A teleplsnek a trtnelem sorn szmtalan elnevezsvel tallkozhatunk – hivatalossal s nem hivatalosan egyarnt, lerva s kiejtve, helyesen s helytelenl. Hossz idn t, egszen napjainkig sszekevertk Nagyszkely s Kisszkely elfordul elnevezseit, tvesen azonostottk azokkal a mai teleplseket.
Elsknt a legvalsznbbnek tn, elsknt elfordul nvalakot tekintsk:
Zecul, Zekul.
A pcsi pspksg tizedjegyzknek egyik ttelben Zecul episcopi-nak van mondva = Pspk Szkely, nyilvn, mert pspki birtokot kpezett. A kzsget minden eltag nlkl a fenti formban jegyeztk, mg a szomszdos telepls nevhez – ami ugyancsak Zecul formban rdott - eltag is jrult, azaz a Parazekul, Parazekulli, Parasecul formk maradtak fenn.
Taln a kzsg egyik, els, - Szekel- elnevezsvel tallkozhatunk egy 1428-ban keltezett oklevlben, mely Bottka Mikls szerzdsvel kapcsolatos. Nagy valsznsggel az okiratban szerepl Als- s Fels Szekel a mai Kis- s Nagy Szkely kzsgekkel azonos.Tny, hogy kisebb-nagyobb birtokvltoztatssal a Botka csald volt a megye egyik legnagyobb birtokosa, egszen 1700-ig.
Az Als s Fels Szekel elnevezs valsznsge
A helysgnevek kutatsainak eredmnyeiben a fenti jelzk trbeni kzelsget llaptottak meg, valamint egyezsg van a teleplsek tulajdonosnak szemlyben, e kt egybeess megersti az egybeess valsznsgt.
„A meglv helynevek jelzvel val bvlse, az gynevezett nvdifferencilds a teleplsnevek krben gyakori volt mr az magyar korban is. […] A kt s fl szz ide sorolhat nvforma egynegyedben - nem mindig egymssal megfelelsben - az als s afels, egytdben a kis s a nagy jelz ll. A bvtmnyek szemantikailag nagyon sokflk lehetnek, csak e tpusra jellemz azonban az sszefoglal nevek alkotsa (kt s hrom jelzvel). Az elforduls terleti jellemzi alapjn meghatrozhatnak tnik egy olyan minimlis rtk, azaz legkisebb trbeli tvolsg, amely az azonos nevek elklntsnek szksgessgt mutatja meg.”[68]
Az 1400 krl felbukkan nv is Pspk eltaggal kezddik, de a msodik tag mr tbb helyen nem egyezik meg: ismerjk a szkhely s szkely elnevezst egyarnt. A terlet a trk hdoltsg eltti vszzadokban a pcsi pspksg uradalmhoz is tartozott, akkor kaphatta a tovbbiakban ltalnoss vlt „Pspk” jelzt:
1585: ”gy a magyar, mint az udvari kamara azt ajnlotta felsgnek, hogy e falvakat, nvszerint Pspkszkhelyt, Parragszkhelyt, Egrest, Klesdet, Cztnyt, Bikdot s Bannt adomnyozza Huszr Pternek; mert hiszen Pspkszkhelyt gyis foglalta vissza a trktl.” Dr. Dnes Jzsef is egyrtelmen jelli meg Pspkszkely s a mai Nagyszkely teleplsek azonossgt:
„… mg a mai Nagyszkely a kzpkori Pspkszkely. Ezt ma
mr tudom, mert Engel Pl: Magyarorszg a kzpkor vgn cm posztumusz kiadott CD-jnek ksznheten ez mr tisztzdott. n, amikor errl rgebben rtam, mg csak Csnki trtnelmi fldrajza llt a rendelkezsemre ( meg nem tudta hogyan azonostsa a kzpkori neveket a maiakkal), ezrt idztem a Lovszszkely alak miatt […]. Tolnban 3 helyen is ismernk rpd-kori kirlyi-hercegi udvarhelyet, ezek egyikhez kthet szerintem a nagyszkelyi Basa-halom, a msik hasonl hely Szedres-Hidja-pusztnl van, a harmadik pedig Alsnyk hatrban a kzpkori Kesztlcn llt. Szoks volt a „levetett” kirlyi udvarhelyeket egyhzaknak adni. Vagyis logikus az is, hogy az egykori udvarhely ksbb a pcsi pspkbirtokba kerlt…” [67]
Az eddigi adatok szerint a Pspkszkely – Nagy-Szkely nvvltozs idpontja 1595-1680 kztti idszakra tehet.
Tbben a telepls nevt az egykor, a vgvri terletekre beteleptett szkelyekkel hozzk kapcsolatba, habr ez mg egyltaln nem bizonytott tny.
Pallas lexikon idevonatkoz rtelmezsbl s nyelvezetvel a szkelyekrl:
A nv e szerint csakis a kozr kabaroktl szrmazhatik, akik szintn trkk s a velk rokon besenyket megelzve szintn elrsk, azaz hatrrk, neveztetett szkelynek. Ha teht a kabarok azonosak a szkelyeknek nevezett trk hatrrkkel, akkor a feltntetett viszony helyes s csak az alkalmazsa helytelen, mert eredetileg nem a bihari rszekre, hanem az Azovi mellkre vonatkozott.
Vannak oklevelek, amelyekbl megtudjuk, hogy az eltnt hatrok rzse helyett a kirlyi erdk rzsre alkalmaztatnak. Ezek az rpd-kori oklevelek magyarzzk aztn meg, hogy mirt neveztettek az egykori abaji s zemplni erdrk szkelyeknek. Midn Anonymus a monda szkelyei helyett kunokat csatlakoztat a Ruthnin tvonul honfoglalkhoz, a magyarorszgi szkely rsgek gyors beolvadsa miatt tvelyedett meg. De a ht kun vezrnek juttatott szllsbirtokok fldrajzi helyzetbl mg gy is knnyen kitallhat, hogy a csatlakozk csupa vgbeli vitzek, azaz a ksbbi hatrrz szkelysg kivlbb sei voltak. A vgeredmny teht a krnikkban fennmaradt monda figyelembe vtele s helyes rtelmezse mellett is az marad, hogy az a megmagyarosodott idegen faj np, mely hatrrt jelent szkely nven s a nvnek megfelel trtnelmi szerepben kln nemzetisg gyannt megmaradt, a trk kozrsgtl elszakadt s velnk egytt letelepedett kabar trzzsel azonos.
Gyengtheti az elz felttelezst az a tny, hogy a szkely leteleplk emlkeit csak ez a kt kzsg rzi, egyms kzvetlen kzelsgben. A mai Magyarorszg terletn is igen kevs telepls nevben fordul el a „szkely” kifejezs, ellenttben Erdly teleplsei kztt egykor kzel 50 helysg viselte valamilyen jelzvel kiegsztve. Zavar lehet a fennt emltettrtelmezs egy rsze is, mely szerint kirlyi erdrkket is gyakran azonostottk szkelyekkel.
Kiss bonyolthatja a helyzetet, hogy egy 1492-ben keltezett oklevlben a sznak egy msik rtelmezst is fellelhetjk,- mgpedig a korabeli adzsokkal kapcsolatban:
Zekhel = Szkhely
Tbb oklevlben is emltik, hogy Szt Mihlykor minden negyedtelek utn – melyet „vulgo Zekhel”-nek, azaz „szkhely”-nek neveznek – adnak 20 bcsi dnrt.
Az ismeretek alapjn inkbb tnik letszerbbnek a „Pspki telek” alakban trtn rtelmezs, - azaz egy terletre val utals – mint egy nptrzzsel val sszefggs. Ezt ltszik megersteni Csnki trtnelmi fldrajza is:Tolnban 3 helyen is ismernk rpd-kori kirlyi-hercegi udvarhelyet, ezek egyikhez kthet szerintem a nagyszkelyi Basa-halom
A legnagyobb valsznsggel az zrhat ki, hogy a telepls elnevezse Szkely vagy Szkelyi csaldnvvel lenne azonosthat, amirl bvebbet a kzsg trtnete fejezetben olvashatunk.
A szkhely-szkely, azaz Zekhel-Zekel vltozs a 17. szzad msodik felre tehet. Tny, hogy 1680-tl a szkhely elnevezs mr nem fordul el. Az a lehetsg sem zrhat ki, hogy csak elrsrl van sz.
A svb betelepls utn egyarnt elfordul a Sackl s Sekel elnevezs ugyan, de az utbbi vlik gyakoribb. Az egyik kifejezs valsznleg a nmet megfelel, a msik pedig a svb nyelvjrs vltozata. A korabeli magyar hivatalos elnevezse a teleplsnek mr Nagy-Szkely. Hogy pontosan mikor vlt hivataloss az elnevezs, pontosan nem tudhat.
Az egyhzi knyvek apr bejegyzsei, szljegyzetei tbb esetben a kzsg trtnetnek fontos adatait is tartalmazhatja. Egy ilyen bejegyzs szerint az egykori reg-Szkely telepls is a kzsg – vagy csak egy rsznek (?) - elnevezst takarja: Ezen Szent Ekklesinak rzbl val Petst nyomja.
REKSEKEL 1730. V. C.
Azaz az reg-Szkely elnevezs hivatalos formban is ltezett az 1700-as vek els vtizedeiben!
A beteleptst kvet vtizedekben, st mg 1800-krl is, kt klnbz elnevezssel is tallkozhatunk, amit a helyi npnyelv hozott ltre: a Magyarill. Nmet-szkely elnevezsekkel. Hivatalosan ugyan nem lteztek, de rendszeres hasznlatukat jl rzkelteti az a tny is, hogy Kazinczy Klra kltn, – Plczi Horvth dm harmadik felesge – mint Kazinczy Jnos magyarszkelyi lelksz lnya vlt orszgosan ismertt.
A telepls elfordul elnevezsei s rsmdjai a trtnelem sorn:
Secul, Zecul, Zekul, Zekul episcopi, Pispekzekel, Pspkszkhely, Pspk-szkely, Pyspek Zekel, Kurucdomb(?), egyhzasszkely, Nemesszkely, Nagy Sekly, Nagy Zekhel, Nagy Zkely olim Szkhel, Nagy Szckhelly, Grosckl, Gross-Sckl, Gross–Sekel, Krusekl, Nagy-Szkely, Nagy Szkely, Magyar sNmetszkely, reg Szkely, Nagyszkely.