A kpeslapot Geiger Henrik nagyszkelyi keresked kszttette (1923-24. k.) s rulta boltjaiban.
Geiger Henrik boltja, Mhlgasse, hrsz. 430.
[Petfi S. u.]
Az plet egykor...
...s napjainkban.
Az 1923-ban kszlt felvtelen Geiger Henrik nagyobbik zlete lthat, ma a Takarkszvetkezet felirat ll egykori tulajdonosnak anevnek a helyn. A lakhzban megnyitott kereskedse az llamostsig mkdtt, majd a Zarubayk hzbl tteleptett Postahivatal plete lett. A hivatalt Zarubayk helyett mr Mszros Etelka postamestern vezette.
Keveset tudunk errl az pletrl, azok is ellentmodsosak. 1900 krl rvid ideig a kevsszm izraelitk imahza volt, majd az 1930-as vektl az evanglikusok hasznltk, miutn templomukat eladtk. Laks cljra sohasem szolglt. 1948-ban ezt az pletet is llamostottk, j nhny ven t nem is hasznltk semmire. Majd az 1957-ben jjszervezett nagyszkelyi Tsz. – hasonlan a volt ev. templomhoz – magtrnak hasznlta. Az plet utca felli, hosszanti portlja is megvltozott az idk folyamn. Eredetileg ngy, kzepes mret ablak jelezte az pletben meglev, egymsbl nyl helyisgek szmt. Az plet utcafronti kzps rszn pedig egy ktszrny, tmr tlgyfaajt biztostotta a bejratot, ennek mr nyomt sem ltni.
Ferter Andrsk egykori otthona,
Hrsz. 133
Eladsorba kerlt Ferterk egykori otthona, pedig mr nem fiatal.. A megptse ta eltelt vtizedekben nem panaszkodhat az plet az egyhangan eltelt vekrl. Az 1930-as vekben az utcai front helyisgt egy zsid keresked brelte ki vegyeskereskedsnek megnyitsa cljbl. Rvid letnek bizonyult a vllalkozsa, elssorban indokolatlanul magas rai miatt. 1957-58 krl a mr meglev zlethelyisgbe kltztettk a Mirkovics-fle hzbl az ottani vegyesboltot, ez lett a kzsg msodik szm boltja, a „Kisbolt”, de vgleges helyet itt sem tallt. Az udvari rszen felvsrlhely mkdtt, valamint a pincehelyi FMSZ nagyszkelyi kirendeltsge Nmeth Zoltn vezetsvel. Az 1960-as vek elejn az plet hts rszben kapott helyet Knoch Jnos - ma Honvd utcai - Szikvzzeme is. (Knoch Jnos az els vilghborban maradand srlst szenvedett, a krptlsul kapott sszeget felhasznlva indtotta el a vllalkozst.) Legutoljra akkor kelt letre a hz, amikor megnylott a Telehz, s vele egytt szllshelyeket is kialaktottak az pletben, immr hozzkapcsolva az elzkben emltett, volt imahzat.
Az plet tovbbi sorsa igencsak bizonytalan: az egyik legdrgbban (13 M Ft.) meghirdetett pletrt - 330 m2, Ifjusgi tbor, erdei iskola, konferenciaterem, kt plet zrt udvarral - nemigen tolonganak a jelentkezk.
Schmitzgrund
[Damjanich u.]
Az 1962-ben kszlt felvtel nem sokban klnbzik az utca mai ltkptl. Ezen is gy lthatjuk a foghjas utcasort, amelyik mr az 1941. vi hzhelyek sszersnl is megmutatkozott. A mai Damjanich utca nyomvonala rgen nem itt hzdott, hanem lenn, a mai kertek helyn, a patak partjn. Az 1800-as vek elejre tehet annak a hatalmas munklatnak a megkezdse, melynek sorn j hzhelyeket raboltak el a hzak mgtti lszs dombtl: mintegy 40 mter szles svban, tbb szz mter hosszan lefaragtk a domboldalt az j utca megptse rdekben, nyomai mai is jl ltszanak. A megmaradt dombtetn pedig sorra pltek a pinck, mintegy des test-vreiknt a Schmitzgrund-i utca hzainak. A hagyomny szerint nagyobb tervei is voltak az itt lakknak: a kisszkelyi ti feljr mellett – Sallaik egykori hznak a vgben – alagttal (!) akartk sszektni a Schmitzgrundot s Kukruczgrundot [Ktvlgy], ma Ady utca. El is kezddtek a munklatok, de egy 20 mteres szakasz elkszlte utn abba is maradt, oka nem ismert.
