nagyszekely
Men
 
Pontos id
 
Ltogat
Induls: 2007-02-02
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 
Egyhz s oktatstrtnet
Egyhz s oktatstrtnet : I.

I.


2. 2. 1. A gylekezet trtnete s lete

[…]

A nmet reformtus egyhz egyids a beteleplsekkel, annak kvetkeztben, prhuzamosan a meglev magyarnyelv egyhz mellett alakult ki.

A Nmetorszgbl beteleplk kztt pp gy megtallhatak voltak a katolikus valls kpviseli is, mint a reformtusok. Nagyszkely tekintetben az a sajtos helyzet alakult ki, hogy a beteleplk nagyjbl azonos vallsi terletrl rkeztek, mindannyian reformtusok voltak. Hasonl helyzet alakult ki Gynkn is, de Tolna megyben tbb olyan telepls is benpesedett, ahol a katolikusok kpviseltk a tbbsget, vagy egyszerre jelen voltak mindkt valls hvei. A szomszdos teleplsek kztt nem csak vallsi klnbzsgek jttek ltre, hanem rdekesen alakult etnikai sszettelk is, annak ellenre, hogy a fldrajzi tvolsg szinte jelentktelen volt, azaz csak nhny kilomter

 

Srszentlrincen 1775-ben llt mr a mai evanglikus templom. Habr a lrinci evanglikusok mind magyarok voltak, berendezse semmiben sem klnbzik a tolnai nmet evanglikus templomoktl. Srszentlrincen lteslt 1806-ban a tolnai evanglikusok els kzpfok oktatsi intzmnye is. J hrre jellemz volt, hogy mg az Alfldrl is szp szmmal voltak tanuli, kzlk a leghresebb a kis Petrovics, a ksbbi Petfi, aki 1831-33-ig volt az iskola tanulja.

 

Miszla: 1720-ban grf Inkey Nndor itt telepedett meg, s 1722-ben megptette az els kastlyt, ami romos llapotban, de ma is ll. A falut magyarokkal teleptette be, s a krnyk nmet kzsgeivel szemben meg is tartotta magyarsgt. A katolikus templom a XVIII. szzad kzepn plt barokk stlusban, 1789-91-ben emeltk a reformtus templomot ks barokk stlusban, majd az 1900-as vekben az evanglikus templom is megplt, gy mindhrom felekezetnek sajt temploma van

 

Pincehely jbli beteleptse 1695-ben kezddtt meg, amikor a ndor, mint a telepls ura, Forintos Ptert bzta meg, a betelepts vgrehajtsval. Forintos Pter igyekezett is Esterhzy ndor hajnak eleget tenni s sznmagyar nppel teleptette be. Ezek nem rks jobbgyok voltak, hanem szabad parasztok s a robot helyett rendt fizettek. Kilencedet s tizedet pedig a pcsi pspknek fizettek.

A telepts azonban nem ment valami knnyen. Maga Esterhzy rja 1695-ben ozorai s pincehelyi embereirl, hogy "csak mostanban kezdenek

lassanknt gyarapodni s a helysget szllogatni."

A pincehelyiek rmai katolikusok voltak s igen vallsosak. A pcsi pspk mr 1694-ben megengedte a bosnyk ferenceseknek, hogy Pincehelyen gondozzk a katolikus lelkeket. Ezt k - miutn Simontornyn is volt rendhzuk - szvesen meg is tettk, ami nem jelentett nagy tvolsgot, br tudjuk, hogy Simontornyrl a ferencesek sokkal tvolabbi helyekre is eljutottak

 

Kisszkely: Amint az orszg a trk iga all felszabadult, a pcsi pspk 1694-ben a Bosznibl letelepedett ferencrendi szerzeteseknek megengedte, hogy simontornyai hveiken kvl az ozorai, pincehelyi, kisszkelyi s nagyszkelyi hveket is ellssk. A jelenlegi templomot Styrum Limburg grf 1723-ban pttette. A rmai katolikus plbnia 1789-ben alakult. Az anyaknyvet 1776 ta vezetik. A szentbeszdet istentiszteletkor magyarul mondtk, de 1775-ben a Kisszkelyben megtelepedett nmetek kedvrt nmet nyelven is prdikltak minden harmadik vasrnapon. Az 1771 s 1789 kztti idszakban az iskolk s tantk szmnak alakulst jelz sszers szerint 1771-ben 1 iskola s 1 tant, 1777-ben 2 iskola s 2 tant volt. Korponay Ferenc 12 tanulval a magyar, Sthefenevics Jzsef 12 tanulval a nmet nyelv iskola tantja volt.


