(Debrecen, 1908. mrcius 27. – Aba, 1992. augusztus 7.)
Nagyszkelyi tragdia
Tanka Jnos klt 1943-ban, akkor Aba kzsg kntortantjaknt elltogatott Nagyszkelybe. Azt, hogy barti meghvsra, vagy csupn kollgihoz rkezett vendgsgbe, mr nem tudhatjuk. Annak a bizonyos vasrnapi napnak nyomaszt emlktl, Nagyszkely feltrul s megismert szomor vszzadaitl nem is tudott szabadulni, versbe kvnkozott a bszke kirlyi lovszok egykori lakhelynek, a Szt. Istvn alaptotta pcsi pspksg Pspkszkelynek, a nagyszkelyi Fnixnek ern felli – sokszor kiltsalan, eredmnytelen - kzdelme az letbennmaradsrt.
Az rk Advent c. ktetben (1944) jelent meg a „Nagyszkelyi tragdia” c. verse, melyrl a ktetet bemutat Varga Antal a kvetkezket rta:
„… Mg nem olvastam olyan tmny, mindent elmond, dbbenetes verset az „egyke” ellen, mint a „Nagyszkelyi tragdia”…”
Varga Antal j szndkkal rta, amit rt, mert nem ismerte, ismerhette a vers keletkezsnek krlmnyeit, nem tudhatta, hogy az elz versszakok Nagyszkely vals trtnett tkrzik vissza, kzdelmet a fennmaradsrt rpdtl Rkczi Ferencig, a rcok gyjtogatstl a trk s csszri hadak puszttsig, a megfizetetlen magyar vgvri katonk knyszer sarcolsig. Mintha Szilrd Frigyes egykori nagyszkelyi tant r trtnetei ksznnnek vissza, mert azokat elsknt csak tle hallhattuk, addig nem kutatta senki. mondta ki elszr, hogy 1943-ban „… Laczkfi vajda bszke sokszz npbl mr csak harmincegy l…”, - mra k is megfogyatkoztak, ketten maradtak a hrmondk: Hamar Jzsef s Olh Jlia.
A nagyszkelyi „etyke” jelensg mr csak az utols trdfst jelentette az sk leszrmazottainak sztns megnyilvnulsaiban: „… nem a jvvel szmolnak: fldekkel, s hogy jussa tbb legyen az egyetlennek”: - mert erre tantottk seiket a nagyszkelyi vszzadok.
Tbbrl szl ez a vers, mint amit Varga Antal megrzett az elolvassakor, mert Tanka Jnos ms cmet is vlaszthatott volna versnek: a Nagyszkelyi tragdia helyett Nagyszkely Tragdijt.
Vasrnap reggel csendes napstse
most rad szt a Hegyht zld lben.
Mg ll a templom az rpdok ta;
de az Istenhez hv zengsben
csak vd, sikolts, vgs hallhrgs:
Nagyszkely npe, hol vagy, merre lettl?
Jaj, ht igaz, hogy Laczkfi vajda bszke
sokszz npbl mr csak harmincegy l?...
Hol vagytok hvek serege, kiket hajdan
a klvinista Gergely prdiktor
a megtiszttott Forrs fnyvzbl
megitatott, s hitte, hogy mbtor
mind meghalunk, de ki az rk Ige
rszese lett, az ivadki annak
e szent juss s jogn brjk e fldet
is, s majd megrzik rkk magyarnak!
Akikhez szlok, kik felelhetnnek:
a temetnek bs, hatalmas npe,
kiket e szrny pusztulsrt felment
taln a szzadok tlszke.
Elmondjk: vrk trk flhold itta,
Vak Bottynnak is hajh, a j kard kellett;
tzvsz s hadak csak jttek, mentek erre:
–az let mgis jra gykeredzett...
