A nagyszkelyi Holzapfelek
A nagyszkelyi Holzapfelek
A Holczapfel csald(ok?) a legels betelepltekkel rkeztek a kzsgbe. Keck Endre feljegyzsei szerint az elsk 1723-ban, Hozapfelnek jegyezve.
A Holzapfel csaldnevek gyakran – igaz helytelenl - Holczapfel, Holczappfel rsmdban is elfordultak a ksbbiekben, fleg magnokiratokban, a Holczapfel vltozat napjainkig fennmaradt. Amint az a ksbbiekbl kiderl, tbb azonos nev betelepl csald - taln rokonsgba is llhattak egymssal – is rkezhetett a kzsgbe, mert az 1800-as vekben 7 Holzapfel nev csaldot emltettek. Vallsukat tekintve reformtusok voltak, br az els pontos adat a beteleplt baptistk adataiban kerlt el, mely szerint 1782. prilis 22-n a 29 ves Jakob Holzapfel hzassgot kttt a 19 ves Friederica Fleishc-el, de az nem derlt ki, hogy a frj vagy a felesg tartozott az emltett gylekezethez. Egy msik hzassgktsi adat az 1800-as vek elejrl mr csak reformtusok kztti hzassgktsrl tanskodik: Holzapfel Pter a nagyszkelyi Schott Mrit vette felesgl. Ugyancsak a reformtus gylekezethez val tartozsukat jelzi, hogy az 1860-as vek kzepn. Az 1848-as nagyszkelyi honvdek sorban pedig Holzapfel Jnos neve maradt fenn. Az 1800-as vek kzepig gyakoriak voltak a tovbbvndorlsok, nagyarny volt a tovbbtelepls a nagyszkelyiek ltal is alaptott Ktcse teleplsre is, de az ttelepltek kztt nevket nem emltik, mint ahogy a msik f cl, Cservenka j laki kztt sem szerepeltek.
Idrendben tovbbhaladva a Holzapfel nvvel az Amerikba kivndorolt /kiutazott szemlyek kztt a kvetkezkkel tallkozhatunk: (ismertek)
1901.: Holzapfel Johann, 33. ., Holzapfel Pter, 42. .
1905.: Holzapfel Anna, 14. ., Holzapfel Eliza 4 ves,
1909.: Holzapfel Eliza 25 ., Holzapfel Pter 19 ves, Holzapfel Pter 48 .
1911.: Holzapfel Flpn 37 ves.
Valsznsthet, hogy k mindannyian vgleg kinnmaradtak, mert hazatrskrl, vagy hazakldtt pnzsszegeik nyomrl adat nem maradt. j hzakat sem ptettek az „ameriks” pnzekbl. Holzapfel csaldok a kt vilghbor kztt az kvetkez helyrajzi szm lakpleteket birtokoltk, - melyek ptsei az 1800-as vekre tehet:
Holzapfel Henrik, 29. hrsz. (Ady. u./Ktvlgy)
Holzapfel Jnos, 117. hrsz. (Ady. u./Ktvlgy)
Holzapfel Flp, 234. hrsz. (Rkczi F. u./Magyar u.)
Az egyik legjabb pts Holzapfel-hz a mai Kossuth L. utca vgn – akkor Bikd – tallhat, akkori helyrajzi szma: 348. Egykori tulajdonosa, Holzapfel Jnos bognrmester lete tragikusan vgzdtt 1919-ben, vrskatonk agyonszrtk a hza eltt. Az esemnyek rszleteiben is ismertek:
1919. mjus 29-n t vrskatona rkezett Pincehely fell a faluba a tamsi vrs zszlaljtl. Parancsuk volt arra, hogy a kzsgbl llatokat foglaljanak le a hadseregk szmra. Elszr sertsekkel prblkoztak, de nem sok sikerrel, azokat nehz feladat volt egyben tartani, ezrt gy dntttek, hogy az akkori Bikdi utca egyik hztl egy borjt visznek el. A szlltshoz kocsi s lovak is kellettek, ezrt azt is elktttek valamelyik portrl.
