltnt, hzt s kertjt az M….aga al tartoz Oszmn besl-odabsi tartotta meg 800 akcsert; zsoldjbl fizet, ha gy engedi az r.”

 

Hogy a Habsburg uralom milyen bnsmdban rszestette a magyar npet, errl tanskodik I. Lipt csszri utastsa is, amelyet 1699-ben Tolna megye urainak adott: „Akadlyozzk meg a magyar lakossgnak a trk uralom al val visszaszkst!” A trk hdoltsg utn a Habsburgok els negyedszzados uralma alatt a 75 falubl 36 pusztult Tolna vrmegyben!

 

A krnyk egyik legnpesebb teleplse lassan-lassan elnptelenedett!

 

Az egykori defterekre val hivatkozsok alapjn mr utals trtnt, hogy a telepls ltszma jelents mrtkben megntt (!) a krnyez teleplsekhez kpest. Az adatok helyessgt altmasztja a gynki evanglikusok lelksze, Horvth Smuel 1787-vi krnikja, melyben a kvetkezket adja el:

 

„Minekutn ezen Tek. Nemes Tolna Vrmegye a Trktol mg tbb Vrmegykkel egytt elfoglaltatott volna, gy elpusztula, hogy Nagy-Szkelyen kvl egsz Pter Vrallyig, mint mondatik, Helysg nem vala. Azrt is minek utna ezen Tartomny a Felsges Leopold [austr]iai Tsszr diadalmas kardjval el foglaltatott, s a kurutzsgtl is meg-tisztttatott vlna, leg elsbben is azon igyekezk, hogy ezen j fld lak nppel meg szllttassk…[…]1783 ban die 11.Junij, jttem Palotrl n Horvth Smuel: mig az r Istennek tetzik!”

 

[…]

 

Lipt csszr 1700. mrcius 13-n Bcsben kelt oklevelben Simontornyt a hozztartoz Kis- s Nagyszkely, Bn s Udvari falvakkal egytt eladja Miksa – Vilmos Lymburg grfnak, Styrum Wysch hercegsg kamarsnak. Simontornya s a hozztartoz falvak lakosai ekkor mr nem tekintettk magukat jobbgyoknak, hanem szabad polgroknak, s mr vekkel elbb megtagadtk a vrmegyei jobbgy szolglatokat. Emiatt feljelentettk ket a kirlyi helytartnl, de grf Zichy Istvn tbornok 1696-ban kelt latin nyelv levelben, melyet a vrmegynek cmzett, neki adott igazat. Elismeri, hogy felsge szolglatban llvn, kt rnak nem tehetnek eleget, azrt figyelmezteti a vrmegyt, hogy semmifle porcikrt ne zaklassa ket. Az ezen gyben lefolytatott trgyalson Szkelybl Fbin Mihly, Bod Pter s Boros Gyrgy kpviseltk a kzsget. Sajnos az nem derl ki egyrtelmen, hogy a kpviselk melyik Szkelybl rkeztek, de mint rintett kzsgnek, bizonyosan ott volt a kpviselje.

 

A Rkczi-szabadsgharc

esemnyeirl a terleten viszonylag keveset tudunk. Rkczi felhvsra, amelyben nemessget grt a kzsgnek, mintegy 70 frfi vonult be Simontornyra kurucnak. Az els kuruc csapatok 1705-ben jelentek meg Vak Bottyn generlis vezetsvel: Kmld – Dunafldvr irnybl Simontornya irnyba vonul hadak valsznleg felvonulsi s hadtpterletnek hasznltk a kzsget, kszldve Simontornya ostromhoz, az ostromot Vak Bottyn szemlyesen irnytotta. A dunntli vidknek kulcshelye volt Fldvr: A csszriak ezen keresztl biztosthattk az sszekttetst Buda s Ptervr kztt, a kuruc seregeknek pedig Fldvr biztosthatta az utnptlst, a lszer s fegyverzet szlltsnak tvonalt valamint az esetleges visszavonuls tjt is jelentette. Bottyn itt Fldvron rja hress vlt, nylt levelt, melyben a Dunntl minden lakoshoz szlt:

A nemessg keljen fel a rgi szabadsga mellett, a megyk, vrosok tegyk le a hitet a Nemes Orszg confederatiojra. Aki mskpp cselekszik, az rul s annak nincs irgalom.

