A nagyszkelyi nmet anyanyelv ref. egyhzban nhny kivteltl eltekintve hosszabbtvon mindig is nmet anyanyelv lelkszek teljestettek szolglatot a gylekezet magalakulsa ta. Az els kivtel lland lel-kszknt Keck Johann Jakob legidsebb lnynak frje, Peremartoni Nagy Dniel volt 1811-1829 kztt, majd Szszy Istvn 1851-1864 kztt tlttte be a tisztsget, ideiglenesen 1850-1851 kztt szolglt mg Kun Pl s Tomori Sndor. Berkes Jzsef 1929-ben kerlt Nagyszkelybe, teht kt vszzad alatt mindssze kt lland magyar anyanyelv lelksze volt a gylekezetnek.
A nmet anyanyelv ref. egyhzkzsg presbitriumnak els csoportkpe az j lelksszel 1929-ben.
Eldje, Jakob Mor kzel negyed vszzadon keresztl – 1905-1928 – tlttte be a tisztsget. Szemlyben a nagyszkelyi nmet anyanyelv egyhz az utols nmet anyanyelv lelkszt vlasztotta meg, Berkes lelksz r sem adta albb: 1929 s 1954 kztt, nyugdjbavonulsig szolglt.
Berkes lelksz r szemlyrl s nagyszkelyi idszakrl sajnos nagyon kevs adat maradt fenn. A visszaemlkezsek szerint az els vilghbor alatt mg mint r. kat. tbori lelksz szolglt, majd tkeresztelkedett a reformtus vallsra. Valsznleg Dlvidkrl rkezett, pontos helyt nem ismerjk. Ez a „dlvidki szl” korntsem volt egyedli a kzsg letben. A beteleplsek utn igen sokan tovbbtelepltek a bcskai Cservenkra, kztk a Keck csald leszrmazottai is. Bcskbl rkezett a kzsgbe Karner Tbis s Szilrd Frigyes tant r is, st Berkes Jzsef eldje, Jakob Mor is a dlvidki Verbszrl rkezett.
Berkes Jzsef Nagyszkelybe kerlsnek s a Magyar Szemle hasbjain megjelent rsainak bizonyra semmi kze sem lehetett egymshoz, br htrnya sem szrmazott abbl, hogy olyan munkatrsakkal dolgozott egytt, akik a kt vilghbor kztti magyar szellemi let elitjeinek szmtottak, ktdsk egyrtelm volt a Szekf-Bethlen vonalhoz. A nmet anyanyelv ref. egyhz presbitriuma rvidesen lland lelksznek megvlasztotta, annak ellenre, hogy nyelvket sem beszlte tkletesen.
Ma mr biztosan llthatjuk, hogy Tanka Jnos (Debrecen, 1908. mrcius 27. – Aba, 1992. augusztus 7.) klt is Berkes lelksz r meghvsra rkezett a kzsgbe, s ltogatsnak nyomn megszletett a „Nagyszkelyi tragdia” c. mve. Egybecsengenek a klt s a lelksz paprra vetett sorai:
Vasrnap reggel csendes napstse
most rad szt a Hegyht zld lben.
Mg ll a templom az rpdok ta;
de az Istenhez hv zengsben
csak vd, sikolts, vgs hallhrgs:
Nagyszkely npe, hol vagy, merre lettl?
Jaj, ht igaz, hogy Laczkfi vajda bszke
sokszz npbl mr csak harmincegy l?...
