A rendszervltst kveten Nagyszkely kzsg els szabadon vlasztott kpviseltestlete is hozzltott, hogy kiss megksve ugyan, de megalkossa a telepls cmert, vagy legalbb is arrl dntsn, hogy melyek azok a heraldikai elemek, amelyek legsszefoglalbban megjelenthetnk Nagyszkely trtnelmnek gazdag, de viharos vszzadait.
A kpviseltestlet annak rendje s mdja szerint hozz is ltott a munkhoz, de akkor mg nem sejthettk, hogy mennyi nzetklnbsg s elkpzels tkzik a kzsg jelkpnek megalkotsa sorn.
Pedig j irnyban indult minden:
Abban egyetrts volt, hogy tbb olyan heraldikai elem is beilleszthet, amelyek sszefoglalhatjk a kzsg trtnetnek jelents fordulit, az alaptstl a nemzetisgek egyttlsig. Utlag is felelssggel kijelenthet, hogy azok az elemek, amelyeket az els vzlatok, skiccek megjelentettek, egyediek s beszdesebbek lettek volna annl a cmerkpnl, amelyiket vgl is elfogadott a kpviseltestlet. A vgleges cmer mr egyetlen egy olyan elemet sem tartalmazott azok kzl, amelyeket az els elkpzelsek megjelenteni kvntak.
Melyek is voltak ezek az elemek?
-A Fnix madr, amely jelkpezte volna a reformtussgot s az lland megjulst
-A piros-fehr dszts (srknyfog), amelyik egykori si alaptsra, a beteleplk s jjptk shazjra utalt volna egyttesen.
-A lfej, amelyik az si magyar lakossgot jelkpezte volna
-A kttorny templom, a kzsg mai jelkpe
-A mezgazdasgot jelkpez eke s szl (vagy ms, erre utal elem)
-A pelikn v. fnixmadr megjelentse
A vgs szt vgl is nem a kpvisel testlet, hanem Kovcs Ferenc grafikus mondta ki, aki ahelyett, hogy a felsorolt elemekbl brmelyiket is beillesztette volna az ltala megrajzolt cmerkpbe, kioktatta a kpviselket a cmeralkots szablyairl, annak szempontjairl:
„Tisztelt Jegyz-asszony!
Reinhardt r krsnek eleget tve, elemzem a rszemre megkldtt cmertervet. […] Ami els rnzsre kiderl: a tervek mr-mt tarkk, nem csak sznesek. Ezt kt dolog okozza: egyrszt a zsfoltsg, msrsz a sznek rendszer nlkli megjelense. Utbbi azonban csak egy kpzmvsznek felrhat hiba, abban az rtelemben, hogy erre mr a tervezskor gyelni kell.[…] Azt hiszem, minden olyan tmt emltettem, amely a konkrt terveket rinti… Szvesen llok a rendelkezsre, ha a cmertannal behatbban kvn megismerkedni. Tisztelettel: Kovcs Ferenc grafikus”
Kovcs Ferenc grafikusnak teljes egszben igaza volt a vzlatosan megalkotott cmerkpet illeten, ezt nem is vglegesnek sznta a testlet, csak rzkeltetni kvnta, hogy melyek azok az elemek, amelyeket megjelenteni kvnt volna a cmerben, de arra vonatkozan, hogy szemly szerint mirt nem javasolja megjelenteni ezeket, azok teljes ismerethinyt, felkszletlensgt tkrzik indoklsban. Egyszerbbnek ltta az elregyrtok elemekbl sszelltott, szinte brmelyik kzsgre rilleszthet, semmitmond cmertervt rerltetni a testletre. Szerinte az ekevas, szl, bzakalsz s kukorica azok, amelyek egyediv, beszdess tennk a megalkotand cmerkpet. Hogy ezektl mitl vlik egyediv a telepls cmere, nem ad magyarzatot, elg a cmerpajzs al odarajzolni a „Nagyszkely” feliratot, mris megklnbztethet ms teleplsektl.
„Szakmai levele” okozta a tovbbi bonyodalmakat is. Nhny vitt kveten kzmbss vlt a kpvisel testlet, flbe is hagyta a megkezdett munkt, ennek kvetkezmnyeknt az ltala javasolt heraldikai elemek kzl egy sem kerlt megjelentsre. A grafikus ltal megrajzolt s vlemnyezs cljbl kifggesztsre kerlt tervek kzl vgl is „elfogadta” a kpvisel testlet az ltala els helyen preferlt vltozatot.
