Az 1800-as vek kzepn egyre gyakrabban szerepelt az anyaknyvekben a hall okaknt megjellt „kelevny” megnevezs. Gyakorisgra jellemz volt, hogy ldozatainak szma vetekedett a jrvnyos betegsgben elhunytak szmval, hatsos ellenszert nem is talltk.
Orvosi szempontbl a blhuruttl kezdve az epilepsziig nagyon sok minden belefr a kelevny elnevezsbe.
Nagyszkely kzsg nmet anyanyelv reformtus egyhznak lelksze, Keck Dniel(1800-1849) is ennek a pusztt krnak esett ldozatul. Ezt mr bizonysggal lehet lltani, s nem pedig az addig felttelezett szvelgtelensgt, s halla sem rinthette vratlanul krnyezett.
Hogy mikor kezddtek a bajok, nem tudjuk, de 1847. mrcius 17-n Nagyszkelybl keltezett levelben mr arrl panaszkodott lelksztrsnak, j bartjnak Trk Plnak, - a ksbbi reformtus pspknek - hogy kelevnyvel veszdik.
Nhny hnappal ksbb, augusztus 17-n ugyancsak Trk Plnak rott levelben kzli, hogy egszsgi llapota nem javult, ezrt Fredre utazik gygykezeltetni magt, de nem akar ott hosszabb idt eltlteni. Keck Dniel akkor mg bzott a fredi vz mindenhat gygyt erejben, mert a hres nagyszkelyi szretre mr szervezte s vrta vendgeit.
Az akkoriban alkalmazott frd s ivkrk idtartamt ismerve – ltalban 3 ht volt – valsnak is tnt szmtsa. Fredet nem vletlenl vlasztotta Keck Dniel, Fred knlta az egyetlen gygyulsi lehetsget betegsgre. Krolyi Istvn a Magyar Hazai Vndor c. kalendriumban Fredrl ugyanis a kvetkezket tudstotta:
„A Fredi rczes vz Szala Vrmegyben ppen a Balaton partjn, egy azok kzl, mely efelette sokaktl ltogattatik… Vrfolysokban, brfakadkokban s egyb testi hibkon szenvedk az rczes vz italval, frdsvel bizonyos knnyebblst s gyakori gygyulst tapasztalnak.”
Az let Freden nem volt olcs, mindennek megkrtk az rt. Az letkpek tudstja is megersti azt a jogos panaszt, hogy 1847-ben „Md fltti a drgasg”, az tkezs hromszor annyiba kerl, mint Pesten, annak ellenre, hogy jsga egyltaln nem mlja hromszorosan fell.
Arra vonatkoz adatok nem kerltek el, hogy Keck Dniel hol foglalt szllst magnak gygykezeltetse idejn: az elkelsgek ltal jelzett Horvth-hzban, a postamester hzban, vagy a lnyegesen olcsbb magnszllsok egyikben – anyagi helyzett illeten az utbbi ltszik a legvalsznbbnek. Ezt ltszik megersteni az 1847. mrcius 7-n Nagyszkelybl keltezett levele, melyben Dani finak – [Keck Dniel (Nagyszkely, 1829 – Nagyszkely, 1852)] - a festakadmiba val felvtelhez a „Szegnysgi bizonytvny” killtst kri „a szletett szegny klvinista pap szmra”. Arra vonatkoz adat sem maradt fenn, hogy mibl sikerlt a gygykezeltetsnek kltsgeit elteremteni.
„Az orvosok gy szoktk rendelni, hogy minden flrban egy poharat kell inni, s azonkzben fel s al jrklni. Nmelly ember 6-8 pohrral iszik, s annyi flrt szaladgl….”(Brtfay)
Az els fredi tartzkodsa egy msik szempontbl is jelentsggel brhatott szmra:
Tudjuk, hogy Keck Dniel a vrmegyei politikai kzdelmeknek aktv rszese volt, vlemnye s llspontja sok esetben irnyad volt.
Balatonfred pedig ezekben az vtizedekben a reformkori politikai let egyik meghatroz helyszne, de egyttal jelen volt s dvott a besgs intzmnye is. Kisfaludy, Dek, Szchenyi Istvn szinte mindennapos vendgei voltak. pp Szchenyirl jegyeztk fel, hogy a jelenlev frdarisztokrcia „duzmadt ggje” ellen szemlyes pldamutatsval jrt ell: nyjas leereszkedsvel rintkezett a frdvendgekkel. Az letkpek c. jsg szerint ezt a feszessgold szerept legutoljra pp 1847 augusztusban gyakorolta, Keck Dniel fredi tartzkodsa idejn. Keck Dniel s Szchnyi Istvn tallkozst nem zrhatjuk ki, annl sem inkbb, mert az addigi mrskelt, nha megalkuv s bksnek tn politikai irnyt kpvisel
Keck Dniel megvltoztatta addigi llspontjt, egy vvel ksbb ksbb mr a megyei Forradalmi Bizottmny egyik vezet szemlyisgv vlt, s Haynaut csak a lelksz korai halla akadlyozta meg abban, hogy tlett vgrehajtassa.
A fredi partokon – rossz id esetn valamelyik szalonban vagy vendglben - egy-egy csendes beszlgetsben mg lehet s szabad megtrgyalni az orszg dolgait. Szchenyi eltt sem voltak ismeretlenek a Tolna vrmegybentrtntek, mikor is a Dek Ferenc ltal tmogatott, Bezerdj Istvn nevvel jelzett szabadelv „Kubinszkiak” s a „csekonicsok” kztti politikai harc fegyveres konfliktuss fajult, st hallos ldozatot is kvetelt. * Keck Dnielt fredi tartzkodsa idejn mr tapasztalt politikusnak szmtott, az 1830-as vek kzeptl tudhatta magt a szabadelvek tborban.
Dr. Adler frdorvos kri s tmutatsai nmileg jobbulst idzhettek el remnytelennek vlt llapotban, mert 1849 jniusnak elejn jra Balatonfredre utazott, erre vonatkoz hivatkozst Peremartoni Nagy Zsigmond levelezsben tallunk:
„1849. jn. 17.Keck most Balatonfreden fekszik betegen .”
(rdemesmg megemlteni Peremartoni Nagy Zsigmondlevelnek egy msik rszlett is, melybenegy Gynk melletti telepls kzegszsggyi helyzetrl ad szmot: „A szomszd helysgben pusztt az epemirigy.”)
Keck Dniel llapota 1849 jniusban szmotteven mr nem javult, a hnap vgn betegen trt vissza Nagyszkelybe.
(A fesperes-lelksz 1848. vi fredi gygykezelst rsok nem emltik, pedig rvid letnek egyik legtragikusabb esztendeje volt: 1848. mjus 16-n elvesztette az 1835-ben szletett Heinrich nev gyermekt.)
Nagyszkelyi hivatalt gygythatatlan betegsge kvetkeztben mr elltni sem tudta rendesen, mikor hallt megelz estn (vagy jszakn?) titokban utols sorait vetette paprra a plbnia knyvbe:
„Isten ldja meg nket kedves Bartaim!”
Mg annyit tudunk bejegyzsnek krlmnyeirl, hogy – s lltlag – msnap jttek volna rte rvnyt szerezni az gyben elre megszletett tletnek.
* Kubinszki voltakpen egy kortesvezr volt, Pecsovics ellenben egy dunntli frnak a tiszttartja, a kinl a legels prtrtekezletre felgylt hvek szves vendgltsra talltak
(Rszletek a „Keck Dniel, a politikus” c. sszelltsbl.)