Szakdolgozatom tmavlasztsa rgta rleldtt bennem. Nagyszleimnl jrva kiskoromban gyakran akadt meg a szemem a Kanadbl, Amerikbl, NDK-bl, NSZK-bl, Ausztribl rkezett leveleken. Akkor mg nem rtettem, mirt knnyeznek nagyszleim, ddszleim a levelek elolvassakor, s a bortkbl kivett, szmomra ismeretlen embereket brzol kpek nzegetsekor.
Ha ezekrl krdeztem ket, mindig kitr vlaszt kaptam, a mlt nyron mr kimert felelettel szolglt nagyanym a sok-sok kimondott s kimondatlan krdseimre.
Nagyapm, ddszleim meghaltak, a nagyanym a csaldban az utols l tan, aki el tudja hitelesen mondani letk nagy tragdijt, megalztatsuk igaz trtnett. Ezek meghallgatsa utn reztem gy, a hallottakat a magam s msok szmra is igaz hazaszeretetket bemutatva meg kell rkteni.
[…]
Egy csald kiteleptsnek s megprbltatsainak
trtnete a XX. szzadban
zvegy Heimbuch Illsn vagyok, szletett Lohmann Anna Mria. Nagyszkelyben szlettem 1927. jlius 27-n. desapm Lovasi Ills, desanym Reinhardt Anna Mria. Ketten vagyunk testvrek, hgom, Lohmann Margit 1930. februr 1-n szletett.
Hrom ves koromtl Nagyszkelyben jrtam vodba, ami akkor a Magyar utcban volt, most Rkczi utca a neve. Az voda plett mr lebontottk, csak az vnni laksa ll mg. Hrom v utn iskolba kerltem. Jelenleg most is ll mg az iskola. Hat elemit s kt ismtlt vgeztem. Otthon nmetl beszltnk, az iskolban magyarul tanultunk. 1939 mjusban, mint reformtus valls konfirmltam. Hzassgot ktttem 1942. december 31-n Heimbuch Illssel, aki 1923. jlius 18-n Nagyszkelyben szletett. A hzassgkts utn frjem hozznk kltztt s szleimmel egytt 16 kateszteri fldn gazdlkodtunk.
Hgom, Margit, frjem testvrhez ment felesgl s kltztt hozzjuk. gy mindkt birtok egyben maradt. Sok munkval, de bkessgben ltnk, ahogy ezt a rgiektl lttuk. Azonban kzbeszlt a hbor.
Frjemet 1944. tavaszn besoroztk katonnak Pcsre a 10. Feldert Huszrosztaghoz. (Szerk.megj.: a pcsi IV. hadtestkzvetlen huszrszzadot1943. 10. 01-gyel szerveztk t a 10. feldert osztlly - Sregi Zoltn kzlse alapjn). Sajnos ez a magyar katonai szolglat meg lett szaktva knyszer nmet sorozssal, ahov el is vittk 1944. augusztus 16-n Pspkladnyba. Ekkor kezddtt szmunkra a klvria. Kt ht utn megszktt onnt t trsval, akik szintn nagyszkelyiek voltak. Nvszerint:
Heimbuch Henrik, Hildebrand Jnos, Lovasi Jnos, Sziklai Jnos, Fehrvri Henrik
n 5 bartnmmel s mindegyik frfi desanyjval elmentnk Pspkladnyba ket ltogatni. tkzben lgiriadt kaptunk Szolnoknl. A vonatbl ki kellett szllni, egy nagy rten vrtunk. Mr teljesen stt volt, a vonatot is lestttettk. A riad utn szllhattunk vissza s mehettnk vonattal tovbb Pspkladnyba. Mg stt volt, amikor odarkeztnk. Az llomson megvrtuk a reggelt. Hajnalodott, mikor megkerestk laktanyjukat. A kapuhoz rve egy utcabeli –Hamburger Reinhard – s egy nmet katona voltak rsgben. Reinhard engem megltvn nekem szlt: Ami, menjetek azonnal vissza, mert ezek mind megszktek az jjel. Erre a nmet katona azt mondta, ha elfogjk ket, mint katonaszkevnyeket, fejlvssel befejezdik letk. Mi azonnal visszajttnk a legels vonattal, tkzben csak srtunk s imdkoztunk. Mi lesz most velnk?