 

2. 2. 2. A kezdetek

[…]

A nagyszkelyi gylekezet hitelesnek tekinthet rvid trtnett s lett az 1800-as vekig Nagy (Peremartoni) Dniel nagyszkelyi nmet lelksz, az 1816-ban megrt,

 

A CANONICA VISITATIO TRGYAIRA VAL FELELET

 

c. vlaszban  az albbiakban foglalta ssze:

 

A Nagy Szkelyi Reformta Nmet Mter Ekklsia fekszik a Tekintetes Nemes Tolna Vrmegyben, Mltsgos Grf Galnthai Eszterhzi Kroly Excellensijnak Simontornyai Uradalmban. Melly Ekklsinak mostani lelkek szma 1649.

Ezen Mter Ekklsinak jelen val Nmet tagjainak Elejek amint az ……ki lehet tapogatni, szrmaztak leginkbb Nmet Orszgnak fels Rheimsi Kerletbl, a.m a Hesseni Casseli Landsgrfsgbl, Hessen Hanaui, Nassau Orniai s Isenburgi Fejedelemsgekbl.

Ahonnan k 1714-ik s az azt kvet Esztendkben ide le kltztek, s az akkori Limburgi Grf Styrum s a Szkely nevezet fldbirtokos Urasgok alatt itten megtelepedtek, s egy darab ideig az itt lev Reformtus Magyar Prdiktor Hollsi dmnak hallgati voltak, mg k 1722 vben magok nyelveken lev Prdiktort nem hoztak magoknak Nmet Orszgbl. Amelly esztendtl fogva kezddvn a Protocolum is, ez az Reformta Nmet Anya Ekklsia szakadatlanul a maga nyelvn lv Prdiktorait mindezideig  (tbbnyire hallig tartotta.)

Akik nv szernt gy kvetkeznek:

1- volt 1722-ik janur 8-tl Weitzel Friedrich 1717-ig, amikor meghalt.

2-ik volt 1828. augusztus 6-tl Szlbach Friedrich Kroly 1744-kig, amikor meghalt. Kb ennek idejben affilildott a mostani virgz Mrgyi Re-formata Nmet Ekklsia ide, melynek Protokollumt is ez a prdiktor kezdette

3-ik volt 1744-ik mjus 10-tl Maurer Conrad Gyrgy 1751-kig, amikor meghalt.

4-ik volt 1751-ik oktber 30-tl Losontzi Pap Smuel 1759-ig amikor innen Paksra ment.

5-ik volt 1750-ik jnius 9-tl S Gotlieb Jnos.

6-ik volt 1764-ik november 16-tl Keck Jakab a Nassaui Dillenburgi fejedelemsgbl 1786-kig mikor meghalvn, helybe fia lett.

   

volt az els Keck a nagyszkelyi gylekezet ln. Utna mg ngy Keck psztorkodott a nagyszkelyi gylekezet ln, teht valsggal a dinasztia rksdsi egymsutnjval. A Keck csald sorrendje csak egyszer szakad meg a 140 v alatt, amikor 14 ven t Szszi Istvn kerlt a nagyszkelyi Mzes szkbe

 

*

 

[…]

Mieltt tovbb folytatnnk a gylekezet trtnett, r kell vilgtani arra az egyszernek tn krdsre, hogy a nyelven kvl vajon miben nyilvnult meg a magyar s a nmet nyelv gylekezet klnbzsge. Sokan bizony csak ezt a klnbzsget feltteleznnk az azonos valls felekezetek kztt.

Nagyszkely egykori lelksze, Berkes Jzsef is sokat gondolkodott arrl, hogy hogyan is lehetne jellemezni a jelen lev nmet egyhzat, s gylekezeti hveit. Mint gyakorl nmet reformtus lelksz az albbiakban fogalmazta meg gondolatait:

 

„A nmet gylekezet vszzadokon t a legszigorbb rend s fegyelem jellemezte. Adhtralk a legjabb idkig soha nem volt. Annyira lt a gylekezetben az egyhzi admorl, hogy nem tartottk tisztessges embernek, aki nem fizette egyhzi adjt. Erklcsi letk is szinte puritn volt. Ma is „non szenss”, hogy vasrnap valaki vagy nnepnap, mezei munkt vgezne…