Olvaskr anno, hrsz. 142.
Kzsgi sszefogssal plt az 1920-as vekben az un. Olvaskr plete. Az ptkezskori tereprendezskor egy azonostatlan kor temetkezsi hely maradvnyai kerltek el, hasonlan, mint a mai Damjanich utca hzainak ptsekor. (E nagykiterjeds temetkezsi hely a Honvd utcairnyban folytatdott, sok temetkezsi emlk a kerti munkk alkalmval is felsznre kerlt.) Az plet adott otthont a kt vilghbor kztt a knyvtrnak, a ni s frfi krusoknak, a Reformtus Ni Egyletnek, a sznjtszknak s a tli hnapokban a gazdk sszejveteleinek, de alkalomadtn itt gyakorolt a nagyszkelyi „trottyos banda” is. Az udvari szrnyon lev kt helyisget ssze lehetett nyitni, ezltal nagyobb rendezvny, vagy sszejvetel megtartsa is lehetv vlt. A msodik vilghbor utn llamostottk az pletet, az als tagozatosok iskolja lett. Szksg is volt r, mert az 1950-es vekben gy is sszevont osztlyokban folyt a tants. A npessg cskkensvel az 1970-es vekben mr nem volt r szksg, egy pesti szkhely Ruhaipari Szvetkezet termel zeme lett, ahov csak igen nagy protekcival lehetett elhelyezkedni, ez lland napirendi pontja volt a tancs- s prtrtekezletek rsztvevinek. 1995-ig a Nagyszkelyi Ruhaipari Szvetkezet varrodja volt az pletben, annak megsznse utn magntulajdonba kerlt.
Autbuszgarzs
Stroh Andrs egykori lakpletnek [hrsz. 427.] helyn
Stroh Andrs mlt szzad els veiben ptett lakplett mr az 1950-es vek elejn lebontottk, lakhatatlann vlt. Ahogy a tbbi patakparti pletnek sem volt megfelel szigetelse s alapja, ennek sem, az llandan magas talajvz miatt kzlk mr egyet sem ltni. Emiatt tnt el az reg utca egyik hzsora, legtovbb a Strh Andrs melletti plet brta: csak az 1960-as vek vgn bontottk el. Az akkor mr res telken a MVAUT garzs plete - vgben egy kis szobval - 1962 krl kszlt el, ptse azrt vlt szksgess, hogy a Pincehelyrl rkez utols esti autbuszjrat szemlyzetnek legyen hol jszakzni a reggeli 5 rs jrat visszaindulsig.
Pincehelyi utca
Pincehelyi utca, hrsz. 254.
POSTA anno – Zarubay Ferenc hza
Az pletet a jmd Zarubai Ferenc postamester pttette egy elbontott hz helyn: hivatalnak s laksnak. Tbb mint kt vtizeden keresztl innen indult Nagydorogra s ide rkezett a nagydorogi vastllomsrl a kldemnyekkel a nagyszkelyi postakocsi (hint). Nagydorogon keresztl tartotta a vilggal a kapcsolatot akkoriban Nagyszkely, mivel a Pincehely fel vezet utat csak kb. 1935-38 krl ptettk meg. Mg napjainkban is sok olyan levl s kpeslap kerlt el, melyeken a kvetkez cmzs ll: Nagyszkely, up. Nagydorog. Zarubai Ferencnt 1944 decemberben a berkez orosz katonk megerszakoltk, nem is tudta elviselni ezt a lelki terhet: nhny napra r ngyilkos lett, a nagyszkelyi temetben nyugszik. Zarubai postamester is elhagyta a hivatalt, Pestre kltztt gyvd fihoz, az j Postahivatal is tovbbkerlt a falu msik szlre. rdekes mdon tovbbra is Hivatal maradt az plet, Prthz lett belle, rvid ideig mg a Hazafias Npfront helyi szerve is helyet kapott az pletben. Ifj. Zarubai Ferencrl mg annyit rdemes tudni, hogy szmtalan nagyszkelyi csald „nvmagyarostst” intzte Budapesten.
