Egy kpeslap az 1920-as vekbl. A Gzmalomrl kszlt kpen mg lthat az plet hts rszhez hozzptett gphz. A msik rdekessg, hogy az egykori Geiger boltot „Moskovits-fle zlet”-knt tnteti fel. Valszn, hogy a fnykpsz sszekeverte a Mirkovics zletrl kszlt felvtellel s tves alrssal kerlt kiadsra.
A „nyri konyha”
Ahogy nevbl is addik, egy idszakosan hasznlt – a f plettl szerkezetileg is klnll! - helysgrl van sz, br ez sem fedi teljesen a valsgot. plhetett fbl, vlyogbl, tglbl egyarnt, de Nagyszkelyben igen gyakran a hzak mgtti lszfalba vjt 5-7 m. hossz, kb. 2,5 m. belmagassg helysg szolglt erre a clra, melyek tlen s nyron egyarnt kellemes bels hmrskletet is biztostottak. A mai Pincehelyi, Rkczi s Kossuth utckban tallkozhatunk ezeknek komolyabban is megptett, a "nagyhzat" utnoz tbbhelysges vltozataival is, melyek teljesen tvettk a fpletben lev konyha sszes funkcijt: reggeltl estig a csaldi let f helysznv vltak, st nhol – pl. Rkczi u. 62. sz. – teljesrtk laktrr lptek el.
A Nprajzi Lexikon idevonatkoz cmszavnl mg az albbiakat is olvashatjuk lersnl:
„… Nyri konyha alkalmazsra rszben azrt is sor kerlt sokfel, mert bennk a lakhzbl mr kiszorult tzhelyeket - (szerk. megj.: azaz a tapasztott tzhelyeket s kemencket) pthettk fel, s gy a rgi, hagyomnyos teleket tovbb kszthettk anlkl, hogy a polgrosult lakhz bels rendjt zavartk volna vele…”
Az bizony zavar, hogy egy volt svb kzsg honlapjn a kvetkezk kerltek kzreadsra:
„… A svb hzak jellegzetessge mg, hogy a hzak homlokzatn kt ablak tallhat (sic!), valamint a folyos kzepn tallhat ktszrny bejrati ajt rgen a tli konyhba vezetett, ma mr ezeket tbbsgben szobaknt hasznljk. A mai konyha a rgi nyri konyha helyisgbl lett kialaktva.”
plhettek "nagyhzat" utnoz formban, vagy a partoldalba egyarnt
A
Hsi emlkm
s alkotja
Az emlkm dombormvei
Az emlkm
A kt templom eltti rszen kerlt elhelyezsre a vgleges els-vilghbors emlkm, amelyet 1923-ban avattak fel. A ngyzet alaprajz, lpcszetes kikpzs, fels negyedben sszeszkl ngyzetes glt egy nyugalmi helyzetben lev, ert s vdelmet sugall sas msfl-, ktszeres letnagysg alakja zrja le. A gla alatt elhelyezked utols lpcszetes rsz ngy oldaln, melynek magassga 4o – 41 cm-re tehet, egy-egy tlgyfalevlbl font koszorn tbjtatott, kivont kardot brzol dombormvek kerltek elhelyezsre. Kzpen, az emlkm magassgnak kzel felt kitev ngyzet alap hasb kt-kt oldalt a hsi halottak vsett nvsorai, illetve egy-egy domborm s felirataik foglaljk el. A f oldalon – szemben llva a templommal – a felesgtl s gyermektl bcsz, frontra indul katont brzol, besllyesztett domborm helyezkedik el, fels rszn az albbi felirattal:
AZ 1914 – 18 VILGHBORBAN
majd az als rszn folytatdva
„ELESETT HSEINK EMLKRE
ZUR ERINNUNG UNSEREN
GEFALLENEN HELDEN”
A vele ellenttes – ht – oldalon egy msik, ugyanolyan nagysg domborm tallhat, amelyen egy trdel, lehajtott fej s megtrtnek brzolt frfialak szimbolizlja az elmlst, az t vgt, a csaldok s hozztartozk fjdalmt. Als rszn az emlkm adatai kerltek bevssre: (Mindkt domborm mrete egysgesen 80 x 96 centimter.)