„Itt felmerl a bnatos krds: hogyan gyenglt le 31 llekre az a nagyszkelyi magyar egyhz, amely a nmet egyhz megalakulsakor vele egyltszm volt? (360 llek)
Kutattam az okok utn s megtalltam:
A trtnelem maga verte a magyart….A Rkczi-fle dunafldvri csatban tbb mint 70 magyar frfi vonult hadba s soha sem trt vissza tbb. A szerencstlen csata utn elszledtek… Nagyobb rvgst jelentett mg a magyar gylekezet szmra a napleoni invzi. A magyarok az osztrk csszr oldaln nem akartak bevonulni, teht a frfiak erdkbe bujdostak el, jbl mintegy 70-en. Ott bujdokoltak msfl vig, azutn letelepedtek Medinn s fleg Klesden s csaldjuk is utnuk kltztt. Mg a 19. szzad is ta-rtogatott szmukra kt rettent csapst? Mindkettt a hetvenes vekben – kolera puszttotta ket, majd teljesen legett a magyar falu. Olyan tragdia ez, mint a magyar nemzet tragdija ltalban ezer v ta.”[4]
A legnagyobb vltozsok is Berkes lelksz r szolglati idejre estek: a ki s beteleptsek, a gylekezet ltszmnak jelents lecskkense, az addig csak kisszkelyi filiaknt mkd katolikus egyhz megalakulsa. 1945-s adatok szerint mg formailag ltezik a kt egyhz kln presbitriuma Rth Flp s Olh Jzsef vezetsvel, de 1949-tl mr csak az egyeslt egyhzak presbitriuma ltezett Szenczi Jzsef kurtor vezetsvel, ezzel vget is rt a kt vszzadon keresztl egyidejleg ltezett nmet s magyar egyhz kln trtnete.
Berkes Jzsef ettl kezdve Nagyszkely egyedli reformtus lelksze.
Lelkszi tevkenysgnek egyik legszomorbb idszaka is Nagyszkelyhez ktdik: temetni polgri ldozatokat, akik az orosz csapatok erszakoskodsainak ldozataiv vltak. Embervadszat volt akkor Nagyszkelyben, aki ellenllt gylekezetnek tagja kzl, az golyval a testben vgezte, mint Lehr Kat, s volt akit nem temethetett el, mert nkezvel vetett vget letnek a rnehezed teher miatt. Majd lelki vigaszt nyjtani 110 nagyszkelyi ldozat csaldjnak. (Pontos adatok a mai napig nem ismertek.)
A vilghrv vlt grafikus, Orth Gyrgy s csaldja sem felejtette el Nagyszkelyt s egykori lelkszt:
„1945-ben szlettem Nagyszkelyen, a szleim akkor menekltek Biharpspkibl Nagyvradra (Bksbl jttek, kubikusok voltak). Nagyszkely egy lsz-medencben van, amikor szlettem, ppen a nmetek s az oroszok lttk egymst kt oldalrl a fejnk fltt… Berkes Andrs volt ott a lelksz, nla laktunk…”[3]
A kiteleptsek utn negyedre csappant gylekezetnek ltszma. 1954 krl elkltztt a kzsgbl, volt, aki gy emlkezett, hogy Budapestre, pontosat nem tudunk.
*
A Magyar Szemle 1927-1942 kztt: [1]
A kztudatban a Magyar Szemle gy l, mint a fels tzezernek szl, kon-zervatv lap. Val igaz, hogy szellemisgt tekintve – a sz nemes rtelmben – konzervatv, azaz rtk-vd volt, m ez az rtkrzs korntsem jelentett szellemi karantnt; ellenkezleg: a folyirat – klnsen fiatal cikkri rvn – komoly nyitottsgrl tett tanbizonysgot.
Az gyeket valjban az n. „Intzbizottsg nhny embere vitte: a mindenkori gyvezet alelnk, szerkeszt, ftitkr, valamint 1–2 vlasztmnyi tag. A Trsasg – alap-szablyainak megfelelen – trsadalmi s anyagi htteret biztostott a folyirat- s knyvkiads szmra. A Bethlen–Szekf kapcsolat dnt volt az egsz mkds szempontjbl. Az alapvet irnyvonalat Szekf Gyula hatrozta meg, ugyanakkor Bethlen Istvn befolysa is vgig rvnyeslt, elssorban a kl-s fldbirtokpolitikai, valamint a gazdasg- s belpolitikai krdsekben (szerzknt is). A legfontosabb munkatrsak (szerzk) kztt volt Szsz Zsombor, Weis Istvn, Egyed Istvn, Hamvas Endre rk. pspk, Rvsz Imre ref. pspk, Balogh Jzsef. A Szemle alapvet feladatainak szellemben a hatron tli magyar-sg problmi llandan napirenden voltak. A szerzgrda egy rsze ppen onnan kerlt ki: Jancs Benedek, Szsz Zsombor Erdlybl; Szll Gza (az ottani Magyar Prt elnke), Szvatk Pl (a Prgai Magyar Hrlap szerkesztje), Gogolk Lajos, Moravek Endre a Felvidkrl; Berkes Jzsef ref. pap, Fekete Lajos, Csuka Zoltn kltk a Dlvidkrl; Trk rpd gygyszersz Burgenlandbl.