Pincehelyiutca, hrsz. 324.
Somogyi [Schilling] Jnos hza
A ma is Nagyszkelyhez ktd Somogyi Imrnek ksznheten az plet szebb, mint valaha. Testvre, Somogyi [Schilling] Jnos [Jan Savua] ebbl a szli hzbl indult el 1956-ban a vilghrnv fel, s vlt korunk egyik legnagyobb fotogrfusv.
A feljtott hz most elad, brki megveheti nhny Jan Savua kp rrt, kap rte egy eredeti stlusban meghagyott nyitott torncos paraszthzat 80 ngyzetmter lakterlettel, gazdasgi rsszel: 1922 nm-es telken rajta pajta, disznl,a hozztartoz 1543 nm-es szomszdos telek pedig gazdlkodsra kivlan alkalmas. Somogyi Schilling Henrik pedig az utca tloldalrl szemlli szlhza tovbbi sorsnak alakulst.
Pincehelyi utca, hrsz. 325.
Kzsgi orvoslaks
Az egykori kovcsmhely melletti pletet 1920 krl ptette a kzsg az els lland – utlag mr tudjuk, hogy egyben utols is – orvosnak, dr. Kaposi [Kretschmann] Henrik rendeljnek s szolglati laksnak. Kaposi doktor nem is maradt hltlan: ngy vtizeden t gygytott tisztessggel s szeretettel a kzsgben, csak nyugdjbavonulsa utn hagyta el Nagyszkelyt.
(Az 1960-as vek elejn ltrehozott „Egszsghz” elszr a Damjanich utcai kisajttott Lohman hzban mkdtt.)
Geiger Henrik boltja Petz Jnosk hzban
Pincehelyi utca, hrsz. 327.
Az plet mr nagyon rgta nem lthat, az 1950-es vek elejn elbontsra kerlt rossz llapota miatt. Geiger Henrik a vele rokonsgban ll ids hzaspr, Petz Jnosk lakhzban nyitotta meg els zlett. A hzhely a szomszdos pletben lak Kvri kovcsmester (Dermer Konrd kovcs vje volt) tulajdonba kerlt.
Lehr Frigyes hza
[Kossuth u.]
Ebbl az pletbl teleptettk ki Lehr Frigyest s csaldjt: felesgt, lnyt s fit Sziklai [Lehr] Jnost, aki azrt szktt meg nhny nagyszkelyi trsval egytt a nmet hadseregbl, hogy magyar katona lehessen, ha mr a knyszersorozst nem tudtk elkerlni. Hiba magyarostotta mr jval korbban a nevt, hiba vallotta magyarnak magt Sziklai Lehr Jnos, neki is mennie kellett. Az lettrtnett rta meg Dgh Linda nprajzkutat, az Indiana-i Egyetem (USA) professzora Nagyszkelytl Delhi-ig: Egy magyarorszgi nmet lettja (1943-1974)cmmel.
Az oskola
Az 1930-as vek kzepn kszlt felvtelen mg eredeti formjban lthatjuk Keck Endre lelkszsge idejn, 1884-ben megplt iskolt, Nagyszkely els emeletes plett.
Gondoln-e valaki, hogy Nagyszkelyben egyidejleg hrom alapfok s egy kzpfok oskola is mkdtt?
Kt oskolja volt a reformtus gylekezeteknek: egy magyar s egy nmet. A harmadikat, a legkisebbet pedig az g. ev. ref. gylekezet tartotta fenn 1882-ig, az gostai s a helvtziai vallsttel ref. egyhzak egyeslsig. Szilrd Frigyes tant r 1953-ban a kvetkezket rta Nagyszkely trtneti ttekintsben:"A magyar s a nmet egyhznak is meg volt az oskolamestere, teht parochilis iskolja. A mai alsfok iskola a kirlyi kocsma volt” A nmet gylekezet iskolja a mai Ftr (anno Szles utca) krnykn volt. Az j iskolaplet vgleg egyestette az addig elszrtan mkd magyar s nmet iskolkat, kttannyelv iskolv vlt – szabad vlaszts alapjn magyar s nmet osztlyokkal - s maradt a msodik vilghbor befejezsig.
