Zecul Episcopitl Nagyszkelyig
(Rszletek)
Nprajz
Kiegsztsek az
„Adalkok a Tolna-megyei magyar-nmet vegyesajk falu nprajzhoz” c kiadvnyhoz (Nagyszkely, 1998.)
- A Rkczi-szabadsgharc egyik kzeli csatjban azonban 150 nagyszkelyi frfi esett el. Ez a falu elnptelenedst okozta, mert az zvegyek s az rvk sztszledtek ms teleplsekre. [5]
rdemes lenne e tmakrben tovbb kutatni, az elkerlt 15o fs ltszm bizony egy nagyobb teleplst felttelezne, legkevesebb 500-600 fs teleplst, ezzel a krnyk egyik legnagyobb teleplsnek szmtott volna. 1700 krli idkbl kt kzeli, hasonl telepls adatait pontosan ismerjk: Plfn 40 f, Kisszkelyben 20 portban 30 f volt a felntt lakossg. Ekkora lakossgrl nem kerltek el adatok, a trk idszakban kb. 200 fs lakossgrl tudunk, az 1715. vi sszers mr csak 13 adz polgrt nevez meg.
- A betelepts idejn Nagyszkelyben 360 magyar lt, akik hzaikba ugyanennyi nmetet fogadtak be, mg azok hzaikat fel nem ptettk. 1722-ben a bekltztt 96 hzasprbl 10-12 evanglikus volt. [9]
Az elbbi okok alapjn nem bizonythat, valsznsthet. Korabeli do-kumentumok elhagyott teleplsnek jelzik a kzsget. Az els beteleplk 1720-ban rkeztek, nem valszn a 30 v alatt kzel 300 fs nvekeds magyar nemzetisg betelepltekkel, mivel azok rkezsrl nincs adat.
Ismert adatok: 1690. szeptember 30.: „Conscriptio” - Lakatlan birtokok:
Plfa – Nagy Sekly – Kis Sekly – Mocsy – Zavt – Szent Lrinc – Csetny
- A helyzetet mg az is bonyoltotta, hogy az ppen a Si csatornt pt bksszentandrsi katolikus munksok, ltva a megresed hzakat, beljk kltztek.
Egyedi estek elfordultak, de a bksiek beteleptse meghatrozott forgatkny szerint trtnt, az akkori politikai helyzet ltal megkvetelt kritriumokkal A betelepls szervezett formban trtnt, ltszmuk lnyegesen kevesebb volt, mint a ksbb rkez felvidkiek ltszma. Dnt tbbsgk rvid id elteltvel vissza is kltztt.
- A csaldok nevt, tagjait, hzaik szmt ma is olvashatjuk, mert hogy sz-moztk a hzakat, 1-tl 436-ig, s az egyforma nev embereket a hzszmok alapjn klnbztettk meg. A jegyzknyveket, pl. gy rtk al: Neidert Konrd 24, Tippel Gyrgy 156, Schneider Jnos 5, Hildebrand Henrik 338,…
Nem egyedi azonostsrl van sz, a kisebb teleplseken – amg utcanv nem ltezett – minden teleplsen ez volt minden nyilvntarts alapja.
Meg kell emlteni azt a szomor tnyt, hogy a nmet csaldok kzl sokan magyarostottk nevket a hbor eltt, ilyenekre: Nemesi, Ndasi, Kvri, Tolnai, Somogyi, Psztor, Fenyvesi, Fehrvri, Pernyi, Bcs, stb. Legtbb a kezdbet szerint vlasztott. Tbb csaldban vegyes az sszettel: pl. a fi tratta, az apa nem, vagy utna visszacserlte a nmet nevre. Emiatt sok csald tagjait nehz nv alapjn azonostani.
Valban szomor helyzet volt, de nem nszntukbl tettk. Az 1941-ben kszlt felmrs elsdleges clja annak a kidertse volt, hogy a lakossg sszettelnek hny szzalka vallja magt nmet anyanyelvnek, nmet szrmazsnak, 1946-ban nyilatkozniuk kellett jra hovatartozsukrl, akik magyarnak vallottk magukat, ktelez volt a nvvlts. A Belgyminisztrium fel tbb nevet is be kellett nyjtani, legkevesebb kettt, rangsorolva. Azt mr a hatsg dnttte el, hogy melyiket kapja a krelmez.
