* Eredeti rsmdjban, tovbbiakban: Csillagmajor, Csillagpuszta
Az egykori kzsgi futcrl kirve, majd a Farkasht kezdetnl jobbra fordulva s rkanyarodva az egykor igencsak forgalmas uzdi tra, kvetvn a nagyszkelyi Rt Sd folysirnyt, gy 2 km. utn, flton Nagyszkely s Uzd kztt volt egyszer egy Csillagpusztas annak kzept uralva a Csillagmajor. A Puszta Csillag, azaz Csillagpuszta hatrnak legdlibb cscske mr az uzdi fldeket rintette, ott, ahol Vadkert s Kismalom utn sszetorkollik a nagyszkelyi Rt Sd egy msik Sddel, amit hossz idn t Mhlbad-nak hvtak. Keletrl a srszentlrinci t, nyugatrl aDon[d]th-i fldek szlei hatroltk.
Csillagpuszta egy 1910 k. kszlt trkpen
A sajtos tulajdonviszonyok alakulsa folytn, mint egy idegen test, keldtt be Nagyszkely kzigazgatsi terletbe az egykori simontornyai uradalomhoz tartoz gazdasgi major. A terletet egykor Nagyszkellyel egytt Ppai Bottka Ferenc brta, majd tulajdonjoga a kincstrra szllt. A puszta megltt az addigi sszersok sem kln, sem tartozkknt nem emltettk, benpeslse a trk uralom megsznse utni idszakra tehet. A terletet – melyet nem osztottak fel a beteleptettek kztt -a simontornyai uralommal egytt a Temesi bnsg kormnyzja, Mercy Klaudius Florimond tbornok (1666–1734), ksbb gr. Lymburg-Styrum Kroly kapta. Majd a csald kihaltval 1805-ben gr. Esterhzy Kroly nyerte adomnyba, azaz Udvari Mltsgos Grf Galnthai Eszterhzi Kroly Excellentzja Simontornyai Uradalmhoz tartozott.
"A' Simontornyai vrat egy egsz Urodalommal a' Trknek honnunkbl lett kiverettetse utn Lymburgi Styrum Nmet Grf nyerte 1700 eszt.ben, kinek is 100 esztendeig volt birtokban, minekutnna pedig azon Tolna Vrmegyre nzve elfelejthetetlen Familia kihalt, 1800 eszt.ben jutott a' Fiscus' kezre, s ksbben Grf Eszterhzy Krolynak tsere ltal jutott birodalmba.” [1]
Grf Styrum Limburg Krolyn. Eredeti kp: Simontornya Vrmzeum
1820-ban br Sina Simon, a dsgazdag bankr vsrolta meg a simontornyai uradalmat tatozkaival, majd az 1860-as vekig a bcsi eredet Sina bankrcsald lett, akiktl a grf Wimpffen csald rklte: Sina Simon lnynak, Sina Anasztzianak Wimpffen Victor korvett-kapitny (1834-1897) volt a frje.
1897-ben grf Wimpffen Simon (Bcs, 1867. 08. 21. - ?), felesge sz.: Szchenyi Katalin] volt a tulajdonosa, ebbl az idbl ismertek a major fbb adatai: [2]
A puszta lakirl pontos adatok nem maradtak fenn, mert azok Nagyszkely laki kztt lettek feltntetve, msrszt az adsszersokban sem szerepeltek kln, mivel vagyonnlkli zsellrek voltak. A majorban plt laksok/hzak [3] szmt figyelembe vve (6), s a laksonknt ltalnosan hasznlt szorzszmot (4,5 ~ 5) figyelembe vve kb. 30 fre tehet, mely magba foglalta az ott elhelyezett idnymunksokat s csaldtagjaikat is. Az 1897. vi sszersban szerepl „Ffoglakozs cseld” valsznleg az intzi feladatokkal megbzott szemlyre utalt.
lland lakinak egy rsze g. ev. ref. valls volt 1882-ig a kt nagyszkelyi reformtus gylekezet – a helvt s gostai hitvalls -egyeslsig, isten-tiszteletekre Nagyszkelybe jrtak, ahogy az iskolskor gyermekeik is, br a korbbi vekben sajt iskoljuk volt.