A Trsasg anyagi bzist elssorban Bethlen Istvn rangja, Horthyval val kapcsolata, miniszterelnki (ill. ex-miniszterelnki) tisztsge, befolysa adta, tmogats s megrendelsek formjban. A Szemle egyik legfontosabb tmogatja a kultusztrca volt, egszen pontosan Hman Blint, aki – miutn 1932-ben a Trsasg elnki tisztrl lemondott – a fenti trct vezette, rvid megszaktssal, 1942 nyarig. A Szemle kiadvnyai a frontra is eljutottak a Magyar Asszonyok Nemzeti Szvetsge rvn.
A nmet megszlls msnapjn Bisztray Gyula, a Trsasg akkori ftitkra s Eckhardt Sndor, a Szemle szerkesztje – Ravasz Lszlnak, a Trsasg alelnknek s Szekf Gyulnak, a szerkesztbizottsg alelnknek engedlyvel 24 rn bell felszmolta a folyiratot – remltk, ideiglenesen.
A Szemle hivatalos betiltsa 1944. mjus 20-i keltezs; immr minden gyakorlati jelentsg nlkl.
A horvt tragdi. cmmel rt esszje rvidesen meg is jelent a lap hasbjain.
Berkes Jzsef mvei:
A nagyszkelyi nmetajk egyhz trtnetbl. Nagyszkely, 1934. Kzirat.
rsai a Magyar Szemlben: [2]
Miletics s Polit. 70-76.p. K. Milutinovics, Nikola: Miletics s Polit harca a volt magyarorszgi szerbek nemzeti megmaradsa rdekben /1930 s 1931 Karlca/ c. ktrszes tanulmnyrl.
A jugoszlv agrrreform s a magyar kisebbsg. 1928/171. 48-53.p. T.
A magyarsg tzves lete az S.H.S. Kirlysgban. 1928/265. 169-177. p. T.
A modern szerb irodalom. 269-274.p. T.
A horvt krds Jugoszlviban. 1929/359. 327-331.p. P.
A szlovnek. 261-265.p. P.
A jugoszlviai magyar kisebbsg kivndorlsa. 161-165.p. T.
Gavrilo Princip. 1931. 374-379.p. P.
371-376.p. K.
Pavelics, Ante: Aus dem Kampfe um den selbststndigen Staat Kroa-tien. Einige Dokumente und Bilder /Bcs, 1931/ c. knyvrl.
A szerb diktatra hrom kultrtrvnye. 1931/783. 54-64. p. T.
A magyar kisebbsg politikai helyzete az S.H.S.-llamban. 1928/93.
Trsszerzknt:
A nagy per. Zsidkrds. rtk: Kiss Arnold, Vmbry Rusztem, nagyklnai Levatich Lszl, vitz Bajcsy-Zsilinszky Endre, Khnelt-Leddihn Erik, Sebestyn Jer, Mth Elek, Milotay Istvn, Berkes Jzsef, Bernth Istvn, Ravasz Lszl. Bp. Soli Deo Glria. Bethlen Gbor ny. 1933. 2. kiad.
Az elszaktott magyarsg kzoktatsgye, rtk: Barabs Endre – Berkes Jzsef [stb]. Szerk. Komis Gyula. Bp., M. Pedaggiai Trs., 1927.
[1] Zichy Mihly: Adalkok a Magyar Szemle trtnethez. j folyam VI. 6. szm, Budapest, 1997. december.
[2] MAGYAR SZOCIOLGIATRTNETI FZETEK 3. Sad Jzsef:Repertrium s tartalomelemzs I.- II. Budapest, 1989.