- A szobk bell is meszeltek voltak. Nem lehet pontosan tudni, mikor indult el a mints s sznes szobafests
Ez a divat a mlt szzad els vtizedeiben terjedt el. Gyakorlatilag csak egy egyszer, festhengerrel kialaktott mintzat kerlt felvitelre, sznezett alapra. rdekessgknt megemlthet, hogy az 1950-es vekig csak a tiszta vagy vendgszoba kerlt gy kifestsre, az egsz hz kifestse a ksbbi idszakra tehet.
- A hzakat fapadlval burkoltk, a torncot kvel raktk ki, amit ksbb nhol mozaiklapokra cserltek
Az pletek kzel 1/3-nl vegyes burkolsokkal is tallkozhattunk, gyakori volt az un. dnglt, agyagos padl, tkrsimra eldolgozva. Ezt a kiszrads ellen redszeres idszakonknt klnbz mintkat formzva locsoltk, nyoma napokig mutatss is tette az aljzatot.
- Eskvket a szreti bltl kezdden – az adventi idszakot, karcsonyt s jv napjt kivve – egszen bjt els vasrnapjig tartottak.
Nagyon fontos kihangslyozni, hogy az adott vben csak azok hzasodhattak ssze, akik az elz tl vagy tavasz folyamn a templomban jegyesprknt kihirdetsre kerltek, teht legalbb fl vig a hzasulni szndkozknak jegyben kellett jrni.
- A dnten nmet s kevs magyar lakossg mellett nhny cigny csald is lakott a faluban, akik egy 1829-es felmrs szerint is, de az regek emlkezsben is, vlyogtgla getsvel foglalkoztak.
A vlyogtglt nem gettk, getsre csak az agyagbl kszlt tglk kerltek. A tglavets s a tglagets kt klnbz dolog. Tny, hogy tglagetssel – a kedvez adottsgok miatt- emberemlkezet ta foglalkoztak, ennek nyomt az 1767-es sszers is tartalmazza. A tglagets nem a cigny csaldok kivltsga volt, a legrgebbi tglaget kemence, amirl tudunk, az a ma Nagyszkelyben l Reinhardt Henrik nagyszlei tulajdonban volt, k voltak az utols tglagetssel foglalkozk, akik a beteleplt svb lakosok kzl kerltek ki.
- Kovcsbl is tbb volt Nagyszkelyen. A lpatkols, a mezgazdasgban szksges szerszmok elksztse s javtsa, valamint minden hztartsi vaseszkz megmunklsa az feladatuk volt.
Az egykori prshzak ajtajainak furfangos, robosztus zrszerkezetei, vasalsai, s hatalmas kulcsai is a helyi mesteremberek kezenyomt dicsrte. Ezek egyedi darabok voltak, nem is volt kt egyforma.
- De vannak olyan magas alapzat hzak is, amelyek torncajtajn nem lehet kzlekedni, csak a kert felli lpcsn. Bizonyra ez nem gy volt rgen.
Valban nem gy volt, nem is a mindennapi kzlekeds cljbl alaktottk gy ki. Ezek ugyanis nem kzlekedsre szolgltak, ezek az ajtk voltak az un. halottkiad ajtk. A lpcsnlkli, magasabb kialakts tette lehetv, hogy a halottat knnyebben felhelyezhettk az odall kocsira.
Npszoksok
Hebschnaut, azaz Golyzs
Mg az 1960-as vekben is gyakori jtk volt a kzsgben, melynek lnyege a kvetkez volt: Tetszleges terleten a jtkosok egy teniszlabda nagysg lukat ksztettek, majd a luktl egyforma tvolsgra elhelyeztk a golyikat – egyszerre tbben is jtszhattk – s megprbltk minl kevesebb pccintssel sajtjukat a lukba juttatni. Megtehettk azt is, hogy a jtkbeli ellenfeleik golyit vettk clba, hogy azok kerljenek minl tvolabb a cltl. Ezt azrt igen finoman kellett vgrehajtani, nehogy megsrljn a goly, mert akkoriban egy-egy veggoly ritka kincsnek szmtott, brmilyen csernek alapjul is szolglt.
Nyrsdobls
Bizonytalan eredet, de ma l szoks a nyrsdobls. Mveli egy drdra gnyos versikt tartalmaz paprlapot tznek, melyet behajtanak az udvarra. A disznt vg gazda, hogy szgyenben ne maradjon, megknlja a csfolkodkat is – olvashatjuk egy nagyszkelyi kiadvnyban.
