Az oktatsgy a 18. szd. utols negyedig (1777-ig) nem tartozott az llam funkcikrbe. Az llam ez ideig kizrlag politikai, katonai s jogrendfenntart intzmny volt. A trsadalomnak szellemi, mveldsi ignyeit az jkor els szzadaiban is a vallsos szervezetek, az egyhzak elgtettk ki. Ez a folyamat lnyegben nem szakadt meg az 1800-as vek els vtizedeiben sem, az egyhz szmra igen fontos feladatnak szmtott.
A Vallsra s Kztrsasgra nzve sok fggvn az Oskoltl, edgy f trgya a Superintendinak az ezekre val vigyzs, s arrl val gondoskods, ezekre val Vigyzs s arrl val gondoskods, hogy ezekben alkalmatos Tantk lgyenek (Rszlet az 1814. vi dunapataji gy. jegyzknyvbl.) [6]
Szilrd Frigyes Nagyszkely trtnete c.lersban a kvetkezket vetette paprra:
„A magyar s a nmet egyhznak is meg volt az iskola mestere, teht parochilis iskolja. A mai alsfok iskola a kirlyi kocsma volt. A magyar parchia pedig az Erdigazgatsg Kzpontja volt. A fels fok iskola 1884-ben plt.”
Az egyhzhoz hasonlan teht az oktats is klnvltan mkdtt. A legels iskolapletrl nem sokat tudunk, els ezzel kapcsolatos lersok az 1800-as vek elejrl maradt rnk A nmet nyelv iskola – pontosabban iskolk – sztszrtanvoltak elhelyezve,nll iskolapletk addig nem volt.
1816-bl mr ismerjk a pontos adatokat is: [67]
A mostani Oskola fundus amit fellyebb mondatott 1807. Mjus Honapjban mretett ki a Mltsgos Urasgtl. A fundusnak hosszsga 30 l. A szlessge a Templom Uttza fell 16 l 3 inch. Nap Nyugatra pedig 40 l.
Az Oskola Hz amelly elg tgas …bl ll, a Templom Uttzjnak hosszban van ptve. Egy fedl alatt van a Tantnak kt szp lakszobja, egy tgas Konyha, ezek alatt agy kboltozat 4 l 1 inch. hosszsg, egy s fl l szlessg Pintze, egy Kamra, egy Istll, Kotsi Tszin s sznatart Pajta.
Az egyik pletnek hossza 16 l, szle 3 l 2 inch., falai Vjogbl vagynak rakva. A Tant lakhznak falai pedig fldbl tmve, s mind a kt plet nddal fedve a legjobb llapotban van s tartatik.
Ezen kvl van mg az Oskola Udvarn kt fa deszkbl kszlt serts l, egy Tyk s egy Ld l. Egy 6 l mlysg Tglval kirakott Kt kerk hzra j llapotban.
A Praeceptor a maga tulajdon Hzban lakik, de amellytl az …mrt Harangoznak az Helysg teszi meg pnzben a Mltsgos Urasgnak.
A Nagy Oskolba az az a Rector iskolba jr fi Gyermekek szma 82, Leny Gyermek 64.
- mindsszve 146.
A kis Oskolban az az a Procepto…ban a Fik szma 71, a Lenyok 99, mindsszve 170.
Az oktats jelentssgt s mrtkt teht nem lehetett lebecslni, ez sszessgben 316 tanult jelentett!
A nmet nyelv iskola igazgati tisztt egy bizonyos Jnzon Konrd tlttte be, aki 1807-ben mr a 22. tanvt kezdte a kzsgben. Mint kezd tant, egyenesen a Kecskemti Gimnziumbl kerlt Nagyszkelybe. Gyermekei kzl – ngyen voltak – a nagyobbik Debrecenben folytatta tanulmnyait 1807 – 1810 krl.
Segtirl, hogy hnyan voltak, nincs adat. Egy ksbbi idpontban a tantk szma 4 f volt. Els szm segtje Reinhardt Konrd segdtant volt, aki egyben a harangozi feladatot is elltta.
Hogy nem egyszeren segdrl van sz, azt a kvetkezkben meg is tapasztalhatjuk.
A Praeceptori tisztsg Reinhardtknl csaldi hagyomny volt, mr desapja is hossz ideig betlttte ezt a tisztsget, fia tle rklte. A helyi iskoln kvl ms kpzst egyikk sem kapott.
Az akkori tanvek idtartama s sznetei elssorban a mezgazdasgi munkkhoz igazodtak. Szksg volt a f munkk idejn a gyerekkz segtsgre is, msrszt hogyan is tanulhattk volna meg a gazdlkods alapjait, ha nem a fldeken, a nagy tapasztalattal rendelkez szlkkel egytt dolgozva? Az akkori megfogalmazs szerint a felssknek Szent Mihly napjtl Hsvtig az iskola, a kisebbek tanideje valamivel tovbb tartott. Az iskolaktelezettsget pedig gy llaptottk meg, hogy addig jrtak, amg konfirmlsra alkalmasak nem lettek, ez gy 12 – 13 ves kort jelentett.