Frjemet s szktt trsait Derecske krnykn lovas csendrk egy kukoricsban el is fogtk. Beksrtk ket egy kzeli hzba mr bilincselve. Frjem Heimbuch Henrikkel volt sszebilincselve. Itt kaptak kenyeret s dinnyt. Onnt ksrtk ket Szolnokra. A vroson keresztl a npek kpdstk ket, mert azt hittk partiznok. Tarka nyri nmet katonaruhban voltak, ezt mr gy kaptk, hogy viszik ket Afrikba s fleg ezrt szktek meg. Szolnokon lttk Pfaff Pubit, aki egyids volt frjemmel s szintn nagyszkelyi. Pubi felismerte t. Ez a Pfaff magyar katonatiszt volt annak idejn. Szolnokon gy volt, hogy lelvik ket, falhoz lltva. st, laptot adtak nekik, hogy ssk meg sajt srjukat. Az utols pillanatban egy magasrang Wermacht tiszt jtt oda eljk s lefjta a lelvseket. Mint megtudtk, Pfaff Pubi kzbenjrsra. A nmet tiszttl kaptak egy igazolst is. Elengedsk utn megfogadtk, hogy vllvetve harcolnak, de mint magyar katonk. gy tkerlt mindegyik oda, ahova be volt sorozva, mint magyar katona. A nmet katonaruht sszektttk mr Szolnokon s bedobtk a postaudvarba, mert nem volt pnzk a feladsra.
Frjemnek vasrnap jjel 24 rra kellett jelentkeznie Pcsen, ezrt a vasrnapot mg itthon tlttte. Akartunk menni a templomba, de lgiriad miatt nem volt istentisztelet. Elmentnk a nagymammkhoz helyette. Az iskola mellett hazafel jvet tallkoztunk egy helyi Volksbundistval. Mondta frjem, ez biztosan fel fog jelenteni. Dlben mr az egyik j ismersnk, Lovasi Ami nni jtt szaladva, hogy a Kat nev csendr kldte, frjem azonnal tnjn el, mert elviszik. De nem ment sehov. Egy kis idre r jtt a csendr, egy bekttt fej sebeslt nmet Wermacht tiszt s kt levente, Iffland Andrs s Freimann Jnos. Frjem azt mondta a tisztnek, ha joga van ljje le, akkor legalbb itthon hal meg. Majd tnyjtotta neki a nmetektl Szolnokon kapott leszerelsi dokumentumokat. Ebben az volt, hogy t van adva a magyar katonasghoz Pcsre. A tiszt kezet fogott a frjemmel. Bocssson meg, mondta, de neki jnni kellett, mert kldve volt. Az utcra kzben sokan killtak, mintha menyasszonyt nznnek, vrtk, hogy viszi el a hatsg a frjemet. De hla istennek, nem gy trtnt.
Frjem Pcsen novemberig volt, majd 1944 decembertl 1945 december 28-ig nem hallottunk rla semmit. Nyugatra kerlt. Mjustl amerikai fogsgban volt Dsseldorf s Dortmund vrosokban. Innen kerlt haza, majdnem gyalog.
desapm a hbor kezdettl majdnem mindig katona volt. Hol a Felvidken, hol Erdlyben, hol Szerbiban szolglt. 1944 augusztusban az orosz frontra kerlt, ahol megsebeslt. Nyregyhzra majd Szekszrdra hoztk krhzba. Betegszabadsgt itthon tlttte, december 2-n kellett volna Szekszrdon jelentkeznie a gyalogezrednl, de amire odart, mr nem voltak ott. Mr Marcaliba mentek, ahov nem tudott utnuk menni, mert december 2-n megszlltk a falunkat az oroszok. gy is itthon volt. Miutn frjem is hazajtt, ismt egytt gazdlkodott a csald.
A hbor alatt a falunkban az itt l nmetek egy rsze a Volksbundnak, msik pedig a Hsg Mozgalomnak volt tagja. Mi a Hsg Mozgalomnak voltunk a tagjai s az egsz csald is. Ennek igazolsa a nevemre killtott igazolvny.
1945-ben desapm mg a nevt is magyarostotta, gy lett e Lohmannbl Lovasi. A frjem krelmt is beadtk, de akkor mg katona volt s nem lett magyarostva. Mink nmet anyanyelvnek, de magyar nemzetisgnek vallottuk magunkat az 1941-vi npszmllskor. A Volksbundba azok mentek, aki nmet nemzetisgnek vallottk magukat.