A dolognak mg az is lnyege volt, hogy a nyrsdobl szemlye ismeretlen is maradjon a gazda szmra. Miutn a gazda bven feldsztette minden jval a nyrsakat, visszahelyezte azokat a bejrati ajthoz. Ezutn kvetkeztek a mindkt fl szmra a legizgalmasabb percek: a bennlevk figyeltek, lestek kifel, hogy mikor jn a nyrs gazdja, a doblk pedig a legalkalmasabb pillanatra vrtak, hogy nyrsaikat szrevtlenl visszaszerezhessk. Nem veszlytelen vllalkozs volt, mert akit elkaptak, azt be is vittk a hzba. Hogy azutn mi kvetkezett, arrl Pfaff Dniel fia tudna meslni: bizony gyetlen volt s elkaptk. Bevittk s addig el sem engedtk, amg egy hromemberes friss diszntorost el nem fogyasztott. gy meslik, hogy azutn soha tbbet nem vett rszt nyrsdoblson, vekig kerlte azokat a helyeket is, ahol disznvgs volt.

Szreti mulatsg - "Winzerfest" - anno…
A Helytrtneti Gyjtemnyben kt nagyonszp, nagymret csoportkp is kitntetett figyelmet rdemel: mindkett az 1930-as vekbeli szreti mulatsgok megkezdsekor kszlhetett. Mindkt kpen tbb mint flszzan lltak a fotogrfus el. k voltak a mulatsgok fszerepli, rendezi, hangulatfelelsei. Krbekocsikztak a falun, itt-ott meglltak, tncoltak, a kisbr felolvasta pikns szvegt, melyben a kzelmlt esemnyeit figurztak ki. Mindkt kpen azonos rend szerint lltak ssze:
Az els sor f helye mindig a szreti brt illette meg, aki fekete zsinros ruhban, csizmval, s az elmaradhatatlan pipval prblt valami komolysgot klcsnzni, mindkt kpen Schneider Henriket lthatjuk a kp kzepn. Az elmondsok szerint a legels sor illette mg az alkalmi brnt s az azvben hzasulkat. A kisbrnak is kitntetett hely jutott: az elmaradhatatlan dobjval a br el lhetett le – a fldre. Mellette fekdhetett a „drtos tt”, a cigny” s az „rdg”, az alkalomnak megfelelen, korommal kimaszkrozva Az szerepk is igen fontos volt, gondoskodtak arrl, hogy megvicceljk a bmszkodkat: knnyen kapott kormos cskot egy-egy nzeld.
Az ll sorokban a helyi fiatalok fesztettek: lnyok s fik egyms mellett, egysges, alkalmi ruhban. Nem a helyi npviseletet hordtk, hanem magyaros jelleg ruhikat vettk fel. A lnyok b fehr szoknyban, alul kt hmzett cskkal.
Fell ugyancsak b szabs blz, rajta piros hmzett mellnnyel s az akkor elmaradhatatlan hossz, piros-fehr-zld szalaggal, fejfedt vagy dszt nem viseltek. A fik magyaros b gatyt, fekete csizmt, fehr inget s a lnyokval azonos mellnyt viseltek, fejkn kalappal, a szalag rluk sem hinyozhatott. A kpen lthatjuk mg az alkalmi csszket, ktmteres, piros-fehr-zld szalaggal betekert botjaikkal. Az feladatuk volt, hogy az elhelyezett szlskosarat megvdjk a „tolvajoktl”. Akit elkaptak, arra a br mondta ki az tletet. s este elkezddhetett a bl a Koronban. Knny helyzetben voltak Nagyszkelyben, vk volt a krnyk leghresebb rezesbandja. Kora hajnalig tartott a mulatsg, aztn indulni kellett haza – tltzni. Mert a blok valamirt mindig vasrnap voltak, htfn pedig dolgozni kellett.