Egysges, orszgos tantervrl nem beszlhetnk mg, csak ltalnos tmutatsok voltak rvnyben, ezrt az iskolai oktats eredmnyessge, s az elsajttott tuds mennyisge elssorban a mindenkori tant szemlytl fggtt.
A nagyszkelyi oktatsi anyag
1., A Vallsbl s Heidelbergi Ktt magyarzattal, a termszetbl az Isten es-mrett.
2., A Histribl a Reformatzi Hitformjt, a Hbner szernt az s j Testamentomi Histrikat, a Termszet Histrijbl egyik vagy msik Orszgot, Magyar Orszg Histrijt rviden.
3., A Geographibl, hol a Globolgibl, hol kznsges lerst az Vi-lgnak
4., Az nekbl a reggeli s estvli neket mind, s tbb ms kivl …. solhatnak
5., Az rsbl, a Level, Conttractus….rsra oktatnak, s klmbb klmbb-flersok olvassban gyakoroltatnak.
6., A Szmvetsbl az els 4 Rszt a hrmas Regulig.
7., Az Imdsgbl a kznsges Oskolai Imdsgokon kvl tanttatnak min-denfle alkalmatossgokra magoktl is. Imdsgokat formlni s mon-dani.
A Praeceptor pedig tantja:
1., A Betk esmrst, sszvefoglalst, s az olvasst.
2., Az ugy nevezett a ….czm Ktt.
3., A Szmok esmrst, azoknak nevekedst s kimondsait.
5., Az Oskolai Knyrgseket, Hiszek egy Istent, Tz Parantsolatot.
6., Nmellyek rni kezdenek s
7., Nmely knnyebb nekeket nekelni.
A tants felgyelett a kt helyi Oscolai Inspector felvltva folyamatosan vgezte, legalbb heti egy ltogatssal, a mindenkori Prdiktor tmutatsa alapjn, adta pldul azokat az instrukcikat, hogy mikor milyen templomi nekekbl kell felkszlni. Az Egyhzmegye oktatsi felgyelett a mindenkori felgyelk vgeztk, vente egyszer minden iskolrl jelentst kellett rni az Egyhzmegye rszre. Ilyen iskolafelgyel volt Egresi Smuel r a Klssomogyi Egyhznl, az az Egresi Sndor, aki sokat tett Csitsvay Andrssal a nagyszkelyi gimnzium megmentsnek gyben.
[…]
2. 3. 2. A nagyszkelyi oktats helyzetrl
Keck Endre lelksz szolglati ideje alatt ri el a gylekezet a legnagyobb ltszmt, ezzel egytt megnvekedett az iskolai tanulk ltszma is. Elkerlhetetlenn vlt egy nll, minden eddiginl nagyobb iskola fel-ptse. A szksges telek rendelkezsre is llt, anyagiak sem hinyoztak, rvid id alatt felplt a kzsg mai napig egyetlen emeletes plete az j iskola. Tolna vrmegye kzsgeinek nem mindegyikben engedhettk meg, hogy az iskola s az oktats helyzett a legfontosabb dolgok kz helyezzk.
Helvt hitvalls nven kt hitvallsi irata is van a reformtus egyhznak. A korbbi eredet els helvciai vagy ms nven msodik Baseli hitvalls. Ennl a ma mr kevsb ismert hitvallsnl sokkal nagyobb tekintlyben tartjk a reformtusok a 2-ik H.-t, melyet Bullinger Henrik zrichi lelkipsztor irt meg 1562. a zrichi egyhz rszre. Midn pedig III. Frigyes pfalzi vlaszt-fejedelem Bullingert (1565 nov.) felszltotta, hogy a reformtus egyhz tant a szentrssal egyezleg olyan hitvallsi okmnyban mutassa fel, amelybl az 1566 mrc. 23. egybehvott augsburgi birodalmi gylsen az egsz vilg meghallhassa a reformtusok igazait: ekkor Bullinger ezt mr megszvegezett ksz iratot kldtte el a fejedelemhez, aki azt elfogadta s magv tette. Erre ksz szvvel elfogadtk azt Genf, Bern s tbb helvt kanton, gy hogy 1566 mrciusban, Zrichben nyomtatsban is megjelent: Confessio et expositio simplex orthodoxae. (Pallas Nagy Lexikon)
Anagyszkelyi "Helvtziai Vallsttel centrlis Iskolt" azaz kzponti iskolt, gimnziumot 1806-ban hozta ltre Csitvay Andrs sgvri prdiktor, aki fit Nagyszkelybe kldte nmet nyelvet tanulni. A nagyszkelyi Keck Dniel nmet prdiktor kt fival egytt k alkottk az els hrom tanult. Az iskola megalaptsban jelents szerepe volt Plczi Horvth dmnak is. Gynkre tkerlve az iskolt Magyari-Kossa Smuel a kezdetektl prtfogolta (!?)*, majd az 1840-tl kezbe vette a vezetst is, amirl 1866-ban bekvetkezett hallig sem mondott le.