Taln nem lesz felesleges, ha idzem rgmltjukbl azokat a knonokat, amelyeket a templomban minden vben s nagyobb nnepek alkalmbl az egsz gylekezet eltt fel kellett olvasni: ezek mutatjk meg, hogy milyen kemny keresztyni, reformtus letet ltek a nagyszkelyi nmet reformtusok:

- Teht:

1. knon: Tbb ne forduljon el a gylekezetben hzassgtrs. Ha ilyen elfordulna, aki elkvettk, azokat egyhzilag nem temetjk el,

2. knon: Vasrnap s nnepnap minden munka tilos. Ha valaki a tilalom ellen vtene, a lelkipsztor pnzbntetssel sjtja. Elkerlhetetlen srgs munka elvgzshez a lelkipsztor adhat engedlyt.

3. knon: Istentisztelet alatt tilos minden jtk: teke, krtya, zene. Aki ilyenben rszt vesznek, vagy csak nzk is, azokat a br megfenyti.

4. knon: Azok, akik nem szorgalmasan ltogatjk a templomot, akr frfiak, akr asszonyok, akr legnyek, akr lnyok, akr szolglk, akr szolgllnyok, nyilvnosan a vasrnapi istentisztelet eltt, a br vagy a jurtusok ltal megbntettetnek. Az egyhzi tisztek erre az gyre figyelmes szemmel legyenek.

5. knon: Azok, akik az nnepeken rvacsorhoz jrulnak s igt hallgatni nem akarnak, gy temettessenek el mint egy dg. (Aas)

6. knon: A kromkodk, a boszorknyosok, az istentelenek ers pnzbntetssel sjtandk, rdemk szerint. Erre az egyhz vezetsge nagyon vigyzzon.

7. knon: Aki nem jrtak szorgalmasan templomba, azok, ha kereszteltetni, temettetni, vagy hzassgot kttetni akarnak, ktelesek elbb a psztornl egy arany forintot letenni, klnben nincs keresztels, se temets, se eskv.

8. knon: Olyanokat, aki nem akarnak templomba jrni, elszr, msodszor, harmadszor figyelmeztetni kell, azutn knyszerteni, s ha ennyi sem hasznl, azokat a temetbe eltemetni sem szabad, hanem valahol mshol s minden harangozs nlkl.

Ilyen kemny keresztyni volt teht a nmet gylekezet szellemi s erklcsi lete. Bizonyra ez a kemnykts erklcs s letmd volt itt a megtartjuk.”

 

 

*

 

Johan Jakob Keck lelkszsgnek utols veire esett II. Jzsef Trelmi rendeletnek megjelense. A rendelet 1781-ben jelent meg, de a megyben 1785-ben lett kihirdeteve. A nmet s latin nyelv nyomtatott vltozata, amely az egyhzi knyvek nagysgval megegyez mretben lett kinyomtatva, egybektve az egyhztrtneti feljegyzsekkel, kitn llapotban ma is a helyi Parkia Knyvtrnak egyik legrtkesebb darabja. Ugyanott megtallhat kzrssal annak magyarnyelv vltozata is, sajnos fordtjnak szemlye teljes bizonyossggal nem ismert. A hazai protestns egyhzak letben nagyjelentsg rendelet s szablyozs - benne a katolikus egyhz hegemnijnak megtrse – a nagyszkelyi gylekezetek lett lnyegben nem befolysolta, mert az abban foglaltakat a bcsi udvar a beteleplsi szerzdsben szmukra mr 60 vvel korbban biztostotta!

 Ebbl is ltszik a politikai knyszerhelyzet, hogy mr akkor a beteleplk szmra biztostotta azokat a jogokat – pl. szabad vallsgyakorls, gylekezet alapts, templompts, iskolaalapts - msrszt a katolikus egyhz sem brt lnyegi jelenlttel a teleplsen, gy annak fkez hatsa sem rvnyeslhetett.

 

[…]

 

2. 2. 3. A gylekezeti let s a templompts idszaka

 

A sort Nagy Dniel gy folytatta:

7-ik Prdiktora ezen Ekksinak

1786-tl Keck Dniel, akinek idejben s igazgatsa alatt plt a mostani j Nmet Templom, s aki blcs rendtartsrt az Ekklsiban elfelejthetetlen, fradhatatlan munkssgrt pedig mindenkor kvetsre mlt pldakpe marad.

 

Az 1700-as vek kzepre a betelepltek lete mr normalizldni ltszott: megptettk hzaikat, kialakultak gazdasgaik s velk egytt ersdtt egyhzuk is, eljtt annak az ideje, hogy ennek ltvnyos pldjt is adjk. Szerencss vletlen taln, de ehhez egy rendkvli adottsgokkal br lelksz is kellett, amit ugyancsak megkapott a gylekezet Keck Dniel szemlyben. A kzsg lakossga ezekben az vekben mr meghaladta 2000 ft, jelents tlslyba kerltek a nmet anyanyelv lakosok, az 1800-as vek elejn ez az arny mr 80%-os tbbsget mutatott. Az addigi Istentiszteleteiket felvltva tartottk a magyar gylekezettel, annak rgi templomban, de egyre inkbb szksnek mutatkozott az akkori templom, ezrt elhatroztk, hogy megptik sajt templomukat.

 Tbb utals is van arra vonatkozan, hogy a meglev templom sem lehetett a legjobb llapotban, mert Keck Endre is emlt egy fedett s egy fedetlen rszt. A tervk szmtalan, elre nem lthat nehzsgbe tkztt: hiba kaptak vallsszabadsgot a bcsi szerzdsben, jogaikat csak nehezen rvnyesthettk, elssorban a fldbirtokossggal szemben. Arra is volt plda, hogy kldttk, Geiger Sebestyn, egszen Bcsig ment, krve az eredeti szerzds megerstst, amit meg is kapott, sajnlatos mdon, ez a fontos dokumentum az 1807-vi tzvsz sorn megsemmislt. Keck Dniel megszervezte a szksges sszeg gyjtst, mintegy 24.000 forint gylt ssze, aminek eredmnyeknt mindenfle adssg s hitelfelvtel nlkl megplt Tolna megye legnagyobb reformtus temploma.

1801. november 22-n kerlt sor az j templom felszentelsre:

A felavatott templomban az els beszd magyar nyelven zengett: a beteg pspk kpviseletben Torms Jnos, akkori pspkhelyettes mondotta. Az els keresztelst a templomban az akkori miszlai pap, Egressy Smuel vgezte. Az els nmet prdikcit Keck Dniel tartotta.

A mr emltett tzeset kvetkezmnyeknt trendezdtt az Ekklsia pleteinek elhelyezkedse is. Az addig elszrtan lev egyhzi pletek kzvetlenl az j templom szomszdsgban kerltek elhelyezsre, illetve pltek meg: gy a parkia, az Oskola, a tanti laksok.

Jelents vltozsok trtntek az oktats tern is.

1806-ban Keck Dniel Csitsvay Andrs srvri lelksszel s Plczi Horvt dm megyei felgyel segtsgvel ltrehozza a „Helvtzia Vallsttel Centrlis Oskola”-t, azaz algimnziumot. Ez volt a megye els ilyen reformtus tanintzete.

A magnkezdemnyezssel indult iskola csakhamar komoly eredmnyeket rt el. A tanulk ltszma annyira meg nvekedett, hogy 1808-ban a consistriumnak, az egyhztancsnak segdoktatrl kellett gondoskodnia. Ez jabb anyagi ldozatot kvetelt. Vcsey Jzsef, egyhzmegyei tancsbr s pnztrnok, aki fellelkestettek az intzmny eredmnyei, 430 Ft-ot adomnyozott az iskolnak rks alapul, az iskolaknyvtr alaptsra pedig 200 Ft-ot. Vcsey adomnyval pldamutatsra serkentette a krnyk tehetsebb csaldjait, de ez mgis kevsnek bizonyult Sajnos az intzmny 1812-ben Gynkre kerlt thelyezsre, ennek okait a kvetkezkben gy foglalhatjuk ssze:

 

- Els alkalommal felsznre kerltek a teleplsen a magyar s a nmet lakossg addig nem rzkelhet mssga: a magyar lakossg, illetve a magyar egyhz nem mindenben tmogatta a gimnzium fenntartsnak kltsgeit, annak ellenre, hogy szabad iskolavlaszts lvn, oda brki berathatta gyermekt, gy a magyar anyanyelvek is.

- A msodik f ok Keck Dniel halla volt. Ez szinte jelads volt az iskola ellensgeinek a tmadsra. Az iskola helyzete tarthatatlan lett Nagy-szkelyben, egyrszt a reformtus magyar egyhz ellensgeskedse, msrszt a helybeli rmai katolikus gazdatisztek hborgsai miatt. Az uradalmi gazdatisztek robot-szolgltatsra knyszertettk az iskolt s oktatit. rthet teht, hogy az iskola prtfogi igyekeztek az intzetet olyan helyre telepteni, ahol a fldesurak is tmogatjk.