A trtnelmi hitelessg a kvetkez verssorokban is tovbb folytatdik. Tanka Jnos elsknt rta le azt is, amirl addig szemrmesen hallgatni illett:
A csszri seregek nhny v alatt tbb teleplst elpuszttottak, felgettek, mint a trk msfl vszzad alatt! Tolna vrmegye kietlen, sivr s lakatlan vidkk vlt, a nmi gygyrt Nagyszkely jelentette, ahol a trk uralma alatt nagyarny npessgnvekedst regisztrltak. Horvth Smuel gynki ev. lelksz 1787-ben rott krnikjbana kvetkezket adta el:
„Minekutn ezen Tek. Nemes Tolna Vrmegye a Trktl mg tbb
Vrmegykkel egytt elfoglaltatott volna, gy elpusztula, hogy Nagy-Szkelyen kvl egsz Pter Vrallyig, mint mondatik, Helysg nem vala. Azrt is minek utna ezen Tartomny a Felsges Leopold [austr]iai Tsszr diadalmas kardjval el foglaltatott, s a kurutzsgtl is megtisztttatott vlna, leg elsbben is azon igyekezk, hogy ezen j fld lak nppel meg szllttassk…"
„Aztn jtt Limburg generlis serege…” s Nagyszkely sorst is megpecsteltk: feldltk s felgettk, lakatlan birtokk vlt, ahogy a lersok emltik. s jtt mgegyszer Styrum-Limburg, mikor az elnptelenedett terleteket, kztk birtokait kellett benpesteni nmet munkskezekkel. Tette mindezt lelkesen jsgos kegyrknt, mert j fejpnzt kapott a Kincstrtl a beteleplk utn. S tette mindezt ugyanolyan „szrny mohsggal… s A Magyar-ucca egyre csendesebb lett.
Aztn jtt Limburg generlis serege,
jtt szrny mohsggal, bottal, vassal,
s zte, verte, nyelte itt az si
hitet, a fldet, lelket. Nma jajjal
a np csak llt s trt pusztba-kiltn:
fogyott a fldje, ntt a temetje,
s ntt a jvevny np, mint a tenger,
hogy legyen majd, ki srjt rklje.
A megriadt np nem lelt nmagra,
megtrt a llek s az let benne;
A Magyar-ucca egyre csendesebb lett;
a zajl rban ll, mint cspp sziget mg,
amelynek aljt mr elmosta rgen
az r, hogy egyszer elnyelje a mlysg...
Vasrnap. Nzem ket, amint mennek
a fbesztte ton szentegyhzba;
halllal vert sereg utols roncsa;
mg lnek, de az v mr megszmllva,
midn nyj nlkl marad itt a psztor:
a holtaknak, a kopjafknak papja,
de sem lesz majd, hogy tetemre hvjon,
s ha hvna is, de lesz-e, aki hallja?
Harmincegy llek mg! Ki tartan szmon,
mikor az let nkik mr, jaj, nem kell,
k csak temetni tudnak ds pompban,
nem a jvvel szmolnak: fldekkel,
s hogy jussa tbb legyen az egyetlennek:
vjk, beczik, a kincs: az egyke!
h, ti vilg legszrnybb szmoli:
kettbl egy? az harmincbl majd egyse!
S a magyar fldn szerteszrva mennyi
mg a hallnak eljegyzett sok falva,
akr a Srvz, Drva, Garam mellett,
melyekben a magyar jv rg halva.
Tanka Jnos utols sorai ma is igen aktulisak Nagyszkely jelenben. Az egykor bszke s gazdag kzsget 500-an sem lakjk. Mert beteg lett a nagyszkelyi ember lelke, kiltstalan a jelene, s ktsges a jvje.
Hol ksik a lleknek bredse?
s lesz-e majd, mi letre felrzza?
Vagy a hallra csakugyan megrtnk
s futunk vakon a vgs pusztulsba ?...
S ha mindezek tovbbra is gy folytatdnak, ki lehet majd tenni a tblt – ahogy Donth Jordnka, Nagyszkely ref. lelksze a kzelmltban megfogalmazta annak feliratt:
"Itt volt egy valamikori falu, hatalmas mlttal: Nagyszkely”
*
Tanka Jnos 1908. mrcius 27-n szletett Debrecenben. Kzpiskolai tanulmnyait s a tantkpzt a debreceni Reformtus Kollgiumban vgezte, amely szintn letre szl szellemi travalnak bizonyult. A tantkpz 1929-es befejezse utn megvlasztottk a Fejr megyei Aba kzsg kntortantjnak. A msodik vilghbort – br tartalkos fhadnagyknt s a msfl ves szovjet hadifogsggal egytt ht s fl vet tlttt egyenruhban – jelents harci esemnyekben val rszvtel nlkl lte t. 1946 szi hazakerlse utn ismt Abn, majd 1948 s 1956 kztt a szomszdos Srkeresztron tantott. Az 1956-os forradalomban az abai Nemzeti Bizottsg tagja volt, ezrt 1957 elejn llsbl elbocstottk, de ksbb visszahelyeztk. 1968-ban ment nyugdjba az abai ltalnos iskolbl. 84 vesen, 1992. augusztus 7-n hunyt el Abn. Halla eltt nem sokkal Aba kzsg elsknt vlasztotta dszpolgrnak, 1995-ben pedig a helyi knyvtrat tiszteletre Tanka Jnos Kzsgi Knyvtrnak neveztk el.http://www.tankajanos.info/: