A kzsg egyik legszebb plete a homlokzaton ma is lthat heraldikus dsztmny szerint 1913-ban plt. Hossz ideig Mirkovicsk laktak az pletben. Az udvarra nyl nagyterme egykor a nagyszkelyi iparosok sszejveteleinek adott helyet. Az utcai frontra kt bejrati ajt – kzpen s jobb oldalt - is nylott egykoron, ma mr egyik sem lthat. Az pletet a hbor utn a benne lev zlethelyisggel egytt llamostottk. (Kzps helyisgben az 1950-es vek msodik felig egy vegyesbolt mkdtt- nhny vig egykori tulajdonosait foglalkoztattk benne.)
Templom torony nlkl…
A kzsg egyik leghnyatottabb sors plete. A mlt szzad els veiben ptette a nagyszkelyi evanglikus gylekezet, de ltszmuk fokozatos cskkense miatt az 1930-as vekben eladsra kerlt. Mirkovics Gyrgy helyi vllalkoz vsrolta meg, cemetzemet rendezett be az pletben. A msodik vilghbor utn llamostottk, a helyi Tsz. hossz veken t termnyraktrnak hasznlt a szpen megptett pletet! 1973-1974 krl a rm. kat. egyhz vsrolta meg az pletet, azta tulajdonban is van.
Dzsa Gy. utca
[Kukrutzgrund] anno…
Ldr Lszln sz. Lzr Ilona rizte meg ezt a rgi felvtelt az 1960-as vek elejrl. Nem csak kora miatt rdekes ez a flvszzada kszlt felvtel, hanem azrt is, mert mg az 1941. vi llapotot tkrzi:
A mai Dzsa gy. u. eleje mg a szebbik arct mutatta, nincsenek res hzhelyek, igaz a felette lev domboldalt jra kukoricafldek uraljk a hajdani szlk helyett, de a tvolban mg ott lltak fehrre meszelt falaikkal a pinck is. Az eltrben jl kivehet, hogy mg vltozatlan formjban mutatta magt a Hengermalom s krnyke is. A malom hts falhoz odatapasztvaszernykedett az egykori gphz plete, tle nem messze pedig ott llt mg a fedett kocsiszn is. Mg laktk a Malom utca, azaz Mhlgassehzait, pen llt mg Ngel Jnos hza. A Mirkovics-hz s Neidert borbly hza kzti rszen mr felplt a kzsg els stortets plete az j agromnusnak, knyszerbl ptettk, mert a helyn llott pletet falait tnkre tette a feltr talajvz. s mindentt fk, gymlcsfk….csak a kt magasrantt jegenyefa jelzi, hogy a patakparton azrt k voltak az urak.
A „Rgi oskola”
Egy megtallt levl s egy elhelyezett emlktbla mindent sszefoglal, amit
tudnunk kell az pletrl:
Emlk az utkornak
Ez a hz 100 ves ma.(sic!) A jrs els gimnziuma volt ez a hz, amely ksbb tkerlt Gynkre. Azutn csendrrs lett e hzbl hossz ideig, majd ref. lelkszi lak szintn hossz ideig. A tetzsindely faszerkezet volt. 1957-ben fedtk jj: cserppel. 1959. jlius havban cserlte ki az ablakokat Lamm Imre kmves mester segdletvel Hara Lszlval. Szpp tettk a lakst. Az rnykszket is k helyeztk t j helyre. - Az tptskor Szkely Klmn llami ltalnos iskolaigazgat h. lakott a laksban.
Nagyszkely, 1959. VIII. 18.
EZ AZ PLET ADOTT OTTHONT AZ 1860-BAN,
A MEGYBEN ELSKNT
ALAPTOTT – REFORMTUS – GIMNZIUMNAK,
AMELY 1812-TA GYNKN MKDIK.
AZ EMLKTBLT A NAGYSZKELYI NAGYLELK
ALAPT POLGROK ELTTI KSEI TISZTELGSL
LLTOTTA A 200. VFORDULN,
AZ 1962-BEN RETTSGIZETT DIKOK BARTI KRE,
AZ EGYKORI S MAI DIKOK NEVBEN.
2006.
A kzsg hbors ldozatainak emlke
„Erbaut 1923”
Kzs emlkm rzi a kzsg I. s II. vilghbors ldozatainak emlkt. 50 f els vilghbors hs s 104 msodik vilghbors ldozat nevt rk-tettk meg az emlktblk. Kzel sem teljes nvsorok ezek, jval tbben voltak a nagyszkelyi ldozatok. Az els vilghbor hsi halottai kzl hinyoznak azok nevei, akiket 1923-ban mg nem nyilvntottak holtt, vagy nagyszkelyi szletsek voltak, de bevonulsuk idejn ms kzsgekben ltek. gy nem szerepel Neidert Andrs, Kusch Pter s Unger Pter neve sem. A msodik vilghbor ldozatait mg nehezebb pontostani: mai napig nem tudjuk, hogy hnyan estek el a harcokban, hunytak el Szibriban. Sokukat a nmet katonai vesztesgek kz soroltk, fleg ha csaldjaikat idkzben kiteleptettk. Nem volt, aki keresse ket, nem maradt, aki krvnyezhette volna holtt nyilvntsukat, nem hinyoztak senkinek sem. Hinyzik az ngyilkossgba meneklt Zarubay Ferencn s Apti Jzsef m. kir. honvd neve is.
