Nagyszékely régi pecsétjeiről
Nagyszékely régi pecsétjei
A pecsét (sigillum), egy bevésett jelnek, képnek, névnek stb. lenyomata, mely eredetileg csak arra szolgált, hogy egy oklevél bizonyító erőt, hitelességet nyerjen. Zecul, Zecul Episcopi, Püspök Székely község és egykori urainak pecsétjeit nem ismerjük, az első pecsét leírása 1730-ből maradt ránk a következő felirattal:
Ezen Szent Ekklesiának rézből való Petsét nyomója.
ÖREKSEKEL 1730. V. C.
Tehát a betelepülések után egy évtizeddel magyarul íródott a felirata, ez azért is érdekes, mert a későbbi időkben készített pecsétek - az 1800-as évek végéig - feliratai kivétel nélkül német nyelvű bevéséseket tartalmaznak, azaz:
G POSSECKEL GÉMEIN
Nagyszékely, én.
Az első betű rövidítése (Nagy-), a második tulajdonképpen két szó, a possesio és a Székely összevontan, tehát Nagyszékely, végül a die Gemeinde szintén rövidítve. A német falvakban minden esetben latin betűkkel készültek, ezt tetézte az, hogy az újonnan települt németek hallás után írták le a települések neveit. Gyakran a pecsétnyomót rovó (véső) falusi „mester", gyakran vándorló cigánykovács, még tovább ferdített a néven. A német nem értette a magyart, és a csak magyarul tudó „vésnök"' nem értette a németet. A tetejében a legtöbbször még írástudatlan is volt.
Nagyszékely 18-8
A következő pecsétlenyomaton – valószínű ez a régebbi - már utalást találhatunk keletkezésére: 18-8. A mezőgazdaságra utaló motívumok mellett a pecsétkép közel felét a két egyidejűleg a községben jelenlevő ref. gyülekezet közös házára utaló templom ábrázolása tölti ki. Megjelenítéséből ítélve ez még a régi templomépületet ábrázolja, tehát az új templom felépítése előtt, azaz 1801. előtt készülhetett. Tolna megyében 1720 körül az összeírásokban szereplő 60 helységből 33 településen jegyeztek fel szőlőterületeket. A szőlőterületek növekedése folyamatos, felfelé ívelő volt a XVIII-XIX. században. 1866-ban Fényes Elek szerint 98 mezőváros és falu közül mindössze 13 településen nem találni szőlőlerületeket, bár egy-két esetben csak minimális szőlőket találtak a határban. E számok ismeretében aligha lehetett különös ismertetőként jelölni a szőlőt, mégis gyakran fordul ez elő a pecséteken. Kisszékelyén a csoroszlya két oldalán l-l hatalmas szőlőfürtöt ábrázoltatott a falu. Nagyszékely nyomatán lebegő ekevas mellett karózatlan szőlőtőt ábrázoltak.
Forrás:
Bezerédy Győző: Tolna megye településeinek pecsétje a feudalizmus végén.
|