 

[…]

Erre az idszakra esik a ez egyik legszvszortbb bejegyzs is, amelyet az egyhzi knyvekben egyltaln elfordulhat. Keck Dniel mr rezhette a kzeli hallt, de egy utols bejegyzsre mg volt ereje s ideje, utoljra rsban is elbcszott hveitl:

 

„Isten ldja meg nket kedves Bartaim!

 

adjon vidm elmt egszsges szervkbe, kvnja nknek

Keck Dniel

Fesperes”

 

(Dtum nlkli bejegyzs. Az idrenbeni kvetkez bejegyzs mr Magyary Kossa Smuel krlevelnek ismertetse az j esperes megvlasztsnak kirsrl)

 

*

 

Megersdtt s fegyelmezett nmet egyhzat vett t a soronkvetkez lelksz:

8-ik a most szolglatban lev Nagy Dniel, Keck Jakobnak els lenytl val unokja. Aki az Ekklsitl a Nagytisztelet 1810-ikk meg hivatott, de a F Tisztelend Superintendnek Tsak 1811-ikk rendeltetett.

 

Az egyhz bels lett s felptst - tle is idzve – rszleteiben is megismerhetjk: A nmet nyelv egyhz elljrsga, a mindenkori lekszt nem szmolva, 11 vlasztott tisztsgviselbl, Presbiterbl llt. A feleskdtt Presbiterek vlasztottk meg sajt elljrjukat s alkottk a legfelsbb elljr szervet, a Presbiterek Gylst. Az egyhz mindennapos gondjainak intzse mellett fontos szerepk volt a valls s az erklcs feletti rkds is, legyen sz Oskolrl, egynrl, vagy csaldrl. 

 

„… az Isteni Tisztelet utn vgig nzi a Presbitrium a Communicansok Lis-tjt, minek utn mr a Templomba is amidn a Communicansok a Prdi-ktzi utn az Asztalt megkerltk, visglod szemekkel vigyztak arra, hogy nem talltatnak a felrtak kzt vtekben lt, kznsges Isteni Tiszteletet nem gyakorlk, harag  tartk s ha talltatnak, azokat maga elbe hivatja s a bn nagysghoz kpest az r Asztaltl vagy eltiltja, vagy a Bnsnek meg visgltatsa utn, s megtrse utn oda botstja. ”

 

Szigoran betartott vallsi elrsaik nem trtk meg a hzastrsak klnlst, a vlst, a hzassgtrst, a templomba nem jrst. Felelsgre vonta s megbntette a kromkodkat, a vasrnap indokolatlanul munkt vgzt. Nagy Dniel bizony bszkn jegyezhette meg:

„s hla Istennek most sem illyen, sem amollyan Bnsk Ekklsinkban nintsenek.”

Az oktatssal kapcsolatos krdsek folyamatosan napirenden szerepeltek nem csak a helyi gylekezetek, hanem a Klssomogyi egyhzmegye mindenkori gylsein is.

A helyi Reformtus Egyhzkzsg irataiban, valsznleg Nagy Dniel bejegyzse ltal, amely msolatban teszi kzz az 1814-vi dunapataji kzgyls hatrozatait, [6] ajegyzknyv 12. pontja az albbiakat tartalmazza:

 

„ A Sros Pataki Collegium Szksge az egsz Megyben a leg nagyobb energival fog publicaltatni. Melly vgre ki fog adatni ugyan az a formula, mellyet a Debretzeni Collegium publicaltatott, melly ide is ragastatik.”

 

 

2. 2. 4. A pnzgyek helyzetrl az 1800-as vekben

 

Az egyhz anyagi kiadsait, gazdasgi gyeit a Presbiterek kz is megvlasztott Kurtor intzte, elltta az Ekklzsia mindennapos gondnoki feladatait. ltalban az esztend vgn elksztette kt pldnyos rsos jelentst, azaz fknyvi kimutatst ksztett, amelyet a Presbitrium fel tovbbtott. Amennyiben a Presbitrium elfogadta jelentst, akkor a Szmadst tnyjtottk a gylekezet prdiktornak, ellttk a szksges pecstekkel, s ezltal annak hitelessgt bizonytottk.