A major lakossgnak a cskkense mr az 1810-es vekben elkezddhetett, mert Peremartoni Nagy Dniel ref. nagyszkelyi nmet lelksz 1816-ban mg az albbiakat jegyezte fel:
„A Nagy Szkelyi Nmet Mter Ekklsinak Fililis Ekklsijnak a NeveUdvari MltsgosGrf GalnthaiEszterhzi Kroly Excellentzja Simontornyai Uradalmban.
A lelkek szma 65.(!) [6] A Luthernusokkal a kik 5 anyian vagynak, kzs Templomot tartanak trhet llapotban. Esztendnknt hatszor megyen oda a Prdiktor, hromszor Communiot tartani, hromszor tsak prediklni. Ezen szolglatrt fizet Esztendnknt minden Hzas Pr,- a melynek szma most 17 – a Prdiktornak 18 fl Posonyi mr Bzt, 2 Kila Zabot s Hsvtkor minden Hz 4 tojst.
A Luthernusokkal kzs Luthernus Mesterjek Oskoljok j llapotban van. A Tanulk szma mindsszve 7, kik kzt 4 Fi s 3 Leny a mint a Catalogusok mutatja. Sub. T. A. Mater beli Presbijteriumba a Filialistkbl nintsenek egy is b vve.[…] Luthernia mg ujj s nemexaminlt, fel sints mg eskettetve. A Luhernusokkkal kzs j tgas Temetjk be keritve j llapotban vagyon. Gravameneik nintsenek.” [4]
(rdekes sznfolt a nmet egyhz trtnetben: amg a faluban lk nem szvesen hasznltk a „luthernus” jelzt, addig a tlk 2 kilomterre lev kis gylekezetet midig „Luthertusoknak” nevezte. A Nagy Dniel ltal emltett temett a mlt szzad elejn kszlt kateszteri trkp mr nem jellte! )
1813-ban, a Nagyszkelyben is kezdd jrvny idejn a be nem oltott lakossg kzl igen nagy szmban szedte az ldozatait, ezrt szksges volt a himl elleni vd oltsok ktelezv ttele. Azokat, aki nem vetettk al magukat a vdoltsoknak, a kzsg a hatrain kvlre szmzte, de mg a major hatrain is tlra. Orvos hjn ez a feladat a bbaasszonyra hrult. A hatrban lev simontornyai uradalomban is tevkenykedett egy kpzett bbaasszony hasonl feladatokkal, de mg jogosult volt a - reformtusok kivtelvel - az jszlttek megkeresztelsre is. A bbaasszony felgyelett a mindenkori nagyszkelyi lelksz s a kzsgi elljrsg rendszeresen elltta. [5]
A msodik vilghbort kveten vgleg megpecsteldtt a „Csillag Major” sorsa. Megsznt a zsellrsg, a cseldsg, a puszta s a major laki is sztszledtek, elmentek oda, ahol lakst kaptak. Nagyszkelybe taln 1-2 csald kltztt. llami tulajdonba kerlt a major, majd vgkpp eltnt a trkprl is, gy, ahogyan Lzr Ervin Csillagmajorja, Als-Rcegrespuszta is.
2.
Nagyszkely-Basahalom
A falu DK-i szln, a Csillag-vlgy felett emelked, hosszan elnyl, Ny-DK-i irny domb tetejn mestersges domb emelkedik. A csonka kp alak domb tetejnek tmrje 11 m, krnyezetbl 9 m-rel emelkedik ki. A mottnak ltsz dombot 1993-ban Mikls Zsuzsa, Novki Gyula s Mikls Gergely mrte fel. A domb mestersges, kort megllaptani nem volt lehetsges. Egy msik felttelezs szerint az objektum srhalom volt. Dr. Mikls Zsuzsa levlben [1] az albbiakat kzlte jelenlegi ismereteinkrl:
„ A Basahalmot valban megstam, de kln publikci nem jelent meg rla.A kutatsok rvid sszefoglalsa a Tolna megye vrai c. ktetben fog megjelenni (ha megrem, hogy megjelenik). Addig rviden csak annyit, hogy formja alapjn lehet n. motte (magyarul fldhalomvr), de esetleg srhalom is lehetett. Az eddigi kutatsok alapjn egyiket sem lehet sem bizonytani, sem cfolni. A kora is bizonytalan. dvzlettel Mikls Zsuzsa”
(Megj.: A Tolna megyei vrak feldolgozsa befejezdtt, a ktet megjelent: VAH 22. ktet.)