Vasrnap lvn, a frfiak nem igen voltak a hzaknl, az akkori szoksoknak megfelelen a vasrnapi nap nagy rszt mindenki a pincjnl tlttte. Az asszonynp az egy borj elvesztst mg csak tudomsul vette volna, de a kocsi s a lovakat mr nem engedtk. A riasztsra idkzben megrkez frfiak segtsgvel megprbltk visszatartani a fegyveres katonkat. A fokozd lincshangulatot rezhettk a katonk is, mindenron ki akartak trni a gyrbl, ezrt egyikk a tmeg fel szrt bajonettes puskjval, s hallos sebet ejtett a lovak gazdjn Holzapfel Jnoson. Mr mindenkpp meneklnik kellett, ezrt a kocsival behajottak a tmegbe, a hirtelen elindulstl egyikk leesett, a tbbieknek sikerlt elmeneklni. A feldhdtt tmeg csak az idkzben odarkez kzsgi eskdtek kzbelpsre fejezte be a katona tlegelst. Az l-halott katont mg sikerlt bevinni a kzsghzra, de kirkez rendri szervek mr csak a katona holttestt szllthattk el. (Egyes forrsok szerint a tamsi vrs zszlalj egyik szzada volt, akik a kzsg vezetinek telefonon val rtestse utn rkeztek meg, s nem a portyz vrsk riasztottk a parancsnoksgot.) Termszetesen azonnal megindult az eset kivizs-glsa, aminek kvetkezmnyeknt hrom kzsgi eskdtet – megvlasztott kpviselt, – kztk a brt is - mint felelsket a kaposvri katonai gyszsgre idztek be. Dombvron kellett tszllni a kaposvri vonatra, mikzben vrtk a csatlakozst, futtzknt terjedt el az llomson, hogy megbukott a kommunizmus. Erre a hrre gy dntttek, hogy visszafordulnak, nem jelentkeznek az gyszsgen. Knnyen elkpzelhet, hogy az akkori utols rk mg nem befolysoltk volna a vrs katonai gyszsg slyos tlett.
(Szab Gspr veszprmi kormnybiztos - az ellenforradalmi megmozdulsok leverse cljbl Tamsiba kldtt veszprmi vrsegysg parancsnoka - azonban mskpp rtkelte a helyzetet: "Ugyanazon a napon, amikor a tamsi-i ellenforradalom, kitrt, Nagyszkely kzsgben a vrs jrrt ,a lakossg fegyverrel megtmadta; ez, alkalommal a vrsek egy polgrt agyonszrtak.") [1]
A meglincselt katonrl – az lltlagos elkvetrl - tovbbi adatok nem llnak rendelkezsre. Egyik trsrl, ki rszt vett a rekvirlsi ksrletben, tbbet tudunk: 1920-ban a m. kir. szekszrdi gyszsg indtvnyra a brsg Besenyei Pl flmvest, volt vrskatont kt vi szabadsgvesztsre tlte.
Az els vilghbor nagyszkelyi katoni kzl Holzapfel Johann s Holzapfel Andrs portrja maradt fenn, kzlk az els szemlye az r-dekesebb, hsi hallt halt az orosz fronton, neve mgis hinyzik az 1923-ban felavatott Hsi emlkmvn megrktett hsi halottak nvsorbl, felttelezett alakulata a m. kir. 17. honvd gyalogezred lehetett. (A cs. s kir. 69. gyalogezred hsi halottai nvsorban neve nem szerepel)

Holzapfel Johann (balrl), elesett az I. vilghborban s Holzapfel Andrs
Mirt nem szerepel a neve hsi halottak kztt, mr nem tudhatjuk meg. Tny, hogy Nagyszkely kzsg I. vilghbors hseirl kszlt tabln fnykpt lthatjuk, a neve mellett ott ll az elesetteket jelz fekete kereszt. Emlke a templomkertben elhelyezett, s mig fennmaradt emlktblkon sem tallhat, melyeket a legjabb adatok szerint az 1930-as vek kzepn, a „Magyar Hsk Napj”-n lltottak. (Msutt emlkfkat ltettek, s eljk kerltek elhelyezsre az emlkket megrkt tblk.) Taln a hely szke s a hsi halottak szma indokolta, hogy itt prosval elhelyezett oszlopokra kerltek fel a tblk.
