Gyermekfejjel tallkoztam vele utoljra egy tavaszi vasrnap kora dlelttjn, valahol a Malom s a Posta krnykn. nneplbe ltzve minden bizonnyal a templom fel tartott, mint megannyian a Ktvlgy utcibl. Hogy mirt rgzdtt ez a kp megmagyarzhatatlanul s kitrlhetetlenl az emlkezetembe annak egyetlen oka lehetett csupn: egy fnyesen csillog kitn-tetse a bal melln, olyan, amihez hasonlkat csak az ismersk s rokonok fikjainak mlyei rejtegettek addig szmomra. Ma mr pontosan tudom, az
Arany vitzsgi rem volt.
Vitz Ltrnyi [Lohmann] Jnos s csaldja az 1940-es vekben
Mert 1948-49 utn hossz vtizedekig fikokba kerltek az els vilghbor hseinek a kitntetsei, titkolni kellett a harctri rdemeket, sokszor mg azt is le kellett tagadni, hogy az orosz fronton harcoltak. Ha kellett, egymst igazoltk a volt frontharcos nagyszkelyi 17-esek s 69-esek, s krbejrt bizonysgul nagyapm hadtpos parolija.
vitz Ltrnyi [Lohmann] Jnos
(Nagyszkely, 1882. – Nagyszkely, 1962.)
mert rla van sz, soha nem csomagolta ssze kitntetseit, a legfnyesebbet, amirt vitzi cmt kapta, taln soha le sem vette nnepljrl. Nem dicsekedni akart vele, mert azt is megtehette volna:
vitz Ltrnyi Jnos a Monarchia hadseregeinek egyik legjobban dekorlt, legvitzebb tiszthelyettese volt:
legjelentsebb 8 kitntetse csak szksen frt el egy sorban. Fnykpt nzegetve volt kztk Signum Laudis, vitzsgi rembl bronz s ezst is jnhny, msodik sorba mg feltehette volna a Kroly-csapatkeresztet, a Sebesltek rmt – belle kettt is…
Ltrnyi Jnost vitz nagybnyai Horthy Mikls kormnyz viszonylag elg ksn, 1934-ben avatta vitzz, gy fordulhatott el, hogy vele egytt avattk fit is, ifj. Ltrnyi Jnost, akit a vitzi vromnyosok kz vettek fel. (A vitzi Rendbe val felvtelt krelmezni kellett.)
A msodik vilghbor utn – vitzi fldjeik miatt is – jabb „kitntetst” kaptak immr az j rendszertl: kulkok lettek, a nphatalom ellensgei, megfosztva fldjeiktl s jogos jrandsgaiktl. Volt, akiket megtrt a knyszer: vitz Szkely [Geiger] Jnosnak mg tl a 70. letvn is a meglhetsrt kellett ingzni Nagyszkely s Koml kztt, s hallgatni vitzi cmrl, Pfaff tanr r s Muth jegyz sem vitzknt ment nyugdjba.
Vitz Ltrnyi Jnost nem tudtk megtrni az j rend vtizedei: soha nem tagadta meg vitzi cmt s kitntetseit. A legfnyesebbet mindig kitette, s mintha azt demonstrlta volna: „Megrdemeltem, megharcoltam rte…”
Magatartsa olyannyira meglephette a „nphatalom” illetkeseit, hogy pldanlkli - taln elszr s utoljra - meghtrlsra knyszerltek: jobbnak lttk, ha vitz Ltrnyi Jnosbl nem lesz mrtr.
A m. kir. honvdsg egyik legjobban dekorlt, legvitzebb katonjt a nagyszkelyi temetben helyeztk rk nyugalomra.
Csaldja mellett nem kis btorsgot tanstott az a pincehelyi kfarag is, aki felvste az elhunyt nevt: vitz Ltrnyi Jzsef, mert ne felejtsk, mg 1962-t irtunk.
Az egykori vitzek, els vilghbors veternok nem lhettk meg, hogy jra feltzhessk hadi rdemeikrt kapott elismerseiket, sem azt, hogy ha nem is hivatalosan, de a nevk el oda rhassk: vitz
*
Vitz Ltrnyi Jzsef nevt hiba keressk az Arany vitzsgi remmel kitntetettekrl megjelent sszelltsokban. Ennek tbb oka is lehet:
„Teljes s mindenben pontos adatok sajnos nem llnak rendelkezsre, mert a hbor utols idejben az adomnyozsok mr nem jelentek meg mind a Rendeleti Kzlnykben…” (Felszeghy: A rendjelek s kitntetsek trtnelmnkkben Budapest, .n., 357. o.)
Msrszt a msodszor adomnyozott I. o. ezst vitzsgi rem arany vitzsgi remre volt cserlhet, ha a kitntetett ezt krvnyezte a hadseregparancsnoknl – valsznstheten Ltrnyi Jzsef esetben is ez trtnhetett.