Hrsz. 251.
Karner Tbis tant r laksa
Nagyszkely legrvidebb utcjban – ma Szchenyi u. - ptette fel az 1930-as vek elejn Karner tant r a csaldi hzt, kzvetlenl Glckner Gyrgyk szomszdsgban. Az 1940-es vekben kszlhetett felvtelen jl az plet eredeti formja: tanti laksnak, s nem gazdlkods cljra plt. Karner Tbis kntor s tant r 1906 krl rkezett Nagyszkelybe, vgleg itt is telepedett le. Az mr biztosan kijelenthet, hogy rkezsben szerepe volt az akkori ev. ref. lelksznek Mor Jakabnak, aki az utols nagyszkelyi Keck lelkszt, ifj. Keck Antalt vltotta a Mzes szkben, mert gylekezete elgedetlen volt teljestmnyvel. (Karner Tbisn sz. Schneider Terz Mor Jakabn unokahga volt.) Karner tant rnak pedig a legends Szilrd Frigyes tant urat ksznheti a kzsg: Pfaff Henrik nyugalombavonulsa utn, 1941-tlnegyed vszzadon t oktatta szeretettel a nagyszkelyi ifjakat.(A hzrl kszlt felvtel kzreadsrt ksznet Karner Tbis tant r unokjnak, Sztanek gnesnek)
A Parkia
A nmet anyanyelv ev. ref. egyhz lelkszeinek egykori otthona, majd az egyhzak egyeslse utn a mindenkori lelksz laksa. Itt lakott az utols Keck lelksz, ifj. Keck Endre 1905-ig, majd Jakob Mor, Berkes Jzsef, Fekete Istvn s kt vtizeden keresztl Szenczi Gyz 1980-ig.
„…Az ujj Parochilis Hz a melly ppen a Nmet Templom eltt ll, plt 1807. Az egsz plet 10 l hosszusg, hat s fl l szlessg kivlrl. Bell az pletben van a Prdiktornak deszkval kipadozott szp 4lakszobja, ezen kvl egy cseld szoba, egy tgas konyha s az plet alatt egy 4 les k boltozat pintze, a gang vagy fojos vgben egy kis speiz.
A teteje nddal van megfedve, az egsz fundamentuma, s a fld felett 3, 4, 5,6, 7. Sack magassgra Tglbl, a tbbi Rsze pedig a falnak vjogbl van rakva.”
Az pletet 1890. krl rszlegesen feljtottk, tetszerkezete is kicserlsre kerlt: a ndtet helyett cserppel fedtk be.
Schmitzgrund [Damjanich u.] Hrsz. 151
Lohmann-Heimbuch hz
Nem sokkal a msodik vilghbor kitrse utn, 1941-ben ptette fel a Lohmann csald akkor az utca legmodernebbnek plt hzt. Knyelmes s tgas laksnak plt, ktszobs utcai frontjval s tetszerkezetnek kialaktsval mr messzirl felismerhetv tette. Megszaktva az vszzados hagyomnyt, mr halottkiad sem plt, a fldes tiszta szobk helyt a hajpadlval bortott aljzat lakszobk foglaltk el. Nem hinyzott az istll s a pajta sem. Heimbuch Illsn: „ Kt darab krt, kt darab borjt, kt darab tehenet, 4 darab hzt s sok szrnyas baromfit is tartottunk.” Lohmannk kikltztetse utn mr soha tbb nem is hasznlta senki – nem volt mit tartani bennk. Az udvar vgn, a partoldalba vjva az elmaradhatatlan nyri konyha egsztette ki az pletet, de sorst egy partomls vgleg megpecstelte. Lohmannk kiteleptse utn senkinek sem utaltk ki az pletet, ideiglenesen a Szles utcai hzukbl kitett Reinhardk s Erdlyik kltzhettek be az pletbe. Az 1960-as vek elejn mr egy vrskeresztes tblcska hirdette a hz homlokzatn, hogy kzsgi „Egszsghz” Az 1948-ban kiteleptett Heimbuch-Lohmann csaldok egy rsznek 1949-ben sikerlt visszaszkni Magyarorszgra, hzukat 1966 vsroltk vissza.