Az egyik pldny az Ekklzsia Ldjba kerlt elhelyezsre, msodik pldnya a Parkin kerlt elhelyezsre, hogy az esperesi ellenrzsek sorn tadhat legyen, s azt a ltogatsi jegyzknyv mell csatolhassk. A gylekezet elsdleges bevtelt a mindenkori adk s a gylekezet tag-jainak adomnyozsa jelentette, ez lehetett pnzbeni, de tbb estben elfordult, hogy termnyben trtnt. Arra is volt tbb plda, hogy a vgrendeletek tjn hz, vagy fldterletek kerltek az Ekklzsia tulajdonba. Az egyhzi adk fizetse helyzetben, mint ahogy Berkes Jzsef tanulmnya is tartalmazza, a gylekezet mindvgig plds magatartst tanstott:

szndkos elmarads soha, nagyobb elmarads is csak igen ritkn fordult el. A bevtelekre mindig szmtani lehetett.  Peremartoni Nagy Dniel a bevtelek nvelse rdekben pldul szorgalmazta az urasgi birtokokon trtn, un. msodlagos betakartsbl szerezhet jvedelmek megszerzst, s azoknak rtkestst. Elgondolsnak a lnyege az volt, hogy a betakartsok utn mg jelents mennyisg termny sszeszedhet a fldekrl, a gylekezet ltszmt figyelembe vve, ez minimlis tbbletmunkt okozna az Ekklzsia tagjainak, megltsa szerint ezt mindenki vllaln is, mint ahogy ez a ksbbiekben meg is valsult. Az Istentiszteletek sorn, adakozsbl befolyt sszeg nyilvntartsa is igen szigor elrsok szerint trtnt:

Az Oskola Tant ltal sszeszedett sszeget kt pldnyban a Prdiktor jelenltben elknyveltk, majd az egyik pldny az „r Asztala alatt lv Almriumban” zr alatt elhelyeztetett, a msikat pedig a Kurtor vitte magval, s az abban lertakat nyilvntartsba bevtelezte.

A szoros pnzkezelsre hvja fel a figyelmet az 1814. dunapataji egyhzgyls jegyzknyvnek 12. pontja is, mely fokozottabb ellenrzsekre szltja fel esperesei figyelmt. [6]

Egy 1852 janurjban keltezett esperesi krlevl arrl tjkoztatja a nagyszkelyi egyhzakat, hogy Nagy Zsigmond Fesperes Kllay Lajos tancsbr r trsasgban janur 10-n mindkt egyhz szmadst helyben fogja megvizsglni s

a Specificatiok is a Visitatio alkalmval fognak el kszttetni.”

 

 

A pnzkezels erklcsi oldala 

 

Minden nagyszkelyi lelksz fontos figyelmet fordtott arra, hogy a bevtelekbl valban csak a legszksgessebeket fedezzk, mert az igencsak meggyengti az adakozsi kedvet, ha gylekezete azt ltja, hogy mindenfle apr-csepr dolgok megvsrlst fedezik belle.

 

„… kisebb Trgyak publicltatsval annyira meghidegedtek az ada-kozsban, hogy utbb a nagyobb Trgyakra is majd tsak ugy szlvn semmit sem adakoztak. Hogy ht a publikumot e rszben meg ne tsal-juk, annyit adunk minden Czlra sz Ekklsia Cassjbl, amennyit ltunk, hogy egy msik hozz hasonl Kpes Ekklsia ad.”  [6]

 

 

2. 2. 5. A „Luthernusok” az 1800-as vekben

 

rdekes sznfolt a nmet egyhz trtnetben: amg a faluban lk nem szvesen hasznltk a „luthernus” jelzt, addg a tlk 1-2 kilomterre lev kis gylekezetet midig „Luthertusoknak” nevezte.

A sajtos tulajdonviszonyok alakulsa folytn, mint egy idegen test, ke-ldtt be Nagyszkely kzigazgatsi terletbe az egykori simontornyai uradalomhoz tartoz gazdasgi major. Ksbb a Wimpfein uradalom rsze lett Csillag-major nven, majd az 1960-1970-es vekben vgleg eltntek ma-radvnyai is. Valszn, hogy ezt emltette meg Nagy Dniel az 1816-os lersban, de ki kell egszteni azzal, hogy az ltala Templomnak nevezett plet valjban csak imahzat takarhatott, mivel semmilyen forrs sem utal arra, hogy a mai fogalmaink szerinti templom valaha is plt ott. A Nagy Szkelyi Nmet Mter Ekklsinak Fililis Ekklsijnak a Neve Udvari Mltsgos Grf Galnthai Eszterhzi Kroly Excellentzja Simontornyai Uradalmban.