A msodik vilghbor ldozatai emlktbljn sem talljuk nevket, de az sem kizrhat, hogy a kzel 200 nagyszkelyi ldozat kztt – pontos szmadat nem ismert – mint mindegyik nagyszkelyi csald, k is hozztartozkat veszthettek el.
A nagyszkelyi temetben mg igen j llapotban lthat Holzapfel Andreas s felesge sremlke. Rla annyit sikerlt kiderteni, hogy a Ktvlgyben lakott, nem messze ksbbi felesge szl hztl.

Holzapfel Andreas (Nagyszkely, 1863. – Nagyszkely, 1938. prilis 01.) s felesge, sz.: Ngel Netta (Nagyszkely, 1869. – Nagyszkely, 1935. mjus 16.) srkve a temetben.
A Magyar Tvirati Iroda 1947. mrcius 28-n egy tragikus nagyszkelyi hallesetrl adott hradst: Holzapfel Jnost (Nagyszkely, 1877. – Nagyszkely, 1947. mrcius) meggyilkoltk. A hivatalos kzlemny gy hangzott:
„Gyilkossg flrertsbl.(sic!)
A 19 ves H. Ferenc vasvillval agyonttte a 70 ves Holzapfel Jnost. H. az jszakai rkban gyans neszt hallott az udvaron, maghoz vette a vasvillt s kiment az udvarra. A sttben mozg alakra rkiltott, de az karval fejbe ttte. Erre H. a vasvillval ngyszer visszasjtott. Ksbb derlt ki, hogy Holczapfel gyengeelmj volt s jszaka gyakran elcsavargott hazulrl, H.-t az gyszsg letartztatta.”
Az eset krlmnyeihez tartozik mg, hogy akkoriban igen szabadon szaladgltak az indulatok Nagyszkely utcin, tbbszr kellett temetni vtlen ldozatokat, mr az is elg volt, ha valaki a sajt kertsre tmaszkodott. Politikai megfontolsbl a ksbbiekben sem vltozott az eset hivatalos megtlse, de a kzsgben egszen mskpp beszltek az esetrl, gyilkossgot emlegettek: az alacsonytermet ids Holzapfelre egy szvltst kveten tmadt r gyilkosa. A brsg H.-nak adott igazat …

A hz mg mai is ll, amelynek kertjben a gyilkossg trtnt
Nhny hnappal ksbb az els kiteleptsi listban bukkan fel a Holzapfel nv: Holzapfel Jnosnt s 5 csaldtagjt 1947. szeptember 13-n kiteleptettk a kzsgbl.
Az utols adat a nagyszkelyi Holzapfelekrl, hogy 230 vvel a beteleplsk utn vget rt trtnetk a kzsgben.
Forrsok:
Reinhardt Henrik (Nagyszkely, Ady E. u.) visszaemlkezse Ellis Island adatbzis a kiteleplkrl
Nagyszkely a II. Katonai felmrs 1829-ben kszlt trkpn
Reinhardt Henrik s Prescher Jnos sszersa a nagyszkelyi csaldok 1944. vi lakhelyeirl. Kzirat. Mnchen, 1970.
[1] Dr. Szab Lszl: A bolsevizmus Magyarorszgon a proletrdiktatra okirataibl. Bp.,1919. 196. o.
|