Egyes adatok szerint Nagyszkely kzsgbl is jelents nagysgrendben csatlakoztak a kuruc sereghez, ezt ltszik altmasztani, hogy Bottyn csa-patainak ltszma hihetetlenl meg nvekedett: Fldvrnl 8000 emberrel jtt t a Dunn, Simontornya ostroma utn mr tbb mint 12 000 katonja llt a zszlja alatt. Vak Bottyn s katoni hat ht alatt felszabadtottk az egsz orszgrszt, a nyugati hatrnl seregnek ltszma mr 30 000 fre duzzadt

1705-1707 kztt a megye teljes terlete kuruc fennhatsg al kerlt.

 

Immr renk derlt jra a szp szabadsg:

Mert gyzdelmet vivott az kurucsg.

Vgassgban vagyon ezen darab orszg,

Aranyos zszljt szelek jl hordozzk.

 

 Az 1708-ban, a kzeli Klesnl lezajlott csata kuruc gyzelemmel vgzdtt ugyan, de 1708-1709 kztt a vrmegye teljes terlete ismt a csszri hadak ellenrzse al kerlt. Simontornyt 1709-ben foglaltk vissza a csszri seregek.

„Az rgi mestersgit ha egyszer kivnta elvenni, most vegye el s az magyar haznkot, ha valaha kvnta oltalmazni – most ne vesse meg nagysgod mestersgit”

– rta Hellepront Jnos, Simontornya vitz kapitnya Bottynnak, Simontornya csszri visszafoglalsa eltt. A krnyk a garzdlkod, fosztogat csszri seregek prdja lett, a lakossg rszben elmeneklt, rszben elbujdosott a falvakbl. A vr bevtele utn, Szili Gyrgy hadnagyot kldte csapatval a krnyken lak rcok ldzsre. Akik vgleg nem menekltek el az ldzs ell, azok Bri Balogh dm klesdi gyzelme utn hagytk el e krnyket. Ksbb a hatrjrsi perekhez az elmeneklt rcokbl tankat idztek meg, akiknek dnt volt a vallomsuk a fldesurak vits krdseiben. Plffy generlis tbb ezer horvtot s rcot lltott zszlaja al, de nincs a legjobb vlemnnyel katonirl, errl gy rt Starhembergernek:

 

„Embereink szp legnyek, de szintoly vadak is, mert gyjtogatnak, fosztogatnak, gyilkolnak, s nincs aki ellenezhetn. Sajt tisztjeikre emelik a puskt; hogy seregestl meg ne szkjenek, knytelen vagyok szemethunyni a rakonctlankodsra.” [70] (Starhemberg Guid az jonnan kinevezett fparancsnok)

 

A kzsg lakossga igencsak megfogyatkozott a puszttsok kvetkeztben, a trkkori llapothoz kpest szinte megsemmislt, ezt bizonytja a csszri hadsereg elltsa cljbl az egyes Tolna megyei falvakra kirtt bza, abrak, hs, kszpnz, szna s fa mennyisgrl sszelltott jegyzk 1709-1710 forduljn, mely szerint a krnykbeli 22 telepls kzl az egyik legalacsonyabb mrtk kivets trtnt. Kisszkelyre kirtt beszolgltats mennyisge kzel 50%-kal haladta meg a Nagyszkelyit, mely nagysga tekintetben a korabeli Knya kzsgre kivetett adkkal volt azonos. A pincehelyi kivets kzel hromszorosa volt a Nagyszkelyre megllaptott mennyisgekhez viszonytva.

 A Pragmatica Sanctio korban, 1720-1721-ben kszlt sszers Nagyszkely tekintetben lnyeges vltozst nem tartalmaz az 1715. vi sszershoz kpest, azaz a hztartsok szma s a npessg jogi llapota szerint:


A kzsgnek sem malombl, mszrszkbl, korcsmbl, ipar – s kereskedelembl s ms egyb forrsbl jvedelme nem volt kimutathat.: 41

 

Azrt is rdemes bvebben foglalkozni a fenti sszerssal, mert ebbl egy-rtelmv vlt, hogy 1720-ban a teleplsen mg nem ltek nmet bevndorlk, ellenttben nhny ms tolnai teleplssel, ahol a lakossg ssz-ltszmban mr kimutatsra kerltek, […]

 


A beteleptsek szksgessgrl ismtelten ide kvnkozik a mr idzett levlrszlet:

”.. Nincs a vilgon szomorbb, mint Magyarorszgon utazni, kivlt, ha meggondoljuk, hogy hajdan a lehet legnagyobb virgzsnak rvendett, s ma ily nagy terleten embert is alig ltni. … A Magyarorszgon lak kevs np elg jl l, pnzk ugyan nincs, azonban az erdk s mezk bsgesen szolgltatjk az elesget ....” 