A lelkek szma 65. A Luthernusokkal a kik 5 anyian vagynak, kzs Templomot tartanak trhet llapotban. Esztendnknt hatszor megyen oda a Prdiktor, hromszor Communiot tartani, hromszor tsak prediklni.

Ezen szolglatrt fizet Esztendnknt minden Hzas Pr,- a melynek szma most 17 – a Prdiktornak 18 fl Posonyi mr Bzt, 2 Kila Zabot s Hsvtkor minden Hz 4 tojst.

A Luthernusokkal kzs Luthernus Mesterjek Oskoljok j llapotban van. A Tanulk szma mindsszve 7, kik kzt 4 Fi s 3 Leny a mint a Catalogusok mutatja. Sub. T. A. Mater beli Presbijteriumba a Filialistkbl nintsenek egy is b vve. Bba van Luthernia mg ujj s nemexaminlt, fel sints mg sekettetve, Szsksgben keresztel, de Reformtus nem. A Luhernusokkkal kzs j tgas Temetjk be keritve j llapotban vagyon. Gravameneik nintsenek.

 

* Itt kell megjegyezni, hogy a fenti filin kvl a nagyszkelyi anyaegyhzhoz tartozott mg a mrgyi s a tolnanmedi gylekezet is. Mindkt gylekezet anyaknyvezst is Nagyszkelyben vgeztk. A nmedi anyaknyvek els kteteit ma is a nagyszkelyi egyhz knyvtrban rzik.

 

2. 2. 6. Az 1850 – 1860 kztti idszak

 

A Keck lelkszek szolglatnak folyamatossga csak egyszer szakadt meg, igaz 15 esztendre, a magyar szrmazs Szszi(y?) Istvn tlttte ki a 1850 - 1864 kztti veket Keck Dniel hirtelen halla utn e gylekezet nem akarta elsietni j lelksznek a megvlasztst, gy dntttek, hogy az j megbzats vglegestse eltt csak prbaidre fogadnak lelkszt, gy elszr 1850-ben, mintegy fl vig, Kun Pl tlttte be, szolglt mg a ksbbi nmedi lelksz Tomori Sndor, majd Szszy Istvn kvetkezett, akit vglegestett is a nagyszkelyi nmet Ekklzsia. Itt kell megjegyezni azt a fontos tnyt, hogy a helyi gylekezet a felsbb egyhzi vezets tbbszri srget felhvsra sem volt hajland megvlasztani a kvetkez lland lelkszt, addig, amg Keck Zsigmond a tanulmnyait be nem fejezi, mint ahogy Keck Endre rta:

„… gondolkodni sem hajlandk, hanem addig az egyhz s. lelkszek ltal gondoztassk.”

 

Valsznleg a fokozd egyhzi s vilgi hatsgok nyomsra Szszy Ist-vnt 1851-ben megvlasztottk. Az j lelksznek viszonylag knnynek grkezett a hivatala. A gylekezetet mr ismerte s eldjei gyszlvn mintaszeren felptett, s mkdtetett gylekezetet hagytak rksgl.

Tekintsk t, hogy miben is lltak a lelkszek mindennapjai, mert az 1800-as vekben lnyegesen nagyobb s szertegazbb feladatkrt is be kellett tltenik. Nem csak egyszeren lelkszek voltak!

Minden Vasrnapokon s Innepeken Prdiktzit, Szent Gyrgy Naptl Sz. Gyrgy Napig pedig a Nyron ltal magyarztatott Krdseit a Heidelbergi Katechismusnak rvid Prediktzio formban adja el dlutn. A szoks szernt egy hten ktszer t.i. Kedden s Pnteken Reggeli Knyrgst tart.

Az r Asztalhoz elszr jrulni akarkat minden kt Esztendben egyszer, a Bjtn ltal egsz Hsvtig mindennap kt rn maga kszti a Prdiktor. Nagy Pnteken ket a Gylekezet eltt Confirmlja, s els Hsvt Napjn az r Asztalhoz botstvn, neveiket inprotocullja. Az r Vatsorjt Esztendnknt tszr adminisztrlja.

Amelly betegek ltogatst kvnjk, megltogatja. A Matricult a Penzale Consistoriumtl kiadott norma szernt vgzi.

A trvnytelen gybl Szletetteknek Attyokat tsak gy rja b, ha az magt nknt Attynak valja, klnben pedig sohasem, tsak az Annyt.