1945-tl kezddtt a magukat nmetnek vallak kiteleptse, ket Nagydorogra szlltottk s onnan Nyugat-Nmetorszgba. Mindig az hallatszott, hogy a nmet anyanyelv magyar nemzetisgek nem lesznek kiteleptve. 1947 augusztustl mr mskpp fjt a szl. Szeptember 2-n jtt a nagybcsim, Lohmann Jnos s mondta, hogy itt vannak m, azt visznek, akit rnek, magyar nemzetisgeket is. Erre a szksges dolgainkat sszecsomagoltuk s az erd mellett lev pincnk fel indultunk. (Szerk.megj.: Jelenlegi tulajdonosa szpen feljtotta):
Ott nem reztk magunkat biztonsgba, s mivel szp holdfnyes jszaka volt, elindultunk Kisszkelybe. Az erdhz rve tallkoztunk Tihanyi Gyrgykkel. Mr azok is Kisszkelybe tartottak, ott meg volt beszlve egy csalddal, hogyha esetleg a kiteleptsnl sorra kerlnk, befogadnak bennnket. gy nluk ktttnk ki, nem mertk magunkat mutogatni, nehogy valaki feljelentsen bennnket.
A befogadinknak sem volt mindegy, mert azt beszltk, hogy ha valaki svbokat bjtat, azt is elviszik. Frjem mg msnap gyalog tment Nagyszkelybe, adott enni a jszgoknak az istllban. Kt darab krt, kt darab borjt, kt darab tehenet, 4 darab hzt s sok szrnyas baromfit is tartottunk. Ezutn a kulcsrt desapm is visszament. a faluban az rokba bjva ment vgig. A hdnl feljtt, pont egy rendr volt ott, aki mr nem engedte tovbb. A hzunkhoz ksrte, az reg szomszd bcsi, Ferter Pter mell ltette, azt is rizte mr. A szomszdbl is elszkdstek mr a fiatalok, csak az regember maradt itthon, gondolvn, ilyen regeket nem visznek el. De elvittk t is magnyosan.
desapm megkrte a rendrt, valamit vihessen magval. A padlsrl egy reg nagykabtot, egy pr bakancsot s 1 tbla szalonnt tett egy zskba, ez volt a csomagja. Ezzel vittk el nlklnk.
Srszentlrincen keresztl vittk ket egy teherkocsin, amely tele volt csaldokkal, de az autlerobbant. Mindenkinek le kellett szllni. desapmat itt volt katonatrsai megismertk, krlfogtk s beszlgettek vele, Kzben a kocsi elkszlt, elindtottk, de desapm lemaradt rla. Ezalatt Olh Juci neknk meghozta a hrt Kisszkelybe, hogy desapmat elvittk. Vrtuk, hogy jnnek rtnk is. Beesteledett. Srdogltunk, mi lesz velnk nlkle. Egy sznapadlson aludtunk, Farkas Jzsi bcsinl. jfltjban jtt desapm Srszentlrincrl oda hozznk, elmeslte, hogyan trtnt az egsz.
Mivel 8 tag volt a csaldunk, gy Kisszkelyben hrom fel kellett laknunk. Dolgoztunk a befogadknl a szllsrt, a meglhetsrt. Kt hnapig voltunk ott, amikor zent az ember –Erdlyi Jzsef – akit hzunkba teleptettek, hogy menjnk haza, ad egy szobt s a partkonyht. Ez az Erdlyi nevezet telepes a mi kirtett hzunkat kapta meg. Valakik elvittk a btorzatot, a padlsrl a termst s a jszgokat is, a speizbl az lelmiszert. Ez volt novemberben.
1948. janur 22-n jszaka megint jtt egy rendr, mondta, hogy csomagoljunk, munkba kellene menni. Az reg szlket itt fogta Erdlyi bcsi, a telepes. Minket rendr ksrt a Magyar utcba. Ott egy hzban volt a gylekezhely, ahol mr tbb csald is volt. Mivel a fiam –aki akkor 4 ves volt – megbetegedett, visszajhettem vele regszleimhez. Frjemet, szleimet s a hgomat a tbbi csalddal elvittk a Buda-Dl-i internltborba, onnt februr 1-n a hatrra toloncoltk ket, Hegyeshalomra. Ott letettk ket s mehettek amerre akartak, csak vissza nem. Szleim s hgom tmentek Ausztriba, Neusiedl am Sec-be kerltek.
desapmk egy vaskereskednl dolgoztak, hgom egy zvegyasszonynl cseldeskedett. Frjem az internltborban maradhatott. Mivel n s a fiam nem voltunk vele, februr 28-n hazaengedtk. regszleimmel egytt itthon is voltunk mrcius 28-ig. Akkor megint jtt a csomagols s a nagy kitelepts.