A nagyszkelyi idszak
Csitvay Andrs, sgvri lelksz - ksbb esperes -, 1805 mrciusban a nmet nyelv tanulsa rdekben fit Nagyszkelybe vitte, ahol az akkori nmet ajk lelksznek, Keck Dnielnek is volt tanulsra alkalmas kt fia. A kt gondos atya klcsns eszmecsert kveten egy Nagyszkelyben fellltand kzponti iskolnak a ltrehozsban egyezett meg.
„Hogy Nagy-Szkelybenn dek Oskola lgyen, annak els gondolsra alkalmatossg vala az, hogy Cstsvay Andrs Sgvri Prdiktor r s az idbennTractualisNotariusNagy-Szkelybevivnfit nmet szt tanulni, midnn esztendeig ott tanulna, a dek nyelvre is kelle mr tanttatni. Mivel pedig Tiszteletes Keck Dniel Nagy-Szkelyi nmet Prdiktor rnak, s azon idben Traktus’ Proseniornak is kt tanulni val fijaivalnak: arrl kezdnek gondolkodni s beszlni egyms kztt 1805ik EsztendbennMartiusbann, hogy egy dek Tantt kellene Nagy-Szkelybenn tartani, s egy kis Oskolt lltani, remlvn, hogy msok is igyekeznek annak hasznt venni, s segteni fogjk azt a ’nmet nyelv’ kedvirt. Mellyre nzve az emltett Tractualis Ntrius r egy Plnumot ksztett, egy olly Tant tartsrl. Ezen Planum a ’MotsoladiConsistoriumban 1805dik Esztb. Augusztus 6ik napjnn fel is olvastatott…” [21]
[…]
Az elkszlt tervezetet Plczi Horvt dm egyhzmegyei gondnok tmogatsval az 1805. augusztus 6-n Mocsoldon tartott egyhzmegyei gyls el terjesztettk. E gyls olyan hatrozatot hozott, hogy a nagy-szkelyi magyar ajk tantnak vi fizetst 170 Ft-tal kiegsztsk, s e tanti lls betltsre egy fiskolt vgzett egynt hvjanak meg, aki a npiskolai tants mellett az egyhzmegye kzponti iskoljt is vezeti s a“ gymnasialis szokott tudomnyokat eladhassa” A kezdemnyezsbl azonban egyenlre nem lett semmi, mivel a gyls nhny tagja a pnzalap hinyra hivatkozva elutastotta a beterjesztst.
Csitvay a kzssg szkmarksgt ltvn 1805. oktber vgn Laky Istvn fiatal tantt fia mell fogadta. A fiatalember hozzrtst tapasztalva javasolta Keck Dnielnek, hogy Nagyszkelyben ennek a tantnak szllst fogadjanak s kzs kltsgen, s djazssal fiaikat vele tanttassk. 1806 janurjban hrom nvendkkel indult a „dekoskola”, akiket Csitvay Andrsnak, Keck Antalnak s Keck Dnielnek hvtak.
Az egyhzkerlet 1806-tl kezdve a nagyszkelyi iskolt “Helvtziai Vallsttel CentrlisOskolnak” azaz gimnziumnak minstette. Laky Istvnt pedig egy elre meg nem hatrozott javadalmazssal professzornak nevezte ki, mikzben az elemi iskolsokkal is trdnie kellett.
Az 1806-os vben a tanrok szorgalma mg nem hozott eredmnyt a tant-vnyok „gyenge s kevs” volta miatt.