Nyelv s nyelvjrs
„Minden reggel arra bredt, hogy ablaka alatt egy olyan nyelven beszlnek, amely nyelvet a hatmillirdbl hsz-harminc ember, ha mg rt e fldn” (Bacher Ivn: Az elhagyott falu)
Bacher Ivn szerencssnek mondhatta magt, hogy halotta e nyelvet beszlni, mert ez 2007 tjn mr nemigen fordulhatna el. Taln hrman vannak, akik mg rti s beszlik e nyelvjrst, ketten mr csak rtik, flig-meddig. Reinhardt Henrik mesli, hogy gy msfl vtizeddel ezeltt megjelent a faluban valaki Nmetorszgbl, hogy megrktse a nyelvjrst, sztrt ksztett volna. Mivel a nyelvet nem beszlte, segtsget keresett Henrik szemlyben, de a sztr nem kszlt el. Egyrszt azrt, mert ez egy igen hosszadalmas munka lett volna, msrszt grt vagy 200 akkori mrkt a munkrt.
-Ki az, aki hrom –ngy hnapot dolgozott volna ennyi pnzrt? - krdi Henrik
Ez naponta akkoriban kb.30 Ft-ot jelentett, ami egy kil kenyr rt sem fedezte volna, persze, hogy nem jtt ssze az egyezsg.
Pedig Reinhardt Henrik az utols, aki ezt a munkt mg el tudn vgezni, egyedlllt, maradandt hagyhatna htra. Az 1910-ben kszlt felmrs, sszers szerint Nagyszkelyben a 2220 lakosbl 1988 volt nmet szrmazs, kzlk csak 1415-en beszltek magyarul!
A szomszdos teleplseken az arnyok a kvetkezkppen alakultak:
Miszla 896 lakosbl 818 beszli a magyar nyelvet, Kisszkelyben 1519-bl 1513, Udvariban 1399-bl 1216, Nagydorogon 3441-bl 3433, mg Tolnanmediben a teljes lakossg (2702) beszlte a magyar nyelvet.
Nagyszkelyihez hasonl helyzettel csak a tvolabbi teleplseken tall-kozhatunk, gy pl. Bonyhdon a 4415 nmet szrmazs lakosbl mindssze 2096-an beszltek magyarul. (Lsd. mg bvebben: Tolna megye 1910. vi npszmllsi adatai) Lthat, hogy Nagyszkelyben – mintegy bekeldve a krnyez, nmetek lakta teleplsek kz - ersebben lt a hagyomny, a magukkal hozott nyelv s szoksok vltozatlansga. A nagyobb – beteleplk lakta – kzsgek krnyezetben hasonlan alakult a nyelvjrs, mint a tlk tvolabb elhelyezked, e tekintetben nll letet l teleplsek mentn.
Befolysolta mg a klnbzsget, hogy maguk a beteleplk is egymstl 500-600 kilomterre fekv tartomnyokbl rkeztek, ahol mr eredetileg is kialakult a sajtos nyelvjrs. Ezrt is addott, hogy az 1900-as vek elejn az egymstl csak 20-30 kilomterre lev kzsgek nmetajk lakosai mr-mr egyms mindennapi nyelvt is nehezen rtettk, annyira mskpp alakultak.
A sajtos nagyszkelyi nyelvjrsrl Mtn Olh Jlia elmeslt egy rdekes trtnetet:
Kzvetlenl a msodik vilghbort kveten kanadai katonk rkeztek a faluba, hogy katonai szempontbl felmrjk a teleplst s krnykt. Termszetesen szbaegyedtek a helyi lakossggal is: k angolul krdeztek, a nagyszkelyiek svbul vlaszoltak, de nhny ra elteltvel ez egyikk megkrdezte:
- Mondjk, maguk mirt ilyen csnyn beszlnek angolul?
Hitetlenkedve nztek rjuk, mikor megtudtk, hogy bizony a nagyszkelyiek csak svbul vlaszoltak, mgis megrtettk egymst.
Egy dolog volt, ami tovbbra is kzs maradt: a vallsi s egyhzzal kapcsolatos nyelvezet. Az 1800-as vekben Nmetorszgban nyomtatott, gtbets, tbb szz oldalas biblik, imaknyvek minden teleplsre egysgesen eljutottak. Vltozatlan formban maradtak fenn az egyhzi nekek. rdekessgknt megemltend, hogy mg az 1930-as vekben is adtak ki gt betvel rt reformtus imaknyveket, st a helyi iskolban tantottk is.
A sajtos nagyszkelyi nyelvjrs illetve a nem egysges svb nyelvjrs rzkeltetsre rdemes sszehasonltani ugyanannak a versecsknek kt vltozatt, ahogy Nagyszkelyben, s ahogy Pilisvrsvrott elhangzott