A Hzasulandkat megklnbztetett 3 Vasrnap szokta kihirdetni, klns esetekben pedig igen ritkn kt Vasrnap, de ekkor is tsak egyszer s ktszer Vasrnap, mskppen soha sem, s nem tsak a Copulltattakat rja be a Protocollumban, hanem azokat is, aki itten hirdetvn ki, de msutt Copulltattak.

 

 A fentieken kvl felgyelte s kpezte a helyi Bbaasszonyokat, tantott s elltta az Oskola felgyelett, vezette az egyhzi adminisztrcit, rszt vett a Kzsget rint fontos dntsek elksztsben, hirdette a trvnyes rendelkezseket. Ha kellett, mozgstotta hveit az orszgos cl adomnyok sszegyjtsnek a megszervezsben is. A Vasrnapi jsg 1860-vi szmaiban tbbszr is kzztettk a Magyar Tudomnyos Akadmia j pletnek felptse cljbl meghirdetett adomnyok sszestst, ebben Nagy-szkelyt igen elismeren mltatjk, a szoksos formulkat mellzve mg nhny soros kiegsztst is mellkeltek:

 

„Tolna megyben Nagy-Szkel helysg lakosai legnagyobb rszben ref. nmetek, de azrt keblket a kzs des hon szeretete heviti. Ennek nmi bizonysgul k is rmmel nyjtjk ldozataikat s a magyar Akadmia palotjra lelkszek ltal bekldtek 13 ft, 20 krt. Az adakozk nevei:…[…]

Az sszeg nagysgt jl rzkelteti, ha viszonytskppen nhny telepls ltal adomnyozott forintokkal sszehasonltjuk: „a balaton-fredi kerleti jegyzsg 5 kzsge 38 Ft 88 krajcrt, Fldes kzsg 15 Ft 27 krajcrt kl-dtt be.”

 

*

 

Az elbukott szabadsgharc emlke mg igen frissen lt mind az egyhzakon bell, mind a megtorlst elszenvedk s csaldjaik krben. Nem ktsges, maga a reformtus egyhz is igencsak megosztott volt az 1848-as harcok idejn, ezeknek nagyszkelyi vonatkozsait is ismerjk: Gal Gyrgyt feljelentettk irigyei, hogy nagyszkelyi lelksz ne lehessen, Keck Dnielt csak vratlan halla mentette meg Kufsteintl, ksbb Mnyoki Tams is csak itt tallta meg vgs lelki bkjt a helyi hatalmassgokkal vvott kzdelmei miatt. Bizonyra magyarzkodni is kellett a Klssomogyi egyhzkerlet vezetinek, hogy egykori esperesk killt a szabadsgharc mellett. Vajon mit s hogyan cselekedett az esperesi szkben utdja, s egyben kzeli rokona, Peremartoni Nagy Zsigmond?

Vajon mirt pp a nagyszkelyi s miszlai plbnosok kaptak kln felszlt krlevelet a csszr Tolna vrmegyei ltogatsa alkalmval?

Taln ezzel kellett kifejezsre juttatniuk s jvtennik az eldk nmet-ellenes cselekedeteit?

Ezek megvlaszolatlan krdsek maradnak tovbbra is, mert ezekrl tovbbi rsok s nyilatkozatok nem maradtak fenn, de lehet, hogy nem is voltak. Nagyszkelyben viszont fennmaradt egy korabeli, ezekre vonatkoz leirat hiteles lejegyzse:

 

Esperesi levl a Nmet s Magyar N. Szkelyi s Miszlai Lelkszekhez

Az esperesi hivatalbl a tisztelend Lelksz Uraknak,

 Gynk Jun 9-kn, 1852

Megynk Kormnyzja Forster Kroly kir. biztos Nagysga hozzm rott hivatalos levelnek msolatnak ide csatolsa mellett, tisztelettel megkrem Kedvessgeteket, hogy   Cs. K. Felsg megynkbe ltogatsakor a h.h.v. tart Egyhzunk nevben bemutatand hdolatunk vgett hozzm csatlakozni, s annak idejben a biztos r tudstsa nyomn kldend tudstsomra, ott a hol kell, okvetlen megjelenni, egyhzi s polgri ktelessgknek tartsk.

                                                                Tisztelettel: Nagy Zsigmond

                                                                                     ref. Esperes

 

( Le rtam szrl szra N. Szkely Jun. 11-n 1852. Szszi Istvn Lelksz.)

 

 

* Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.