 

[…]

 


kik voltak valjban az egykori beteleplk?

 

Legnagyobb rszk az 1700-as vek els felben rkeztek hozznk, mint kincstri, vagy uradalmi telepesek. Nagyszkelybe rkez els beteleplk pontos idejt nem ismerjk, egyarnt tallkozhatunk az 1720-ra s 1721-re utal adatokkal is.ppen olyan kivl termfld jutott nekik, mint a ms beteleplteknek, pl. a szerbeknek, de sokkal kivlbb gazdv lettek. A magyarsg csak egyszeren „svb”-nak nevezte a trk hdoltsg utni beteleplket., fldmvelv s llattenysztv vltak.

Egykor adatok szerint tlagosan 30 kat. hold fldet, tovbb 24 hold kaszlt vagy rtet, 8 hold legelt, 4 krt s 10 vi robot s admentessget kaptak.

Eredeti hazjuk a Rajna s Mosel vidke, Wrttenberg, Baden, Elzsz, Lot-haringia s Pfalz tartomnyok voltak. Teleplsformjukat, kzsg-alaprajzukat, hzformjukat hivatalbl llaptottk meg s ezek a formk nap-jainkig fennmaradtak. A kzsgek igen rendezett, szp fasorokkal (haszonfk!) s j utakkal rendelkeztek. ltzkdsk ltalban sokkal egyszerbb volt magyar szomszdaiknl, kszert ltalban nem viseltek, esetleg nnep-napokon. Csizma helyett szvesebben viseltk a kttt, trdgr harisnyt, cip helyett az otthon is elkszthet kttt, vszon talppal rendelkez tutyit. vatos, takarkos, megfontolt szorgalmas, gazdknak tartottk ket, akik szpen gyarapodtak, gazdagodtak.

A jelents kedvezmnyek ellenre szmos nehzsggel is meg kellett kzdenik az j hazban: alkalmazkodni kellett egy idegen orszg tr-vnyeihez, el kellet fogadtatni magukat az itt l magyarsggal, le kellett kzdeni azokat az ellenllsokat, amelyet az esetlegesen ott l slakosok rszrl tapasztalhattak: feszltsget okoztak a nekik jr kedvezmnyek, juttatsok kivltsga, melyeket az slakossg nem lvezhetett. Msrszrl jra kellett kezdeni letket: felpteni hzaikat, feltrni s betelepteni az vtizedek ta megmveletlen terleteket Meg kell jegyezni, hogy Tolna megyben a beteleplni kvn magyarok szmra bizonyos nehzsgeket tmasztottak a hatalom rszrl, csak jval ksbb, mikor a svb csaldok mr megtelepedtek, akkor tettk lehetv szmukra is a letelepedst, a magyar teleptsek a kormnyzat rszrl semmi segtsget nem kaptak.

Szerencssebbek kz tartoztak azok, akik olyan teleplsen kerltek elhelyezsre, ahol volt szmottev magyarsg, ott ideiglenesen szllst is nyerhettek. Tbb olyan telepls ismert a megyben, melyet a korabeli sszersok lepusztult, lakatlan birtokknt jelltek, ott esetleg csak romos pleteket tallhattak. A ma is jl rzkelhet egykori ptkezsek nyomaibl Nagyszkelyben is lthat, hogy a lakpletek gerincvonalaiban trs szlelhet. Ndasi Jnostl tudhat, hogy legelszr a gazdasgi pletek kszltek el, hogy legyen hol tartani az llatokat, csak azutn kszlhetett el, hozzptve a lakhz. Nagyon sokan bizony huzamosabb ideig egytt laktak az llatokkal az istllban, pajtban. Kedvezen hatott az itt lk szmra a telepls magas lszfalai ltal knlt lehetsg is: knnyen s gyorsan lehetett kialaktani a lszbevjt ideiglenes pincelaksokat.

A beteleptsekkel elkezddtt Nagyszkely trtnelmnek kt s negyed szzadon t tart felvel szakasza, egszen a msodik vilghbor befejezsig.

 

 

 

* Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.