„Hanem a kvetkezend 1807ik Esztb. September 9-ik napjn, olyan ditsretes Exament tettek, melly is legels volt: hogy annak hallsra, tsakhamar azutn, annyira nevekedett a Tanulk szma, hogy a’ miatt az 1808 dik Esztb., Ktstsnn tartott Tract. Consistoriumnak egy Prceptorrl kelle gondolkozni, a’ ki a’ deak nyelv Tanitjnak segitene”. Ezutn mg jobban megszaporodtak az iskola nvendkei s gy mg nagyobb szksg lett a ’prceptorra’, azaz segdtantra. Hogy ez megvalsulhasson s a tbbi tantnak is jobb fizetse lehessen Vcsey Jzsef r 430 forintot adomnyozott „rks fundus”-ul ezen „centrlis oskola” szmra. Ez a cselekedet pldartk volt s kvetkre tallt. Horvth dm egyhzmegyei gondnok javaslatra a kapolyi consistorium 1809-ben mrcius 7-n kirendelte Hke Jzsef egyhzmegyei tancsnokot, az egyhzmegye helvt gylekezetei s jtevi adomnyainak begyjtsre. (22)
[…]
1809. mrciust kveten Laky Istvnt Nagybernybe helyeztk t prdiktornak. A Conistrumnak teht j tantt kellett keresnie. A Kilitiben 1809. jlius 11-n tartott gyls a siker rdekben elhatrozta, hogy az eklzsik vente nkntes adakozs tjn 19 pozsonyi mr bzt adjanak ssze. Ez persze mg a kor viszonyai kztt sem biztostott valami fnyes jvt a megvlasztand tantnak. Megfelel tantt talltak Mnyoki Jzsef szemlyben. 1810-ben a kls-somogyi egyhzmegye kis hztelket vett, melyre a professzoroknak lakst s tantermeket ptettek. Ugyanebben az vben, november 14-n az j pletben indult meg a tants hrom oktatval s 66 nvendkkel - termszetesen a npiskola tanulit is beleszmtva. A nagyszkelyi egyhzi jegyzknyvek tansga szerint a gimnzium lnken bekapcsoldott a reformtus oktatsi intzmnyek rendszerbe. Bizonysgul egy 1811-bl szrmaz bejegyzs a nmet egyhz iratanyagbl:
„Felolvastatott a Ppai T. Professoratusnak Levele, melyben kri 1r Hogy a Ppai Oskola Seniornak engedtessk meg esztendben egyszer t.i.kartsonkor az ollyanEkklabavaloPatensklds, mellyekben Pprl jrnak Innepekre. 2or Hogy szreti supplicatira szabad legyen ifjaiknak kimenni. Vgre Panaszsza, hogy a Kls Somogyi Tractus, nmely Innepi beneficiumokat elvenni, s a Nagy Szkeli CentralisOskolhoz igyekszik ragasztani.”
[…]
Az iskola tmogati j ideig eredmnytelenl kilincseltek az egyhzkerlet kzsgeiben, mg vgl is a gynki fldesurak felajnlottk az iskola befogadst. Ezrt utazott Csitvay Andrs, Vcsey Jzsef s Egressy Smuel Gynkre, ahol 1200 Ft-rt megvettk azt a hzat, amelyben addig a nmet prdiktor lakott. gy kerlt a gimnzium a Consistorium 1812. februr 7-ei hatrozata alapjn a gynki fldesurak tmogatsa rvn Gynkre.
Az 1812. mrcius 24-n, Felsnyken tartott egyhzmegyei gylsen az iskola kzigazgatsnak viszonyait rendeztk, ezutn az intzet kormnyzst, s minden gyintzst a kls-somogyi egyhzmegye az adomnyoz s prtfogol gynki fldesurakkal megosztva kzsen vgezte.
A gynki patrnusok kzl az iskola ffelgyeljv vlasztottk Drjai Hajs Smuelt, Tolna megye fgyszt. Ez alkalommal az egyhzmegye kinevezte az ptsi bizottsgot, melynek feladata az j iskolaplet kialaktsa volt. A bizottsg tagjai Hajs Smuel s Sebestyn Jnos, gynki lelksz voltak.
Ezzel az iskola trtnetnek nagyszkelyi szakasza lezrult
2. 3. 4. A nagyszkelyi ev. ref. nmet egyhz tanti
1. 1722 -Nonig Peter Johan
Nonig Pter halla utn fl vig nem volt betltve az lls.
Ideiglenesen Freud Johan, az akkori gondnok vgezte azistentiszteleteket
2. 1732 –chl(?) Johan
3. 1743 – 1750Zinchen Ludwig
4. 1752 – 1753Salbach Johann
5.-1753Spielman Andrevs
Nyugdjazsig tlttte be az llst, 1802-ben temettk el.
6. 1794 – 1827Jnzon Konrd
7. 1828 – 1829Szilgyi Jzsef
8. 1830 – 1831Schlachta Jzsef
9. 1832 – 1843Zsilli Pter
1844-tl kezdden mr kt rendes, azaz flls tant ltta el a feladatokat:
1. Paul Flp: Segdtantbl lpett el
2. Zsilli Pter: id. Zsilli Pter fia
1864 – 1902Zsilli Dniel
1906 -Karner Tbis: 1907-ig helyettes tant,
majd Nthling Dniel nyugdjazsautn rendes, kinevezett tant.
Segdtantk:
1748 – 1784Konrad Marz
Az els segdtant s harangoz, akirl adat maradt fenn