FELLITTATOTT
ERBAUT
1923
A kzps, f rsz jobb s baloldaln kt hossz nvsort olvashatunk, az elesett hsk neveit. Az emlkm legals s legszlesebb rszn, - amely a talpazat els eleme s nyolc darab faragott ktmbbl tevdik ssze – egy 75 x 15 cm. mret mrvnytbla ll mg az albbi vsett felirattal:
NAGYSZKELY II. VILGHBORS LDOZATAI
Az eredetileg a talpazat rsznek szmt, a kzps rsz magassgnak harmadt kitev s ahhoz lpcss dszszegllyel kapcsold rszen elhelyezett, 40 x 60 cm mret fehr mrvnytblk a msodik vilghbor ldozatainak emlkt rktik meg az egyenknt elhelyezett mrvny-tblkon.
Az emlkm fbb mretei:
Teljes magassga: 5,13 – 5,20 mter
Alap: 310 x 310 x 15 cm.
Els lpcszet: 250 x 250 x 16 cm.
Msodik lpcss kikpzs: 225 x 225 x 33 cm.
Harmadik elem mrete: 160 x 160 x 65 cm.
Lpcss, ves szeglykikpzs: 128 x 128 x 16 cm.
F elem mretei: 116 x 116 x 150 cm.
Legfels lpcszet: 94 x 94 x 44 cm.
Legfels csonka kp mrete (hozzvetleges): - alap 90 cm
-magassg kb. 88 – 90 cm.
Sas szobor magassga kb. 90 cm
Az emlkm alkotja:
K. Nmeth Gza [1]kutatsainak ksznheten ismertt vlt az elfeledett alkot szemlye is – szignjt az emlkmvn nem sikerlt fellelni. A Tolna Megyei Levltrban rztt, s a simontornyai jrs fszolgabrjnak 1934. vi kimutatsban kzlt adatok szerint az emlkm Somogyi Sndor szobrsz alkotsa. Az emlkm ltestsnek idpontja megegyezik az emlkmvn feltntetett vszmmal.
A simontornyai jrs fszolgabrjnak kimutatsa (jelentse) a nagyszkelyi emlkmrl 1934-ben - Rszlet
1900-03: Iparmvszeti Iskola, mesterei: Mtray Lajos, Lornfi Antal. 1904-07: Julien Akadmia, Prizs, mesterei: Landowski s M. Vernet. 1903: Iparmvszeti Iskola plyzat II. dja. Rajztehetsgt Jsa Andrs, a Szabolcs megyei mzeumalapt orvos fedezte fel. Az tmogatsval Ungvrott kermiaksztst tanult. 1907-16 kztt Debrecenben dolgozott, 1920-tl a Szzados ti mvsztelepen lt. Korai mvei az rett szecesszi remekei (debreceni sremlk, pletszobrok, kisplasztikk). A 20-as vektl neo-barokk jelleg szobrokat ksztett, majd a 40-es vektl szinte csak szrre-alista pasztelleket festett.
Mesterei: Mtray Lajos, Lornfi Antal, Landowski, M. Vernet.
Egyni killtsok1947 • Alkots Mvszhz, Budapest
Vlogatott csoportos killtsok
1950 • I. Magyar Kpzmvszeti killts, Mcsarnok, Budapest
1965 • Szzados ti mvsztelep jubileumi killts, Magyar Nemzeti Galria, Budapest.
Kztri mvei
Rakovszky Smuel (k obeliszken bronz domborm, 1903, Gvavencsell)
Diszegi-Fazekas emlkm (1907, Debrecen, Paptava)
sskti kszobor (1920-tl, Pernyi utca)
Sesztina-sremlk (bronz-vas szobor, 1909, Kossuth utcai temet, 1930-tl Debrecen, Kztemet)
dr. Nagy Lajos-sremlk (mk domborm, 1916, Dobozi temet, 1950-tl Fvszkerti Iskola fala)
homlokzati szobrok, reliefek (mk, 1911-13, Els Debreceni Takark-pnztr Palotja, Debrecen)
Gnczy Pl (bronz mellszobor, 1910, Hajdszoboszl)
I. vilghbors emlkek (mk szobrok, 1921, Enying, Disznshorvt
1925, Polgr
1927, Hajdszoboszl).
Mvek kzgyjtemnyekben
Dri Mzeum, Debrecen • Jsa Andrs Mzeum, Nyregyhza • Magyar Nemzeti Galria, Budapest.
(Forrs: artportal.hu/lexikon/muveszek/somogyi_sandor -Sz. Krti Katalin sszelltsa: Artportal Lexikon)