Az iskolaplet tadsakor Zsilli Dniel tlttte be a ftanti llst, mellette Nthlig Dniel s Schlacht Henrik voltak a II. s III. tanti llomsok kinevezettjei.
A „Kttorony”
Mltn vlt a kzsg jelkpv ez az egyedlll pletegyttes: egy romnkori templom maradvnyai s a ks barokk kor zlse tvzdik. A ltszmban megnvekedett s anyagilag megersdtt nmet ref. gylekezet 1801-re ptette fel Tolna megye legnagyobb reformtus templomt. Peremartoni Nagy Dniel, Nagyszkely egykori lelksze a megplt j templomrl a kvetkezket jegyezte fel:
„Ez az ujjonan plt Templom a Tornval edgytt egszen getett tglbl van felptve. A Templom teteje tserp zsindellel van be fedve, a Torony teteje pedig a melly gombbal 8 l – 15,20 m - magassg egszen, veres rzzel van megfedve. Az egsz Torony magassga 22 Btsi l. A Templom hosszsga a fallal egytt 18 l – 34, 2 m -, szlessge 7 l s kt inck.” (13,90m) (A Canonica Visitatio Trgyaira val Felelet, 1816.)
S ami a legfontosabb: a „nmet” templom avatsakor elsknt a magyar himnusz csendlt fel a hvek ajkn, s magyar nyelven hangzott el az els istentisztelet.
A Kistemplom
Romnkori eredetet sejtetnek az si falak. Nagyszkely – akkor Zekul Episcopi – a pcsi pspksg tartozkaknt szerepelt az sszersokban. vszzadokon t katolikusok laktk e vidket, papjaik kzl nvszerint is ismerjk a kvetkezket: 1333: Paulus Sacerdos de Zewkul, 1334: Fabianusde Zekul Episcopi, 1335: Paulus de Zecul.A trk hdts alatt pedig Mihl pap vezetsvel folyt a hitlet. Majd a reformtusuk kerltek tbbsgbe, s lett a magyar s a nmet ref. gylekezetek temploma. Az j ref. templom ptsekor egy rszt elbontottk, a most lthat harangtorony is azutn plt fel – addig csak egy fbl kszlt torony ptst engedlyeztk a kzsg nagyurai. 1948-49-tl jra a katolikusok tartottk az si templomban istentiszteleteiket, majd visszakerlt a reformtus egyhz tulajdonba.
Pince a kzsg kzepn
A Templomkert alatti gyalogoskz jobb oldaln mg ma is lthat az a domboldalba vjt pince, melyet a nmet reformtus egyhz ptett az 1830 krl, majd az gostai hitv. evanglikus egyhz s a helvt ev. ref. egyhz egyeslsekor (1877) megptsre kerlt a mai ismeglv kfal, nehogy a „partomls vagy rongls ltal a templom plete veszlyeztetve lenne.” Az anyagot az g. Ref. egyhz, a helvt hitvalls gylekezet pedig a kzmunkt biztostotta. Az tellenben lev hzat – volt g.ev.ref. iskola – Hamburger Henrik vsrolta meg 1882-ben 775 forintrt, ksbb a pinceis mr a hz tartozkaknt szerepelt.
Az gostai hitv. ref egyhz egykori iskolja
(A srszentlrincig. hitv. ev. ref. egyhz lenyegyhza)
1877-ig Nagyszkelyben hrom egyhz is jelen volt egyidejleg: az gostai hitvalls ev. ref. egyhz s a helvt – magyar s nmet anyanyelv - ev. ref. egyhzak. Kzlk az gostaiak voltak legkevesebben, bele is olvadtak a helv. ev. ref. egyhzba vagyontrgyaikkal egytt, kln iskolra sem lett a tovbbiakban szksg. Az pletet tartozkaival egytt ez elzben emltett Hamburger Henrik vsrolta meg – az plet akkori helyrajzi szma 197. volt. (Az 1941. vi sszersban ezen a szmon a Magyar utca pratlan oldalnak 4. plete szerepelt.)
Az iskolrl mg annyit tudunk, hogy tanuli elssorban az uradalmi tulajdont kpez Csillag-majorbl jrtak be a kzsgbe. 1848-bl ismert* egy adat, mely szerint Tantja Schneider Jnos, tanulinak ltszma 13 f volt.