Nzzk meg a kvetkezkben, hogy milyen szakmai kifogsai voltak a terveznek az ajnlott elemek alkalmazsnak mellzse mellett:
„A nmet nemzetisget, amennyiben szksges – szerencssebb pldul hrsfalevllel jelkpezni, amely oly motvum, amely a germn mitolgit jelkpezi…[…]n azonban nem lttam indokoltnak, hogy a kzsgi cmer ezt is jelkpezze, mert a nmetsg nincsen olyan tlslyban a lakossgszmot illeten, amint ms teleplseknl ez fennll…”
Itt bizony felkszletlensge s ismerethinya mutatkozotta terveznek: Ma mr Magyarorszg egyetlenegy teleplsrl sem lehet elmondani, hogy az a bizonyos nmetsg tlslyban lenne, mgis Nagyszkely esetben nem szabadott volna elfeledkezni arrl, hogy a kzsg jjptse s trtnetnek hrom vszzada az nevkhz kthet. Nagyszkely egykori „fikkzsge”, a mai Ktcse bizony megrizte trtnetnek erre utal jelkpt:
Ktcse cmerben a pajzson lv hrsfalevl a beteleplt nmetsget jelkpezi. A hrsfa - akrcsak a szlvoknl - szent fa a germn mitolgiban. A Niebelunk-nek szent vilgfja is hrsfa. Az germn semnon trzs a szent liget fjt tisztelte benne sapjaknt.
Ahogy a nmet eredet szimbolizlsa, gy az si magyar templom s vszzadokkal ksbb hozzptett nagytestvre is elkerlte megjelentst:
Megjelentsk csak grafikai krds lett volna, sajnlatos, hogy a mai Nagyszkely egyik jelkpe, a „Kttorony” nem is kerlt brzolsra a grafikus ellenvetse miatt.
A msik, a nmetsg Heseni eredetre val utalst a kvetkezk miatt vetette el trtnsznk:
„Hessen nagyhercegsg cmere napjainkig a kk mezben jobbra fordult oroszln, ezsttel s vrssel tzszer vgott gaskod oroszln. […] Mindentt az oroszln jelkpezi Hessent.(sic!)”
Bizony, ha egy kicsit utna is nzett volna, a kvetkezkkel is kiegszlhetett volna ismeretanyaga: az ezsttel s vrssel tzszer vgott meznek Hessen cmerben kzel nyolc vszzados magyar trtnelmi eredete van: Hessen cmere, az n. tarka oroszln (de: bunter Lve), Thringiai Lajos (1217-1227) rgrf oroszlnjnak s felesge, Szent Erzsbet (1207-1230) hercegn svjainak (rpdok) egyestse hzassguk alkalmbl rajzoltk!
Mindezek figyelembevtelvel rvnyesthette volna levele els rszben kzlteket is, mondjuk a hosszban felezett cmerpajzs baloldaln ezsttel s vrssel tzszer vgott meznek, a jobb oldaln pedig az gaskod ezst oroszln megrajzolsval:
„… mely szerint annl rtkesebb egy cmer, minl kevesebb motvumot sorakoztat fel a pajzson…”
Ennl tmrebben nem is lehetett volna utalni a kzsg trtnelmre: az si magyar alaptsra, az rpd-hzi ktdsre s a beteleplk jjptsre. Reinhard Henrik jl rrzett arra, hogy az si magyar piros(vrs) s fehr(ezst) svoknak mindenkpp helyet kellett volna szortani.
Az llati motvumoknl maradva a cmertervez – ugyancsak ismerethinyra kvetkeztetheten – nem tartottszerencssnek a lnak a megjelentst, mint ahogy rta:
„…teljesen felesleges pldul egy lovat is brzolni az eszkzk s termnyek mellett.”
Ebben teljes mrtkben egyet is lehetne rteni, de itt egszen msrl volt sz a cmeralkotk szndkt illeten:
Nagyszkely s krnyke az egykori rpd-hzi kirlyok lovszainak a lakhelye volt, valsznsthet, hogy k lehettek az egykori alaptk is, msrszt, vszzadokkal ksbb a nagyszkelyi ltenysztk az orszg legkivlbbjai kztt voltak. Sajnos ezekrl a terveznek nem volt tudomsa, ezeket kzlni kellett volna vele rszletesebben, taln megvltozhatott volna szndka s rtkelse.
Sokkal tbbet kifejezett volna az ajnlott pelikn, vagy a fnixmadr brzolsa is, mint ahogy az az eredeti tervekben is szerepelt. A fnixrl s a peliknrl Kovcs Zoltn msfl oldalas levelben egy oldalon keresztl ecseteli azok jelentst a vallsban s a heraldikban Sajnos az ltala elksztett cmerterv nem valsult meg, de az amint a levelbl kitnik, szorgalmazta volna.
Valamirt ez a terve nem kerlt elfogadsra, pedig jl szimbolizlhatta volna Nagyszkely tbbszri feltmadst a puszttsok, tzvszek utn, s azt a tnyt, hogy az egyik legsibb alapts teleplsnkn – mg a trk idkben is! - folyamatosan fennmaradt a keresztny hit, a Krisztushoz val vgyds.
A rendszervltst kveten egyidejleg kzel 2000 telepls alkothatta meg (j)cmert, zszlajt. Volt dolguk bven a grafikusoknak, tervezknek – valsznleg nem csak Nagyszkely esetben, sikerltek olyannak a cmerkpek, amilyenek lettek. Mg nagyon sok olyan telepls ltezik az orszgban, melyeknek a trtnett mg senki sem kutatta, vagy tette kzz. Nagyszkely esetben is gy volt: Kovcs Ferenc grafikusnak sem volt trtneti forrsanyaga, valszn ez vezetett oda, hogy a nagyszkelyi javaslatok, tervek nem valsultak meg, nem is rezhette azok trtnelmi slyt s jelentsgt.