Keszhidegktra lettnk szlltva, ott vgignztk a csomagokat s egy zsk lisztet el is vettek tlnk. Bevagonroztak bennnket hat csalddal, rnk zrtk az ajtt s 1948. prilis 1-n elindult velnk a szerelvny Szlovkin t Kelet-Nmetorszgba. Majd miutn sztszortroztk a csaldokat, tovbbmentnk. Mi Rosswein-be kerltnk, jbl lgerbe. Isten tudja hny csalddal a krnyknkrl. Kt hnap mlva kaptunk itt egy kis lakhelyet a Dbelner utca 20-ban. Aki tudott, munkba mehetett, keser volt az let. Mindent jegyre kaptunk, ha zsrt vettnk, mr nem kaptunk szalonnt, vagy tejet. A kenyr fekete volt, a fiam mindig srt, hogy fehr kenyeret szeretne. Velnk szemben lakott egy pk, oda ment nha regapm mikor kellett szenet laptolni, amirt kapott fehr kenyeret. Ez olyan volt, mint most a zsrkenyr.
Frjem egy Tzp telepen dolgozott, ksbb vastra ment, mert jobb volt a kereset. Ott ltnk Rossweinben 1949 jniusig. Akkor kezdett mr a np nyugatra, a nyugati znba vndorolni. Mi is trakeltnk. Elszr Hof-Hoschendorfba, onnan Regensburgba mentnk, ahol egy jszakt a rokonoknl tltttnk. Majd mi visszafordultunk s Passaun t Ausztrin keresztl Gattendorfba rkeztnk. Ekkor mr ebben az osztrk faluban laktak szleim s hgom is. Pont jnius 10-n, Margit hgom nvnapjn rkeztnk oda. Kt csalddal laktunk itt egy nagy szobban. Anysomk s a nagybcsimk Magyarorszgon maradhattak, nem lettek kiteleptve. Kaptunk tlk levlben egy jsgcikket, melyben az volt, hogy aki 1949 oktber 26-n Magyarorszgon tartzkodik, az megkapja a magyar llampolgrsgot. Mi megint tnak indultunk feketn, paprok nlkl, hogy erre az idre hazarjnk. Velnk jtt hgom is. Szleim, regszleim maradtak. Nickelsdorfnl a drtkertsen alkonyatkor lyukat vgtak a frfiak, hogy t tudjunk bjni rajta. Sttedskor tbjtunk s aknk kztt gyalogoltunk Horvtkimlig. Egy nagyszkelyi s egy szrazdi csalddal voltunk egytt, sszesen 12 szemly. Egsz jszaka gyalogoltunk, szerencsre nem tallkoztunk jrrrel, reggel 5 rakor rtnk Horvtkimlre, ahol vonatraszlltunk s Pincehelyig jttnk, innt gyalog jttnk haza Nagyszkelybe.
Mivel hzunkat tovbbra is idegenek laktk, apsomk fogadtak be bennnket a Dank utcai hzukba s velk laktunk 2 hnapig. k fogadtk be a frjem nagymamjt s nagynnjt is. gy 3 szobban hrom csald lakott. Mi jelentkeztnk a rendrsgen is. November 15-n szleim s nagyszleim is hazaindultak szintn feketn. ket, miutn tjttek a hatron, elfogtk s Szombathelyre vittk. Mindenket elvettk s visszatoloncoltk Ausztriba. k ezutn mg 9 vig Ausztriban, Jois-ban ltek. regapm ott is halt meg 1951. oktber 26-n, ott is van eltemetve. Szleim s reganym 1957. februr 15-n kerltek haza, visszahonostssal. Attl kezdve megint egytt volt a csald. Mivel mindennket elvettk, napszmba jrtunk, majd frjem munkt kapott az llami gazdasgban, ksbb az erdszetnl, vgl a vizgyieknl. desapm pedig a TSz-ben. Sokat kuporgattunk, hogy az 1941-ben ptett hzunkat, amibl telepesnk kzben kikltztt s a falu egszsghznak hasznltk, visszavsrolhassuk. Ez 1966-ban sikerlt is…