" Ebben a ktetben Tolna megye erdtmnyeit adom kzre, az skori fldvraktl a kuruc kori sncokig (a rmai s kuruc kori erdtseket csak akkor emltem, ha azok ms korszak vraihoz kapcsoldnak). Az anyaggyjts s terepmunka is a jelenlegi Tolna megyre terjedt ki: teht nem trgyalom azokat a vrakat, amelyek a kzpkor folyamn lnyegesen nagyobb kiterjed megye Ny-i, illetve D-i, a jelenlegi Somogy, illetve Baranya megye terletre esnek. A somogyiakat Novki Gyula s Magyar Klmn dolgozta fel, a baranyaiak egy rszt Tolnai Gergely egyetemi szakdolgozatban gyjttte ssze."
3.
Kismalom
A Csillag-vlgyben DK.-i irnyban tovbbhaladva, kvetve a Rt Sd folys- irnyt, - de mr az zdi hatrban - a Csillagpuszttl kb. 500 mterre, ahol egyesl a nagyszkelyi Rt Sd s a DNy.-i irnybl a Siba siet Mhlbad, ott jegyeztk a Kismalom nev helysget. Az tfoly Mhlbach s Mhlbadpatakok elnevezse arra utal, hogy ezek a lassan csordogl vizeik valamikor tbb vzimalmot is meghajtottak. 1900 krl a Nagyszkelyhez legkzelebb es vzimalmok kzl mr csak az emltett Kismalom mkdtt.
A kedvez termszeti adottsgok ellenre valamirt igen kevs szm vzimalom plt a krnyken, nagyszkelyi vzimalomrl nem is tudunk, Bl Mtys lersban [1] sem tallkozhatunk jelentsebb krnykbeli vzimalmok emltsvel.
1894-ben pl. a szomszdos Baranya megyben 387 olyan kisebb vzimalom isvolt, melynek napi kapacitsa nem rte el az 5 q-t. Tolna vrmegye thlzatrl 1897-ben kszlt trkp
[2] a Nagyszkely s zd kztti szakaszt a jelentsebb kzlekedsi utak kztt jelzi, minden bizonnyal a trkpen ugyancsak jelzett Csillagpuszta, ill. a Kismalom fel irnyul szmottev forgalma miatt.
Nagyszkelybl a Kismalomhoz s zdra egy msik ton is knnyen el lehetett jutni, mint jelentsebb utat a korabeli trkpek is jeleztk: A kzsg D-i rszn, a mai Kossuth Lajos utca elejn, kzs kiindulsi pontbl kt t is indult a nagyszkelyi hatrba. A jobb oldali a Nagyszkelytl dlre fekv Udvari kzsgbe, mg a bal oldali a Pap hegy Ny-i szln DK-i irnyba elkanyarodva a Csillagpuszta DNy-i cscsknl egyeslt a Csillag-vlgyet keresztl szel ttal, Kismalom eltt nhnyszz mterrel.
… mg a bal oldali DK-i irnyba elkanyarodva a Csillagpuszta DNy-i cscsknl egyeslt a Csillag-vlgyben vgig vezet ttal… Szz vvel ezeltt mg pinck szeglyeztk a horgos kt oldalt. Maradvnyaik nhny helyen mg jl kivehetk.
4.
Bn[y]i fldek
Nagyszkely DNy-i szln, Miszla kzsg irnyba, a Legelre dl fldek mgtti Szles-vlgybl kiindulva a miszlai fldek szln kanyarg Miszla patakig a „Bnyi fldek” uraljk a hatrt. szakrl dlre haladva ott talljuk a Bnyi hegyet (Hessberg), a Bnyi dlt, a Bnyi-vlgyet, Bni-patakot (Sdet), Bni erdt, Bnyi rteket hdon all s fell, a Bnyi rtre fev I-V. fldeket,amelyek felttelezsek szerint egykori
Bn [Ban, Bann, Baan, Band] [9]
teleplsrl kaptk neveiket.
Felteheten a trk hdoltsg ideje alatt (msodszor?) elpusztult telepls els rsos emlke (1300. k.) Ban teleplst, mint pusztult helyet emlti Tolna megyben, Udvari helysg hatrban, [1] de a ksbbiekben jra feltnik, mint lakott telepls a ppai tizedlajstromban. 1552-ben a trk defterek adz helysgnek tntetik fel, st Benedek nev papjt is emltik. [3] Egy vvel ksbb, 1563. augusztus 20-n az ugyancsak trk sszersok 8 adzt [7]emltenek. Nhny vvel ksbb megduplzdhatott a telepls lakossga, mert laki mr 17 hz utn fizettek adt, st fennmaradt ad-zinak nvsora is:[8]
1571-1572:
54. Falu: Bn
Hodos Istvn, Tornyos Benedek, Blint Borbs, Jegs Kelemen, Horvt Antal, Horvth Lzr, Tt Toms, Gspr Orbn, Gspr Mtys, Nagy Bertalan, Somogyi Ferencz, Szemer Albert, Szab Jnos, Jzsa Gergely, Martos Gyrgy, Vida Pter, Slom Benedek. 17 hz.
(Pspk Szkely adfizeti ugyanakkor 62 hz.)
1582 -1583 kztt lakinak ltszmban nincs vltozs, 16 adzt rtak ssze, [6] a ksbbi idszakrlmr nincsenek adatok, felteheten vgleg elnptelenedhetett a telepls.
1698-ban, mint lakatlan telepls s megmveletlen hatr, Bann nven Simontornya s tartozkai.kztt szerepelt, az uradalomnak csak vadszati haszna volt a terletbl.
Lipt csszr 1700. mrcius 13-n Bcsben kelt oklevelben Simontornyt a hozztartoz Kis- s Nagyszkelyt, Bn praediumot [2] Udvari faluval egytt eladta Miksa - Vilmos Limburg grfnak, Styrum Wysch hercegsg kama-rsnak, de az adsvteli szerzdsben Bn lakatlan teleplsnek volt fel-tntetve.
1801. jnius 30.: A simontornyai uradalom, benne Nagyszkely s Bn praedium a Lymburg Styrum csald kihaltval a kamarra szllt. [4]
A praedium terlett Nagy Szkely s Udvari kzsgek jobbgyai kztt osztottk szt, holdanknti 2 nap robotrt. A holdnyi erd s a rt haszna az uradalmat illette.
K. Nmet AndrsA kzpkori Tolna megye templomai c. doktori disszer-tcijban az albbiakban sszegezte kutatsainak eredmnyt Bn telepls s annak temploma felttelezett helyvel kapcsolatban: [3]
„I. Bn
[…] III. Nagyszkely hatrbl hrom klnbz hrads is megemlkezik egy-egy, ltszlag klnbz kzpkori templomhelyrl. …Alaposabb tanulmnyozs utn egyrtelm, hogy az Egyed Antalnl Kfejpuszta, Pesty Frigyesnl Ssdomb, a megyei kziknyvben pedig Rctemplom nven szerepl templomhely a hatr Udvarival szomszdos, D-i rszn fekv mai Stakop-dl krnykvel feleltethet meg, ahol a hagyomny szerint rgen templom llt.
1 […] A templomhelyrl Pesty Frigyesnek 1865-ben ezt rtk: „Ssdomb, szntfldek, itt mg jelenleg is sok tgladarabok vagynak, s 30–40 vek eltt egy rgenten ott llott nagyszer pletnek helyt lehetett kivenni; a’ melyrl azt beszllik az regebbek, miszernt seiktl hallottk, hogy ottan Rcz templom llott. […] Ebbl a lersbl tudjuk, hogy a hely Nagyszkely D-i, Udvari fel es hatrrszn keresend, ahol tbb halom is lthat. Ez utbbi teszi lehetv egyebek mellett, hogy a Ssdombot azonostsuk egy 1891-es levlben emltett lelhellyel, amelyben Pesthy Elek uzdi szolgabr, amatr rgsz Wosinskynak beszmolt satsrl. Pesthy a kutats helyt Bn falu temetjvel azonostotta.
Mr Weidlein Jnos is megjegyezte, hogy a Pestynl megadott Ssdomb dlnevet a kataszteri trkpen nem tallta. A felsorolt nevek kzl napjaikban egyedl ltez Stakop dlnv ktsgkvl a Steinkopf nv romlott alakja; az 1829-ben emltett magyar Kfejpuszta helynv pedig ennek tkrfordtssal keletkezett formja. […] Az egykori falu hatrnak kiterjedst, amely ma Nagyszkely D-i s Udvari -i rszben fekszik, fldrajzi nevek segtsgvel Weidlein Jnos hatrozta meg. A falu helyt a Rctemet nev dombon s a Bamb nev erdben gyantotta, ahol Pesty idejn mg szlk maradvnyai ltszottak; ugyanakkor megjegyezte, hogy a Rctemettl kb. 400 m-re, „a Bni rt tls oldaln” fekv Ssdombon ugyancsak Pesty helynvtra templomromrl tudst, teht a falu egy rsze is tnylhatott a nagyszkelyi hatrba.
IV. 2003-as terepbejrsom idejn, a Bni-patak -i oldaln fekv meredek domboldalon a boztos miatt kutatni nem lehetett, a patak -i partjn hzd keskeny szntsban s a rten lthat vakond-trsokban azonban kzpkori leleteket talltam. A faluhely feletti sr, bodzs-akcos erdben nem talltam tovbbi jelensgeket. Azta tudomsomra jutott, hogy a templom a feljebb emltett, meredek domboldal tetejn fekszik…”
Az Udvari fel vezet t nagyszkelyi kezdetn…
5.
Dond/Dont/Donth [1]
A Csillag-vlgybl Ny-i irnyba tovbbhaladva egy jabb nagykiterjeds hatrrszhezhez rhetnk, melyet a trkpek Dond nven jelltek. El-nevezst a felttelezsek szerint a kzpkorban mg ltezett azonos nev, majd elpusztult s teleplsrl kaphatta. Magrl a teleplsrl is igen keveset tudunk:
Dond: 1580. k. Pspk-Szkel kzelben, Csnki [2] nem ismeri. A kataszteri trkpek tansga szerint Dont (sic!) a mai Nagyszkely hatrhoz tartozik, attl dlre fekszik. [3]
A telepls lakatlann vlsnak ill. elpusztulsnak ideje ismeretlen, a fenti emltsbl is az sejthet, hogy mr akkor lakatlan telepls volt. Tny, hogy a ksbbi trk defterek mr nem emltettk, azaz dondi adzt nem rtak ssze.
A terletet szakrl a Bnyi rtre fekv, Bnyi rt s Bni hdon alli fldek, nyugatrl a Bnyi rt, dlrl az alspli, dlnyugatrl afelspli pusztk, keletrl a mr emltett Csillag-vlgy hatrolja. DK-i cscske le-nylik az zdi hatrban fekv Kismalomig. -D-irny kiterjedse elri a 6 kilomter hosszsgot.
Az alspli puszta szaki rszn, Nagyszkelytl kb. 4 km.-re a kataszteri trkp Gdr megnevezssel egy ismeretlen eredet s rendeltets rszt jell
A Nagyszkely s Alspl kztt jelltDonth (puszta?) s az ismeretlen keletkezs „Gdr”